Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [На першому засланню (червень 1847 - жовтень 1850), стор. 23]
Цікава річ: чому ж шеф жандарів Орлов і цар Микола так запекло не хотіли зняти з Шевченка найтяжчих для його кайданів - заборони малювати? З першого погляду, коли читаємо в конфірмації власний додаток самого царя про заборону малювати, дивуємось, що в докладі Орлова немає найменшого натякання на потреби, або на основу, до такої тяжкої кари, як заборона художникові малювати. Дивуєшся сьому царському додатку і мимоволі шукаєш хоч зерна якого, щоб вивести потребу такої кари, що навіть і примірковати її не кожен вдатен. Вже ж, річ найпевніша, коли б за Шевченком були які вчинки яко за художником, коли б своїми малюнками він видався перед III отдєленієм так, як своїми поезіями, то б про се було згадано в докладі, а то ж ні слова там; а в конфірмації несподіваний додаток: «заборонити малювати!»
З’ясування, хоч і неповне, причини сього додатку (швидше тільки натякання) стріваємо в Шевченковому журналі 583. Він каже, що «бездушному сатрапові і прибічникові царя привиділося, що мене випущено з крепацтва і виховано коштом царя, а я б то віддячив своєму добродієві тим, що намалював з його карикатуру. Не тямлю, звідкіль взялася оця дурна байка, тямлю тільки, що вона мені недешево коштує. Гадати треба, що оцю нісенітницю сплели на конфірмації, бо накінці присуду сказано: «Найстрожайше заборонити писати і малювати». Писати заборонили за «баламутні» вірші українські, а за що заборонили малюва ти - того не скаже і сам суддя верховний».
Дійсно, як я вже казав, в докладі шефа жандарів 26 мая р. 1847 584 про мальовання нема ніже єдиного слова. Граф Орлов радив цареві в докладі завдати Шевченка в солдати з доглядом, щоб «від його ні в якому разі не виходило баламутних і пасквільних творів». А вже сам цар власною рукою додав «заборонити писати і малювати».
Мені здається, що царський додаток виник от з чого. Перечитавши доклад, цар, мабуть, спитав: які і про що саме «баламутні і пасквільні вірші» написав Шевченко? Відповіли йому, що Тарас, маючи на думці
«Сон», з самого царя і цариці «змалював карикатуру». Слова «змалював» цар взяв буквально із серця додав абсолютної заборони малювати, - та й доки живий був, не спромігся забути про оте «змалював карикатуру» і не хотів скинути з Шевченка тяжкої заборони малювати.
Нічим іншим не можна з’ясовати причину оцієї мстивої кари.
Дак коли ото прийшла від Орлова така прикра відповідь, Шевченкові приятелі в Оренбурзі стали піклуватися і впливати на Обручова, щоб чим-небудь полегшити поетову долю, принаймні, щоб визволити його від казарменного догляду і життя та від муштри.
Площа в Оренбурзі. Худ. О. Чернишов. Літографія. 1846-49.
583 Записки... - С. 19 - [20]. [
Запис від 19 черв. 1857 р. (Кобзар. Т III.)].
584 Русск[ий] архив. - 1892. - Кн. VII. - С. 345.
Коментар
...«бездушному сатрапові і прибічникові царя привиділося...» -
запис в щоденнику Шевченка від 19 червня 1857 р. Попередня Наступна