Як ви вже зрозуміли, зваживши всі
за і проти я обрав для себе шлях автономного електрозабезпечення. Це більш відповідало нашим ідеям. Хоча звичайно, що ця автономія теж дещо обмежена і умовна, бо сонячні батаереї продукт який ми на даний час ніяк не в змозі відтворити.
Я зупинився саме на сонячних батареях, бо пропоновані на ринку вітрячки значно дорожчі, до того ж є лякалка що при їх роботі створюються інфра низькі звукові хвилі не бажані для людини і тварин. А ще до того тут більше можливостей для експериментів і саморобок, на відміну від сонячних батарей зімпровізувати які складніше.
Отже полазивши по сайтах в пошуках недорогих(відносно) сонячних панелей, я кинув око на оці
Altek ACS-50D 50-и ватні модулі. (купував на якомусь іншому сайті, ще минулого літа по 750Грн) Бо 50Вт це вже достатньо щоб зарядити будь-який мобільний пристрій в т.ч. і ноутбук, і розмір в них такий що можна відвезти їх в поїзді, чи автобусі. Подумавши поміркувавши я купив собі із запасом 4 таких панелі, тобто разом 200 Вт, з розрахунком що виникне потреба підключати щось більш потужне, наприклад стаціонарний ПК. Хоча насправді досі не довелося підключати нічого потужного, нема особливої потреби, а "погратися" руки все не доходять. Хоч я і купив батареї влітку, але чекати їм довелося до весни. Відвозити на зиму не було сенсу, тільки додаткові переживання що залізуть якісь "металісти" в пошуках наживи та покрадуть. І лиш на весні коли вже вирішили перебиратися, то привезли спершу дві батареї, а потім і інші дві.
Перші фото. З'єднав паралельно дві батареї стандартним проводом живлення для комп'ютерної техніки. Батареї дають близько 20В, тому на пряму повісив роз'єм і заряджаю ноутбук. Для зарядки мобільних, фотоапарата, електронної книжки, старих акумуляторів від UPS, яким потрібна менша напруга, використав простенький лінійний стабілізатор напруги на LM317T.
Лінійний стабілізатор напруги на LM317T, тут по суті обов'язковими є мікросхема два конденсатори і два резистори якими виставляється вихідна напруга. Так ККД не такий високий, як в імпульсних перетворювачів, проте більш простий і без пульсацій. Вартість мікросхеми менше 10Грн, інші деталі і того менше, я брав б.у. Спочатку навісним монтажем швиденько спаяв, а потім засунув парочку таких в коробку від блока живлення ПК.
В коробку помістив два стабілізатора на LM317T, видно панель керування, ліва половина - вимикач, клеми, перемінний резистор, яким можна вибирати напругу, то один стабілізатор; права половина - вимикач, здвоєний USB роз'єм, багатопозиційний перемикач (можна вибрати стандартні напруги 3В - дві батарейки, 5В - USB роз'єм, 5,3В - зарядка для телефонів Nokia, 14,5В - зарядка акумуляторів на 12В) то другий стабілізатор. Ззаду дві стандартні розетки для шнура живлення до ПК. Напряму виведений роз'єм для ноутбука.
Випробувавши ці батареї на практиці, не стільки по теперішній потребі, скільки про запас (чи то піддавшись потреблядскій спокусі) скриплячі серцем взяв дві панелі на 110Вт, ось такі
Altek ACS-110D за 1250 Грн. Виходить більш дешево, але транспортувати складніше через габарити. Маю на думці зробити міні тракторець від сонячних атарей, який хай би повільно але орав, або дискував би грядку. Для цього ї взяв додаткові панелі. Та наразі взагалі використовую тільки одну 110Вт панель (спершу дві по 50Вт ті що на фото виносив і заносив), закинув її на дах сарайчика, де до 2-ї години дня не має тіні.
Ще одним плюсом 110-и ватних панелей є наявність у них не тільки виходу на 20В, а й ще на 10В, що дозволяє менше понижувати напругу, що в свою чергу зменшує втрати і нагрівання стабілізатора, підвищує ККД. (в лінійних стабілізаторах чим більша різниця між вхідною і вихідною напругою, при однаковому струмі, тим вище втрати, тобо якщо понижувати на 5В напругу і на 10В, то в першому випадку втрати будуть вдвічі менші).
Про 220В замислювався, думаю що треба якийсь UPS використати, щоб мати розетку на 220В про всяк випадок, але поки що не попадалося нічого схожого до рук, а купити новий жалкую.
Про практичний досвід використання. В сонячну погоду при прямому сонячному світлі і орієнтації, батареї здатні навіть дещо більше видавати (струм к.з. до 3А, при заявленому 2,85А), і для зарядки будь-якого з моїх пристроїв достатньо потужності однієї панелі 50Вт, зарядка відбувається так само, як була би від розетки 220В. При хмарній погоді потужність падає, при сильній хмарності в 3-4 рази. Але 2-х панелей 50Вт (або однієї 110Вт) все одно достатньо для зарядки пристроїв, хіба що ноутбук заряджається довше, і йому не вистачає потужності щоб одночасно працювати і заряджатися. Найгірші помічені мною погодні умови в цьому плані, це - туман. Хоча оком і здається що світло, але в батареях електрика ледве жевріє.
Із останнього досвіду, пробував підключати до сонячних батарей (2-х по 50Вт, струм близько 5,5А) акумуляторний шуруповерт на 18В (на12В також пробував), працює кращє ніж від акумулятора. То я в патрон вставив переходнік на дискову пилку (посадочний розмір 22,2мм, заказував перехідник у токаря, а пізніше на базарі знайшов за 15Грн), і вийшла циркулярка.
перші випробуання, із цеглин спорудив стіл, де зажав і притискав рукою шуруповерт, щоб не совався, в цілях безпеки. Прикрив кульком щоб опилки в нього не попадали. Диск
KT 30-003 115х22,2, 48 зубів . Пиляв соснові дошки товщиною 2 - 3,5 см, на більші діаметру диска не вистачає(його ще обмежує корпус шуруповерта).
як світить сонечко, то добре пиляє, головне рівно подавти дошки, щоб не затискало пилку і не клинило. Як зайде за хмарку, то вже слабенько, для хмарної погоди треба буде ще підключати батареї. Розпилював дошки впоперек і вздовж. Швидкість пиляння прийнятна, така як я з нажимом пиляю ручною пилкою, але я скоро втомлююсь (замучився поки вручну дошку розпилював вздовж), а тут воно само пиляє, тільки рівненько подавай.
Пробував таким же чином цілину під пирієм "пиляти", потужності вистачає, в принципі взрихляти землю цілком реально. Тільки треба більший диск мабуть, та придумати так, щоб двигун не був біля самої землі, в пилюці, можливо редуктор для зменшення обертів і збільшення сили, або по типу лебідки зробити...
Згодом пару батарей закину на дах будинку, поки що не добрався до цього. Якщо про щось з електрики забув скзати, то розповім іншим разом.