Рогатин

May 03, 2012 09:00

1 травня випадково пощастило побувати у Рогатині і Черче. В Рогатині я вже був у 2009 році, але містечко настільки симпатичне, що із задоволенням повернуся б сюди ще не раз. Рогатин наряду з Коломиєю і Галичем - одне із найприємніших і найзатишніших містечок Прикарпаття. Хоча, називати цей регіон Прикарпаттям не зовсім вірно: Рогатинщина входить до етнографічного регіон з назвою Опілля.



Для туриста Рогатин - райське містечко: дві дерев’яних церкви (одна з них - просто еталон галицького дерев’яного храму), стара оборонна церква, готично-ренесансно-барочний костел, синагога, сецесійна забудова центру. А ось ратуша і замок не збереглися… А ще Рогатин - це батьківщина Роксолани!





Вперше містечко на річці Гнила Липа згадується 1184 року у літопису польського хроніста М.Кромера. Назву майбутньому місту дав олень (точніше, його великі роги), за допомогою яких він вивив з лісу дружину князя Ярослава Осмомисла, яка заблукала тут під час полювання. У 1415 році Рогатин отримав Магдебурзьке право.



Центральна площа (колись, Ринкова) носить назву найвідомішої уродженки міста - Роксолани (Насті Лісовської). Легендарна донька руського священика, а в майбутньому - дружина турецького султана Сулеймана Пишного фактично керувала всією Османською імперією. В центрі майдану у 1999 році Роксолані споруджено пам’ятник.



Мавзолей героїні знаходиться в Істанбулі та території мечеті Сулейманіе:


На східному боці площі Роксолани знаходиться Миколаївський костел - домінанта центральної площі і всього середмістя. Храм з елементами готики, бароко і ренесансу, споруджений орієнтовно у XV століття на місці більш старого храму. Вже в 1497 році він вже згадується у щоденнику Накера як такий, що мав найбільші а Галичині дзвони.



«Офіційною» датою побудови костелу вважається 1666 рік. Проте, готичні форми споруди свідчать про те, що храм споруджено раніше, а 1666 рік відноситься до однієї з пізніших перебудов після того, як під час визвольних змагань 1648-49 років він був значно пошкоджений місцевими повстанцями та козацьким загоном.



Внаслідок частих нападів турок і татар храм неодноразово руйнувався і стояв непокритим. У XIX в. костьол повністю відновлений, а 1862 році відремонтована бічна каплиця. У 1944 році пошкоджено дах, зруйновані шпиль башти, перекриття над пресбітерієм і підвалом. Наступного року башта була відновлена, надбудована на 2 м і завершена шатром (замість первинного шпилю). Реставраційні роботи проведені в 1969-1973 роках.


До центральної частини костьолу з обох боків примикають квадратні в плані невисокі каплиці. Храм перекритий системою хрестових нервюрних склепінь, стіни укріплені контрфорсами.



На центральній площі збереглися старі кам’яниці кінця ХІХ - початку ХХ століття:





Найстарішим із збережених до сьогодні мурованих храмів Рогатина є церква Різдва Богородиці, що знаходиться на протилежному від костелу боці центральної площі. Не зважаючи на те, що храм виглядає занадто сучасним, перед нами - оборонна церква ХІІ століття (хоча в літературі храм датується XIV століттям).


Багаторазові перебудови надали споруді ознак різних архітектурних стилів: від давньоруської архітектури залишилися апсидна частина і арки на фасадах, від готичної - нервюрні склепіння, від типово української - тридільний план церкви. З заходу до основного об’єму храму примикає масивна квадратна оборонна башта-дзвіниця, а стіни церкви укріплені контрфорсами.

Пізніше, у XIV-XVII століттях навколо церкви збудовані оборонні мури і брама, що фактично перетворило храм на фортецю. Залишки мурів можна побачити і сьогодні.


Проте, найціннішою і найцікавішою спорудою Рогатина є церква Святого Духа - справжній шедевр дерев’яного зодчества, один найдовершеніших дерев’яних храмів України.



Церква зведена у 1598 році на місці більш давнього дерев’яного храму. Пізніше, у XVII столітті до храму впритул добудували дзвіницю (рідкий випадок, таке ж саме бачив в Буківці). Вони сприймаються, як єдине ціле, а двозаломний наметовий верх із сигнатурною та триярусна дзвіниця - домінуючі елементи споруди.





Написано про церкву дуже багато та можна писати і писати ще. Бо вона дійсно унікальна. Чого тільки вартий підземний хід, що вів до церкви Різдва? А п′ятиярусний вівтар, споруджений у 1650 році і унікальні розписи? З цим мені, нажаль, не повезло: як і минулого разу у храмі-музеї був вихідний… Так що заходьте на сторінку, що присвячена церкві на сайті derev.org.ua і дивіться! А ще краще, приїжджайте і побачите все на власні очі! До речі, храм в такому вигляді стоїть вже понад 400 років.






Навколо церкви - старий цвинтар, надгробки якого вражають не менше за храм.








Святодухівська церква - не єдиний дерев’яний храм у Рогатині. Друга церква - Миколаївська, знаходиться в присілку Горішні Бабинці (від центральної площі - 10-15 хвилин ходу.



Церква Святого Миколая не така стара і унікальна, як Святодухівська, проте теж має поважний вік. Споруджена на горбі над струмком поруч з єврейським (!) цвинтарем.



Храм тридільний, трикупольний, на випусках вінців зрубів споруду опоясує піддашшя.




Дерев'яна, квадратна в плані, каркасна, триярусна, з шатровим верхом дзвіниця розташована на захід від храму.


Єврейський кіркут і уніатська церква - поруч:






Вид на Миколаївський костел з пагорбу, де розташована Миколаївська церква:


В Рогатині збереглася синагога кінця ХІХ - початку ХХ століття, розташована на вул. Валовій:






Що це за споруда в центрі - не пам’ятаю. Чи то - гімназія, чи то - суд, чи то - тюрьма, чи просто - житловий будинок?


Продовженням подорожі унікальне дерев'яна церква у сусідньому селі Черче. Про неї - у наступній розповіді.


Що ще цікавого можна подивитися в околицях Рогатина?
Оборонна церква в Чесниках:


Палац Реїв у Псарах (Приозерному):


церкви, деревянная архитектура, синагоги, Рогатин, Прикарпаття, костели

Previous post Next post
Up