Так як давно ніц тут не писав, то вирішив написати хоч щось. Коли розпочалися акції у підтримку евроінтеграції, було величезне бажання писати саме про це, та мене випередили численні журналісти, описавши професійно дані події та сказавши все, як є. Тому вирішив не повторювати сказаного переді мною.
У цій статті опишу візит на Байкове кладовище. Не так багато некрополів України може похвалитися унікальними похованнями, зовнішнім виглядом та зосередженням такої кількости видатних людей, нехай і вже не живучих. Кладовища відвідую з метою порівняння та збагачення професійного досвіду, так як часто воджу гостей Львова по Личаківському цвинтарю. І таки нерідко чую про порівняння із Байковим (у Києві). Або Кальварійським (у Мінську). Тому, важав за необхідне оглянути Байкове кладовище у нашій столиці, щоби переглянути, порівняти ...
Перша світлина, що поставлю у даній статті - це вірш одного з видатних українців, перепохованого саме на Байковому цвинтарі - Василя Стуса:
Правда, поховання великого Поета не бачив. Знаю з Вікіпедії, що похований він на полі 33, що досить таки далеко від основних захоронень.
Для початку загальна схема цвинтаря:
Називається він Байковим, так як розташований на вулиці Байковій. А вулиця в свою чергу названа в честь прізвища одного із радянських військових діячів (Байков). От так. А тепер будемо оглядати деякі варті уваги надгробки. Цей допис не претендує на роль професійного огляду даного визначного місця. Вважайте це любительськими нотатками.
Кладовище в дечому має схожість із Личаківським у Львові. Хто не був на останньому - приїжджайте до нас. Зі задоволенням поводжу вас Личаківським, причому згідний зробити це безкоштовно (оплачуєте тільки вхідні квитки на Личаківський цвинтар, так як у Львові вхід туди платний: музей як-не-як; на Байкове вхід же вільний). Вважайте це моєю обіцянкою. При зверненні скажіть: "Андрію, прочитали статтю з Вашого блогу. Хочемо на екскурсію Личаківським цвинтарем!" Тоді узгодимо час екскурсії. Я серйозно. Можете вважати це саморекламою, будете праві ;)
До прикладу цікавий пам'ятник, зате із дореволюційним написом (у Львові наразі такого не зустрічав):
Один із найстаріших пам'ятників Байкового цвинтаря:
Одне зі сучасних поховань (не пам'ятаю прізвища, але людини, пов'язаної зі спортом):
А хто ж із видатних людей на Байковому спочиває? До прикладу, В'ячеслав Чорновіл:
Фото надгробків відомих людей будуть і надалі. А проки що продемонструю дещо із архітектурно-скульптурних перлин Байкового кладовища. Під час його оглядин натрапив на декотрі цікаві склепи (гробниці, каплиці). Перша гробниця у стилі, схожому на неоготику, а на другій присутній кельтський хрест.
На двох наступних фото зображена каплиця, де, судячи по оздобі, поховані люди юдейського (жидівського) походження:
Як на мене, це якщо і не найцікавіша, то одна із таких частин цього "міста мертвих". Бо якщо й зустрічаються надгробки видатних людей, то не завжди вони так файно оформлені.
От, до прикладу, вигляд надгробка на похованні Максима Рильського (поета, перекладача):
Актор Панас Саксаганський:
Поет Володимир Сосюра (той, що написав вірш "Любіть Україну"):
Військовий діяч (2 Світової війни) Сидір Ковпак (керівник одного із радянських партизанських загонів):
Поховання поета Павла Тичини:
Письменниця Ванда Василевська (якщо не помиляюся, одна з улюблених літераторок Сталіна):
Хореограф Павло Вірський (є й дотепер відомий танцювальний ансамбль його імени):
Політик, діяч націоналістичного руху, автор праці "Україна самостійна" Микола Міхновський:
Як бачите, поховання видатних людей рідко вражають вишуканістю надгробків. Тут скоріш випадок, коли "не камінь красить ім'я, а ім'я камінь" :)
На одному із зовсім сучасних полів є поховані наступні люди:
Вадим Гетьман - колишній голова Нацбанку:
Валерій Лобановський - тренер київського "Динамо":
А також видатний львів'янин (не без гордости це пишу) - Богдан Сильвестрович Ступка (актор, ясна річ):
А ще письменник
Олесь Гончар:
На наступній світлині (трохи зліва) поховання Платона Майбороди, композитора (пісню "Вчителько моя" пригадайте):
Далі Вашій увазі поховання Юрія Яновського (письменника, роман "Вершники"):
Даруйте за якість та непрофесійність фото, все це робив за допомогою телефону.
Тепер одразу двоє похованих поруч видатних людей: Левко Ревуцький (композитор) та Амвросій Бучма (співець):
Микола Лисенко (композитор):
Письменник Іван Нечуй-Левицький:
Актриса Марія Заньковецька (це псевдонім, справжнє прізвище - Адасовська):
Як ми бачимо, дуже багато видатних людей спочиває саме в цьому місці. (Мало не забув: Михайло Грушевський теж тут! Тільки його поховання не побачив. Так як і поета Миколи Руденка. До останнього пройто не дійшов: надто великі розміри кладовища). І (сюрприз): Леся Українка теж спочиває саме на Байковому. Фото моглики робив, але воно, на жаль, не збереглося :(
Проходи по Байковому цвинтарю нагадали про те, що життя - тимчасове явище. Про те, що хто би ти не був, прийде час піти звідси. А також про те, що не слід боятись мертвих, а скоріш живих.
А взагалі, страх варто гнати геть, подалі від себе...
Ціллю даної розповіди було показати, що навіть далеко від центру Києва (станція метро "Палац Україна") можна натрапити на щось прекрасне. Що знайдеться місце для вшанування достойних людей. А також ув одній статті зосередити троха інформації.
Подорожуйте! Будьте щасливі!