Бойові вози

Aug 27, 2013 13:58


Дивно, коли, копаючись у "глибинах" військової історії, починаєш помічати дещо нове незнайоме у тому, яке вже давно було відмічено у тебе як пройдене. У тій інформації, що здавалась зрозумілою є маса запитань, які потребують відповідей.


Так і зараз, переглядаючи битву під Вімпфеном 6 травня 1622 року мою увагу привернула інформація про склад армії маркграфа Георга Фрідріха Баден-Дурлаха. Здавалося б все було зрозумілим і еволюція озброєння вже викришталізувала ідеал польової артилерії, разом з тим бойові вози гуситів відійшли у минуле, одначе не давав мені спокою той факт, що у війську маркграфа рахувалось 70 бойових возів.



Окремо від цих возів нараховується 1800 звичайних возів (це на 12,7 тисячну армію!?) з яких 150 оснащено трьома вісями (?) і які мали служити за барикади.

Копаючи глибше, вдалося знайти бойовим возам назву - Spitzwagen. Шипований віз, бо саме так я посмів його перекласти, був винаходом самого маркграфа і споряджений чи то морирою (Mörser) як пише Меріан (Merian, Theatrum Europaeum), чи гаубіцою (Haubitze) з даних Хейльманна (Heilmann, Kriegsgeschichte а також Pflüger: Geschichte der Stadt Pforzheim) чи то може був інший вид артилерії (пушки, кулеврини і т.д.) як ось на цьому малюнку, залишається незрозумілим. На малюнку чітко видно дивні лафети із двома лафетними хоботами і паралельні гарматному стволу шпиці. Ймовірно така будова лафета дозволяла здійснювати жорстке щеплення із бойовим возом.., а шпиці створювали протикавалерійський захист?



Гутрі (Battles of the Thirty Years War: From White Mountain to Nordlingen, 1618-1635) 70 бойових возів відносить до артилерії. Одначе помиляється у оцінці артилерійського парку (2 гармати, 6 напівгармат, 2 фалькона і 70 бойових возів), тоді як німецькі автори (FROHNHÄUSER, Geschichte та J.G.F. Pflüger: Geschichte der Stadt Pforzheim) говорять про 40 польових гармат (Feldstücke, розуміємо, що полкових гармат до цього часу не було, зявились 3 фунтовки при Густаві Адольфі, але польові гармати могли і не даватись батальонам в якості полкових, а зводитись у кілька батарей), з яких дві калібром 6 фунтів, одна 70 фунтова мортира (Böller), 6 нових гармат (Kanonen, калібр 48 фунтів-моя примітка), 9 напівкартаунів (halbe Karthaunen - 24 фунти О.К.) і 30 менших гармат (kleinere Stücke, можливо 2 фунтові фалькони). Бачимо, що насправді артилерійський парк був просто величезним, чи не найбільшим в одній битві за всю війну, що досить наглядно на батальній картині Меріана у його Theatrum Europaeum. Важко навіть уявити наскільки багато потрібно було пороху, ядер та іншого устаткування для такого масштабного артилерійського парку. Не дарма офіційною версією поразки маркграфа Баден-Дурлаха вважається вибух порохового складу, від якого армія протестантів вже не могла підправитись і організовано чинити опір.

Отже, постановку питання сяк-так зроблено. Все що було мені по цьому відомо я виклав, якщо є якісь думки з приводу Spitzwagen, ласкаво прошу висловлюватись шановне товариство.

Вімпфен, артилерія, 1622

Previous post Next post
Up