Жалоба: Париж оговтується після нападів
Прокурор Парижа Франсуа Молен на прес-конференції розповів, що за нападами в Парижі ймовірно стоять три скоординовані команди. Кількість загиблих, за його словами, зросла до 129.
Серед постраждалих - 99 людей перебувають у критичному стані, сказав пан Молен.
Пан Молен також сказав, що нападників було семеро, а не восьмеро, як повідомляли раніше.
"Ми повинні з'ясувати, хто ці люди, хто їхні спільники, хто це замовив, звідки вони прийшли, як їх фінансували", - сказав прокурор Парижа.
Прокурор, крім того, підтвердив, що арешти трьох людей в Брюсселі також пов'язані з нападами в Парижі.
Раніше почали з'являтися подробиці щодо нападників, які вчинили серію атак у Парижі минулої ночі.
Відомо, що один з них "був громадянином Франції, який вже мав справу з поліцією". Крім того, у нападників, які здійснили атаку на стадіон, "були єгипетський та сирійський паспорти".
Грецький міністр уже заявив, що власник сирійського паспорту потрапив до Євросоюзу через грецький острів Лерос у жовтні.
Тим часом кореспондент ВВС Френк Гарднер з посиланням на свої джерела в британському уряді повідомив, що нападники були членами ізольованої групи та їздили до Сирії.
Своєю чергою, міністр внутрішніх справ Франції Бернар Казнев заявив, що після нападів у Парижі в країні вводяться додаткові заходи безпеки.
Загалом внаслідок атаки у ніч на суботу загинуло більше 120 людей. У лікарні після нападу потрапили близько 300 осіб, стан 80 з яких до цього часу оцінюється як важкий. Більше 50 вже виписали.
Посилення заходів безпеки
У країні будуть посилені перевірки на кордонах: на дорогах, в поїздах і в аеропортах.
Для патрулювання вулиць будуть додатково залучені ще 1 тис. військовослужбовців, 230 поліцейських і два спеціальних підрозділи по боротьбі з тероризмом.
Після нападу на журнал Charlie Hebdo на початку року міністерство внутрішніх справ Франції вже збільшило кількість сил, які патрулюють вулиці, до 30 тис. людей.
Бернар Казнев додав, що місцевим префектурам в рамках режиму надзвичайного стану дали право запроваджувати комендантську годину на свій розсуд.
До четверга в країні заборонені масові заходи та спортивні змагання. Ейфелева вежа в Парижі також закрита для відвідування до спеціального розпорядження.
Ідентифікація нападників
Один з нападників у Парижі був ідентифікований як громадянин Франції, повідомляє агенція AFP.
З посиланням на джерела у поліції, журналісти стверджують, що французом був учасник нападу на концертну залу Батаклан.
Раніше французькі ЗМІ повідомляли про те, що поліція по відбиткам пальців ідентифікувала серед нападників француза, який перебував у базах служб безпеки.
А газета La Liberation повідомляє про те, що у двох нападників, які брали участь у атаці на Стад де Франс виявили сирійський та єгипетський паспорти.
Паризька поліція оголосила у розшук автомобіль марки Seat з іноземними номерами GUT 18053.
Повідомляється, що машину розшукують через можливу причетність її власників до нападів у французькій столиці, які сталися напередодні. Поліція рекомендує людям, які помітили цей автомобіль, не наближатися до нього.
"Головна мішень"
Раніше угруповання "Ісламська держава" (ІД) опублікувало заяву, у якій взяло на себе відповідальність за атаки в Парижі та назвала Францію "головною мішенню".
Ісламісти заявили, що напади були сплановані, щоб нагадати Франції, що вона залишається "головною мішенню".
ІД відзначає, що угруповання вивчало місця нападу та здійснило атаки силами "вісьмох братів, які мали пояси з вибухівкою та штурмові гвинтівки".
Про причетність "Ісламської держави" до нападів розповів і президент Франції Франсуа Олланд.
Він назвав атаки "актом війни" зі сторони ІД.
За даними Франсуа Олланда, напади були сплановані та організовані з-за кордонів Франції, однак усередині країни їм допомогаали.
Серія нападів
Напади одразу у кількох районах Парижа сталися ввечері у п'ятницю
Повідомляється, що близько ста людей загинули в театрі Батаклан у центрі французької столиці. Озброєні люди захопили там багато заручників, після чого поліція пішла на штурм.
Ще кілька нападів сталися у ресторанах та барах, а також були вибухи поблизу стадіону Стад-де-Франс, де грали французька та німецька команди.
Рекомендації МЗС України
Українське МЗС рекомендує українцям, які перебувають у Франції, "виявляти підвищену увагу і обережність, уникати місць масового зібрання людей, враховувати рекомендації сил безпеки та місцевих влад".
"Якщо громадяни опинилися у місці, де скоєно терористичний акт, закликаємо не панікувати, оцінити найбільш безпечні шляхи та покинути приміщення, уникати натовпу, шукати захисту у правоохоронців та сил безпеки, укриття у безпечних приміщеннях, а також прагнути невідкладно повідомити про себе поліцію або посольство", - йдеться у повідомленні МЗС.
Українське посольство перебуває у постійному контакті з французькою владою для того, щоб з'ясувати, чи були серед жертв нападів українці.
Відкрита
гаряча телефонна лінія для повідомлень від українців у Парижі.
"Друзі, якщо ви в Парижі - повідомте друзям і рідним, що з вами все добре!" - закликають в українському МЗС через Twiiter.
Безпеку посилили і в Україні, повідомив український президент Петро Порошенко.
"Провів нараду силових відомств. В Україні будуть вжиті посилені заходи безпеки в аеропортах, містах, запроваджено спецрежим на кордонах", - написав він у Twitter.
Місця атак
Театр Батаклан, бульвар Вольтера 50, 11-й округ - захоплення заручників
Le Carillon, вулиця Алібер 18, 10-й округ - збройний напад
Le Petit Cambodge, вулиця Алібер 20, 10-й округ - збройний напад
La Belle Equipe, вулиця Шарон 92, 11-й округ - збройний напад
Райн біля стадіону Стад де Франс, Сен-Дені, північні околиці Парижа - вибух (за деякими повідомленнями, влаштований смертником) під час товариського футбольного матчу Франції проти Німеччини
Є повідомлення про стрілянину ще щонайменше в одному районі
Жалоба
На символі Парижа - Ейфелевій вежі - з учорашньої ночі не горять вогні підсвічування в пам'ять про жертв серії нападів у французькій столиці в п'ятницю. Найперше - жертв захоплення заручників у театрі "Батаклан".
Відсутність чогось звичного іноді буває красномовнішою за прямолінійну скорботу і солідарність. Згасла Ейфелева вежа - символ, який силою не поступається численним квітам і запаленим свічкам, які парижани з раннього ранку приносять до місць загибелі людей. Чорна, з іржавими плямами, масивна металева конструкція і при світлі дня, і в сутінках нагадує про оголошену в Парижі триденну жалобу.
Тим не менше, Ейфелева вежа продовжує залишатися насамперед туристичною визначною пам'яткою. Туристів тут в суботу, імовірно, було все ж менше, ніж у звичайний вихідний день (вежа була закрита для відвідування), але ті, хто прийшов, із звичайним завзяттям і радістю робили селфі з усіх можливих ракурсів.
Якщо десь і відчувалася особлива атмосфера, шок від того, що сталося напередодні, то найперше це було у зовсім іншій частині міста - на площі Республіки.
Почуття безсилля. Воно скручує кишки і зжирає серце
Площа з величезною статуєю Республіки розташована всього за 200-300 м від театру "Батаклан". Ще вночі весь цей район був оточений поліцією і спецпризначенцями, але після завершення штурму рух на площі і прилеглих до неї вулицях відкрили. Закритим для сторонніх і преси залишався лише невеликий сектор навколо театру на бульварі Вольтера.
Будівлю театру "Батаклан" з великим однойменним кафе в суботу вже можна було роздивитися зблизька, але весь перший поверх ще вранці наглухо завісили білою непрозорою плівкою.
На площі Республіки біля монументу організували імпровізований меморіал. Люди весь день приносили сюди квіти і запалені свічки, над ними повісили величезний транспарант зі словами "Я - людина".
Опівдні біля монументу було близько 40 людей, але щогодини їх ставало дедалі більше і потім лік пішов на сотні. Деякі просто стояли й мовчали, інші перемовлялися між собою, деякі погоджувалися поговорити з журналістами.
Однак спонтанного масового мітингу в суботу в Парижі не сталося - і не тому, що люди боялися вийти на вулиці. Коли на площі Республіки зібралося близько 500 людей, поліція попросила людей розійтися. Задля безпеки влада Парижа рекомендувала в суботу не створювати великих скупчень людей, а всі розважальні заходи і традиційні суботні ринки і без того були скасовані.
Шок
Можливо, шок від того, що сталося все ж сильніше, ніж це здається на перший погляд, - як у тяжкопораненої людини, яка певний час не усвідомлює, що з нею щось не так. Принаймні в соціальних мережах парижани в суботу були зайняті природними після настільки жахливої трагедії першочерговими справами: дізнатися, чи все в порядку з твоїми близькими та друзями, підтримати тих, кого події минулої ночі торкнулися безпосередньо.
"Я сьогодні прокинувся з відчуттям, ніби у мене вчора був кошмар. Але ні, ця бійня - наша дійсність";
"Прокидаючись, сподіваєшся, що все, що відбувається, було лише кошмаром. Але ні, це наша сумна дійсність"; "Почуття безсилля. Воно скручує кишки і зжирає серце", - подібних твітів парижан в суботу були сотні.
Вдень раптово посипалися новини про евакуацію в знаменитому торговому центрі "Галерея Лафайєт". На щастя, тривога виявилася помилковою - хтось залишив без нагляду пакет. У метро - і це теж незвично для Парижа - французькою, англійською, німецькою та іспанською мовами диктор робить регулярні оголошення саме з цього приводу: не залишати без нагляду свої речі, бути обачним і дотримуватися заходів безпеки.
Хоча Франція оголосила про закриття кордонів і посилений контроль на прикордонних пунктах, туристів в столиці як і раніше чимало. І в районі Опери, і на Сіте у Норт-Дама, і біля Лувру, незважаючи на те, що всі музеї в цей день були зачинені.
Поліцейських на вулицях теж стало помітно більше, а от військових, - незважаючи на повідомлення про введення в місто додаткових півтори тисячі військовослужбовців, - помітно не було.
Людей на вулицях Парижа в суботу, звичайно, було менше, ніж зазвичай. Особливо це було помітно вранці, коли деякі райони міста виглядали досить пустельними. Але ближче до опівдня Париж уже жив цілком звичайним життям - хіба що всього було трохи менше: менше туристів, менше відвідувачів кафе і ресторанів, менше покупців в магазинах.
Для міста, менш схильного до щоденних свят, такий ритм життя можна було б назвати нормальним і буденним. Але для Парижа це незвично - як Ейфелева вежа без підсвічування.
Поліція Бельгії арештувала трьох людей у зв'язку з нападами в Парижі
Бельгійська поліція повідомляє про арешти трьох підозрюваних, причетних до нападів у Парижі.
Пошуки причетних розпочалися після того, як біля центру "Батаклан" в Парижі знайшли машину з бельгійськими номерами.
Раніше поліція здійснювала рейди в околицях бельгійської столиці.
Президент США Барак Обама перед тим, як вирушати на саміт Великої двадцятки в Туреччину, провів нараду з Радою національної безпеки.
На брифінгу він заявив, що "немає інформації, яка би суперечила першим оцінками Франції щодо відповідальності ІДІЛ".
Раніше угруповання "Ісламська держава" (ІД) опублікувало заяву, у якій взяло на себе відповідальність за атаки в Парижі та назвала Францію "головною мішенню".
Ісламісти заявили, що напади були сплановані, щоб нагадати Франції, що вона залишається "головною мішенню".
Про причетність "Ісламської держави" до нападів розповів і президент Франції Франсуа Олланд. Він назвав атаки "актом війни" зі сторони ІД.
Глава французького уряду також заявив, що Франція продовжить здійснювати авіудари в Сирії.
МЗС Британії: в Парижі загинув щонайменше один британець
Міністерство закордонних справ Британії повідомило, що в серії нападів у Парижі загинув щонайменше один британець.
У відомстві не не виключають, що можуть бути й інші загиблі чи постраждалі.
Всього за останніми даними у Парижі загинули 129 людей.
У ніч проти суботи у французькій столиці сталася ціла серія нападів.
Їх здійснили восьмеро нападників: бомбісти та стрільці.
Британський прем'єр-міністр Девід Кемерон заявив, що Британія стикається з "такою ж самою загрозою".