Епоха нарцисизму

Jul 13, 2012 14:59


14:06 Олег: Ми в такому світі жиємо, що коли дитина буде в нашому віці, вона зможе мало не з народження прочитати в інтернеті, що вона робила і де :)

Поки філософи та літератори сперечаються між собою, як правильно називати нашу епоху - епохою постмодерну чи постмодернізму, психоаналітики уже обізвали її епохою нарцисизму.

Суспільство споживання і маркетингові війни активно сприяють становлення нарцисизму як суспільного явища: треба бути красивим, успішним, модним, кращим від інших, значно кращим від інших, щоб про тебе всі говорили, писали і залишали купу коментів на твій пост у блозі, про те, як ти тільки що попісяв. Увага до зовнішності та популярності, до прагнення виглядати кращим на фоні безликого натовпу і бути предметом обожнювання цього натовпу - цілком укладаються у принципи суспільства споживання.

Інтернет-простір (між іншим, комерційна послуга, яка неможлива без провайдера), це не просто додаткові можливості для спілкування. Цей світ також намагаються завоювати нарциси. Блоги в ЖЖ, фото в контакті - це спосіб привернути до себе увагу, а нарцисам її завжди бракує.

Фото уже майже перестали виконувати функцію "на пам'ять" - вивішені "вконтакті" фото виконують функцію "подивіться на мене гарного і вдатного (і не забудьте лишити свої оцінки-коменти)" - функцію суто нарцистичну. Вони як і мода, втрачають свою актуальність з часом, можна сказати обесцінюються і перестають привертати увагу.

Чи будуть цінуватися фотки, якщо їх надто багато? Чи цікаво буде дитині через десять років розглядати фото себе маленького, якщо щасливі батьки, фоткали ледь не кожен день його життя, починаючи з зачаття і вивішували їх на загальний огляд в соцмережах? Як мамі-одиначці розказувати своїй дитині про тата-красеня-і-героя-який-загинув-у-космосі, якщо більш-менш нормальний підліток, майже без зусиль знайде таточка в інтернеті, та ще й виявить, що той зовсім не красень і вже точно не благородний герой?

І як побороти власний нарцисизм і всі проблеми, які з цього виникають, в епоху суспільного нарцисизму?

Роздуми на тему

Previous post
Up