Категорія - для малечі
Вік основної аудиторії - 7-12 років
Жанр - пізнавально-філософська казка
Мова видання - українська
Оцінка авторів проекту
Ярина Винницька. У країні сирних коників. - Л. : Terra Incognita, 2017. - 40 с.
Ця книга незвичайна. Хоча на обкладинці вказується, що це казка, але я б назвала цю книгу пізнавальним виданням, бо написана вона не заради сюжету. Вважаю, що причиною появи цього твору було бажання познайомити маленьких читачів з українською культурою і традиціями.
Ця Різдвяна історія починається у Львові, який описується дуже яскраво. Від описів солодощів просто слиною можна захлинутися. Про це треба також пам'ятати під час читання. Бо або в процесі, або після треба буде обов'язково побалувати себе чимось смачненьким.
Щодо сюжету, то він досить простий, але архетипний. Діти традиційно пишуть листи святому Миколаю, так робить і Варвара. Вона дуже радіє, коли її лист забирає святий. Дівчинка дуже цікава, вона не просто щось просить, але й піклується про інших. Навіть святому Миколаю думає, що подарувати: чи то миколайчиків напекти, чи то ікону намалювати. Гарна дівчинка.
На Варвару чекає дивовижна подорож разом зі святим Миколаєм. Він відкриває дівчинці справжнє українське Різдво. Ось ви знаєте, яке це - вишивати киптарі, плести павуків, в'язати дідухів чи навіщо ліпити сирних коників? А Варвара тепер знає.
Та найчарівнішим, звісно, є Дух Різдва, й у цій книзі ми його дуже добре відчуваємо. Сама ж Варвара теж має взяти участь у важливих подіях, щоб справжнє Різдво настало для всіх дітей.
Найбільшою помилкою для дорослих буде залишити дитину з цією книгою наодинці. Бо вона потребує коментарів. І саме тому, імовірно, у неї досить дрібні шрифти, щоб спонукати дорослих звернути на це увагу. Інша помилка - дати книгу дітям дошкільного віку, подумавши, що це просто казка. Дошкільникам вона точно не буде цікавою.
Також у книзі є досить багато довідкової інформації. Наприклад, завдяки ній дорослі можуть допомогти дитині напекти миколайчиків і намалювати малюнок на склі.
Особисто ж мені сподобалося, що у цій книзі велика увага приділяється всесвітній рівновазі. І тому навіть згаданий у творі Чорний Мольфар щиро каже: те, що він чорний, ще не означає, що злий, а підземний світ урівноважує земний. "Ніч потрібна, аби врівноважити день, а сум, щоб врівноважити радість. Добро і зло - це як сіль і цукор. Як твої солоні сирні коники і солодкі пампухи" (С.33). Це світоглядна філософія, а не релігія, бо саме так наші пращури здавна бачили світ. І дуже добре, що у цьому творі релігія і міфологія настільки органічно поєднуються.
А ще цікаво, що до філософії додається й оптимістична психологія: "Немає злого, щоб на добре не вийшло. І немає людей добрих чи злих. Є лише щасливі і нещасні. Часто ті, хто веде себе погано, дуже хочуть, щоб на них просто звернули увагу, адже їм бракує любові" (С.34).
Але не менш архетипним є й пригода з подорожжю небом на сирному конику і відновленням порушеної рівноваги, яка втілюється у плетиві павука, що нині люди роблять з ниток на Різдво. Шанування павуків як творців світу у нашій культурі значно старше.
Хочете дізнатися хоча б, що таке роляди, завиванці, цвібак, креденс, сердак, згарди чи бамбетля? Читайте цю книгу. Там багато цікавого, а для декого й незнайомого. І більшість тих слів, що можуть бути незрозумілі читачам, намальовані внизу сторінки, - це значно цікавіше, ніж просто опис.
Таке видання - гарний приклад, як розповісти дитині про релігію, національні традиції, вірування і прадавні символи.
"Допоки українці шануватимуть свої традиції, доти існуватиме наш казковий український світ" (С.39) - і так має бути віками. Ми ж, як дорослі читачі, можемо тому посприяти.
Висновок: Ця книга для читання разом із батьками, саме у такому форматі вона буде корисна дітям.
Дарина Пилипенко
Ще більше цікавих проектів на нашому новому сайті, який тепер стає головним!
Приєднуйтесь -
http://ukrbook.blogspot.com/ Інші думки про книгу:
Ігор Бондар-Терещенко "П’ять книг, які повертають відчуття затишку" (фрагмент) -
https://nv.ua/ukr/style/kultura/p-jat-knig-jaki-povertajut-vidchuttja-zatishku-2299707.htmlМарія Семенченко "У країні сирних коників" -
https://day.kyiv.ua/uk/article/ukrayinci-chytayte/u-krayini-syrnyh-konykivІгор Бондар-Терещенко "Наша відповідь «Гаррі Поттеру», або З якого сиру робиться дитяча література" -
http://bukvoid.com.ua/reviews/books/2017/12/24/105016.html