Увага! Цей пост адресований журналістам, народним депутатам, юристам, правозахисникам, громадським активістам, яким є що сказати і порадити по темі поста. Коментарі від анонімних і зареєстрованих тролів, які обговорюватимуть тут "Свободу", БЮТ, Ющенка, Януковича і один одного, тертиму безжально. Бо тема серйозна, спаму і офтопів тут не буде.
Ми плануємо орієнтовно 1 березня провести круглий стіл під умовною назвою "Журналісти і правоохоронні органи". Ми - це Київська незалежна медіапрофспілка, МГО "Інтерньюз-Україна" і наше
ІА "Поряд з вами". Ідея проведення такої зустрічі належить моєму партнеру Олексію Ярославцеву. Про приміщення вже домовлено.
Спираючись на поради представника КНМП Андрія Яницького і на власні уявлення, пишу про те, що ми хочемо зробити.
По-перше, УЧАСНИКИ: запросити постраждалих від незаконних дій міліції журналістів (чим більше, тим краще). Приблизний список і контакти деяких у мене вже є, але все одно - ПРОШУ ЗГОЛОШУВАТИСЬ У КОМЕНТАРІ ПОСТРАЖДАЛИХ ЖУРНАЛІСТІВ І ТИХ, ХТО ЗНАЄ ПРО ПОДІБНІ ВИПАДКИ, бажано з іменами і прізвищами.
Крім журналістів, запросимо нардепів (бажано не тільки з опозиції), медіаюристів, правозахисників, представників МВС і ГПУ, політиків і громадських діячів, які стикалися з цією проблемою. Багатьох з цих людей я знаю і запрошу особисто. Але все одно ПРОШУ ВАС НАПИСАТИ, КОГО ВИ ВВАЖАЄТЕ ДОРЕЧНИМ НА ТАКІЙ ЗУСТРІЧІ, щоб послати їм запрошення.
ФОРМАТ: Хочу якомога далі відійти від цифр. Представники силових структур обожнюють зачитувати статистику, яка завжди виглядає дуже втішною, а приклади з реального життя, які ми всі знаємо, свідчать про зовсім протилежне. Тому - менше цифр, більше конкретних прикладів.
МЕТА: Щоб це не закінчилося черговою балаканиною. Всі знають, що у нас не так. А саме:
1. Існуючі закони просто ігноруються. Захиститися від бєспрєдєлу, навіть коли закон на твоєму боці, можна, лише піднявши навколо проблеми велетенський шум. Але і в такому разі найбільше, чого вдається досягти, - що постраждалого лишають у спокої. Винного у порушенні закону все одно не карають, і через це подібні випадки повторюються знову і знову.
2. Т.зв. "правова колізія". Коли, наприклад, є закони, що обмежують проведення певних слідчих дій щодо журналістів, але міліція, суди і прокуратура при проведенні чи санкціонуванні слідчих дій, чи перевірки їхньої законності спираються лише на кримінально-процесуальний кодекс, де жодних винятків для певних категорій громадян не передбачено.
Незважаючи на це, правоохоронці знають, що обшукувати, наприклад, нардепів їм не дозволяється, хоча про нардепів у КПК теж навряд чи щось сказано. Отже, це питання не юридичне, а виключно політично-силове: у кого більше сил, той може себе захистити. Треба набирати силу.
З цього висновок: КПК треба міняти, вносити у нього фрази на кшталт "Якщо інше не передбачене відповідними законами України", "Якщо статус підозрюваного/обшукуваного тощо не обумовлений відповідними законами України", і т.д.
Ініціювати і зробити це можуть тільки народні депутати. Тому під час зустрічі до них треба донести проблему у максимально стислому і чіткому викладенні. Вони і так, звісно, все знають. Але це зовсім інша річ - знати загальну ситуацію і бачити перед собою коротку фактологічну ДОВІДКУ.
Отже, давайте всі разом сформуємо цю довідку.
Андрій Яницький пропонує змонтувати ВІДЕОСЮЖЕТ хвилини на 2 про порушення прав журналістів. Вважаю це дуже гарною ідеєю. Як тільки зберемо всі основні факти і отримаємо згоду цих журналістів, треба буде негайно це зробити. Хтось допоможе?
І ще одне, про всяк випадок - хочу, щоб мене зрозуміли. Я не домагаюся для журналістів якогось особливого привілейованого статусу - щоб їх, наприклад, взагалі не можна було затримувати, обшукувати і т.д. - лише привілеїв, необхідних для виконання роботи, які є у багатьох професій. От хірургам, наприклад, дозволено різати людей, їх за це не судять, а журналістам - не дозволено :)
Я добиваюся, щоб журналістів не можна було переслідувати у зв’язку з отриманням і поширенням ними інформації. Коротко і ясно.