Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг», якби вибори до Верховної Ради України відбувалися на початку жовтня 2012 року, то 50% опитаних однозначно взяли б у них участь, ще 31% - скоріше
взяли б участь.
Найвищий рівень мобілізації фіксується в Центрі, на Сході та Заході країни. Серед прихильників партій найбільшу готовність брати участь у виборах висловили симпатики Партії регіонів та «Свободи». Найнижча готовність - серед «невизначених» та прихильників партії Н.Королевської «Україна - Вперед!».
РЕЗУЛЬТАТИ:
Якби вибори до Верховної Ради України відбувалися на початку жовтня 2012 року перемогу здобула б Партія регіонів, яку підтримують 23% опитаних, які мають намір брати участь у виборах. Приблизно рівна кількість виборців підтримують партію «УДАР» (17,9%) та «Батьківщину» (16,5%).
12,8% виборців проголосували б за Комуністичну партію, 6% - за «Свободу». Ще 3,1% підтримали б партію Н.Королевської «Україна - Вперед!». Близько 1% виборців підтримали б «Нашу Україну». Решту партій - понад 2%, не визначились - 17,2%.
ТЕНДЕНЦІЇ:
За останній місяць дещо зменшилась підтримка Партії регіонів (з 26 до 23%), натомість виросла у КПУ (з 11 до 13%). Партія регіонів має найбільшу підтримку на Донбасі (майже 50%) та Півдні - майже 40%), КПУ - на Півдні та Сході. Цікаво, що за останній місяць практично не змінився президентський рейтинг В.Януковича (25%).
Найбільше додала в рейтингах партія «УДАР» (з 12 до 18%), паралельно зменшилась підтримка «Батьківщини» (з 23 до 17%).
Варто відзначити, що «УДАР» одночасно зі збільшенням рейтингів на Заході і в Центрі, розширив підтримку на Сході, Півдні та Донбасі. Батьківщина, попри значні втрати, зберігає лідерство на Заході, проте в Центрі та на Півночі її наздогнав «УДАР» і навіть подекуди випередив у рейтингах.
Додала також і «Свобода», в результаті чого партія долає прохідний бар’єр з результатом 6%. Партія додала на Заході і Півночі, зокрема, у Києві.
Варто зазначити, що сукупно партії «УДАР», «Батьківщина» та «Свобода» підтримують понад 40% виборців, Партію регіонів та КПУ - 36%. Враховуючи, що всі зазначені партії станом на початок жовтня долають прохідний бар’єр, проопозиційні партії отримали б 119 мандантів у новій Верховній Раді, а партії, які сьогодні є учасниками коаліції - 106.
Варто відзначити також тенденцію, що протягом останніх кількох місяців сумарна підтримка провладних і проопозиційних партій майже не змінюється, зміни відбуваються лише всередині групи. Так, одночасно з падінням підтримки «Батьківщини», виросли рейтинги «УДАРу» і «Свободи». Аналогічно, падіння рейтингів Партії регіонів супроводжувалося зростанням підтримки комуністів. Разом з тим, якщо брати довший період, то на тлі стабільної сумарної підтримки проопозиціних сил (близько 40%), рейтинги провладних партій укріпилися (з 25-28% на початку року до 36% у жовтні).
Понад 50% опитаних приймаючи рішення, за яку партію голосувати на парламентських виборах 2012 року, швидше голосуватимуть проти курсу Президента В.Януковича, чверть - на підтримку курсу Президента і ще чверть - не визначилися. Цікаво, що ці показники не змінні протягом усього останнього року. Проти курсу Президента мають намір голосувати понад половина прихильників КПУ та майже 40% «невизначених».
Попри це, лише 37% опитаних вірять, що після виборів 2012 року парламентську більшість сформують опозиційні до Президента України політичні сили, стільки ж (36%) - вірять, що більшість сформують пропрезидентські партії.
Стабільним залишається число «невизначених» (17%). Найбільше їх на Сході, Центрі, Півночі та Півдні країни. Донбас поступово мобілізується, в першу чергу, на користь Партії регіонів.
Варто зазначити, що близько 13% «невизначених» вважають, що саме «УДАР» має найбільше шансів поборотися за їх вибір, 12% - Партія регіонів, 9% - «Батьківщина», 7% - КПУ. Водночас половина «невизначених» не бачать поки жодної партії, яка може боротися за їх голос.
Разом з тим, 22% «невизначених» не підтримають за жодних обставин Партію регіонів, 19% - «Нашу Україну», 18% - КПУ, 17% - «Батьківщину», по 13% - Радикальну партію О.Ляшка та «Свободу», 9% - партію «Україна - Вперед!». Лише 3% «невизначених» не підтримають за жодних обставин партію «УДАР». Разом з тим, майже половина «невизначених» не мають антипатій до жодної з партій.
Майже 40% виборців вже зробили свій остаточний вибір, ще 27% - вважають, що їх вибір швидше за все не зміниться.
Натомість майже чверть допускають, що їх вибір може змінитися. Найбільш впевнені у своєму виборі мешканці Донбасу, Сходу та Півдня.
Серед виборців найбільш впевнені у своєму виборі прихильники Партії регіонів, «Свободи», «Батьківщини» та КПУ, натомість менше впевнені прихильники «УДАРу» та партії Н.Королевської «Україна - Вперед!», майже 30% з яких допускають, що можуть змінити симпатії.
Цікавим було дослідити вплив на симпатії виборців відсутності у списках «Батьківщини» Ю.Тимошенко. Отже, чверть опитаних швидше за все проголосували б партію Батьківщина якби Ю.Тимошенко була на свободі і очолила список партії, що значно більше, ніж сьогоднішній рейтинг партії.
Цікаво, що за таких умов лише близько 3% прихильників об’єднаної опозиції передумали б голосувати за партію, натомість могли б проголосували за «Батьківщину» третина прихильників «Свободи», понад чверть прихильників «УДАРу» та партії «Україна - Вперед!», а також кожен десятий «невизначений».
Варто додати, що кожен десятий виборець Ю.Тимошенко підтримує на парламентських виборах партію «УДАР» і тільки 2% виборців В.Кличка - підтримують «Батьківщину».
56% опитаних очікують, що у результаті виборів до Верховної Ради 28 жовтня 2012 року відбудуться зміни на краще, не очікують змін на краще - 34%. Варто додати, що два роки тому позитивних змін у результаті місцевих виборів 2010 очікували 49%.
52% опитаних очікують, що у результаті виборів до Верховної Ради 28 жовтня 2012 року суттєво оновиться депутатський корпус, не очікують - 35%. Варто додати, що два роки тому аналогічних змін у результаті місцевих виборів 2010 очікували 41%.
37% опитаних очікують, що у результаті виборів до Верховної Ради 28 жовтня 2012 року депутати стануть більш пiдзвiтнi виборцям, не очікують - 48%. Варто додати, що два роки тому аналогічних змін у результаті місцевих виборів 2010 очікували 29%.
Найбільші очікування та надії покладають на вибори мешканці Півночі та Заходу країни.
Разом з тим, 36% очікують значних фальсифікацій на виборах до Верховної Ради, які істотно впливатимуть на результати. Ще 29% - очікують незначних фальсифікацій, які загалом не впливатимуть на результати волевиявлення. Лише 17% не очікують фальсифікацій на виборах.
Варто додати, що два роки тому значних фальсифікацій на місцевих виборах 2010 очікували 31%, незначних - 29%.
Найбільше бояться фальсифікацій виборці «Батьківщини» та «Свободи», найменше - Партії регіонів. Відповідно, більше половини з тих, хто очікують фальсифікацій на виборах, переконані, що найбільше вдаватиметься до них саме Партія регіонів. У питанні значна емоційна складова: половина виборців Партії регіонів очікують фальсифікацій від «Батьківщини», водночас 84% виборців самої «Батьківщини» - від Партії регіонів.
Лише чверть опитаних готові брати участь в акціях протесту, якщо на виборах Верховної Ради 28 жовтня 2012 року відбудуться значні фальсифікації (з них однозначно готові - лише 6%). Водночас майже 70% до таких дій не готові.
Майже половина виборців «Свободи» і «Батьківщини», близько 40% - партії «Україна - Вперед!» та третина виборців «УДАРу» готові до таких акцій протесту.
Варто зазначити, що протягом 2011-2012 років майже половина опитаних (від 43 до 46%) стабільно відчувають згортання свободи слова в Україні. Разом з тим порівняно з попереднім дослідженням, проведеним у листопаді минулого року, кількість опитаних, які не відчувають погіршення у цій сфері, зросла з 35 до 39%.
Понад 60% опитаних на Заході, половина на Півночі, понад 40% - в Центрі та Сході відчувають згортання свободи слова в Україні. Натомість понад 50% опитаних на Донбасі, понад 40% - на Півдні і Сході, третина на Півночі і в Центрі не відчувають погіршення у цій сфері.
Понад 70% прихильників «Свободи» та Об’єднаної опозиції, а також майже 60% прихильників «УДАРу» відчувають згортання свободи слова в Україні. Разом з тим, майже 70% прихильників Партії регіонів, трохи менше половини прихильників КПУ та «невизначених» такої загрози не відчувають.