Сироватка правди

Mar 12, 2011 11:51

         Термін «сироватки правди» з’явився у 30-ті роки ХХ століття, хоча дослідницькі роботи з пошуку такої речовини проводилися раніше. Коротко суть дії будь-якої такої сироватки можна звести до римського прислів’я: іn vino veritas (істина в вині).
         Скополамін - знеболюючий рослинний препарат для вагітних (щоб відпочили між переймами). Діє притупляючи свідомість та сприйнятливість до зовнішніх подразників, але не впливає на довготривалу пам’ять. На початку ХХ століття скополамін був визнаним «сироваткою правди». Невдовзі вчені переконалися, що цей препарат не тільки викриває брехню, але й стимулює до неї. Так чи овак, але скополаміновий тест проводили, хоча й були щодо його ефективності великі сумніви. Ну так, на всякий випадок.
         Мескалін - наркотична речовина з мексиканського кактуса вилізла на світ божий американської криміналістики в 40-х роках. Не те, щоби винайшли щось нове, лише відкрили очі на існуюче. Індіанці Мексики давно використовували сік кактуса пейот для того, щоб розв’язати ворогу язика. 
         Активно підтримували використання цієї речовини у концтаборах, щоб витягнути з в’язнів найсокровенніші таємниці. Недоліком було лиш те, що дія препарату була дуже короткою, державні таємниці не встигали вийти із арештанта через зруйнований бар’єр волі.
         Маріхуана та ЛСД - теж свого роду кримінальний розв’язувач язика. Поліція деякий використовувала їх як сироватку правди. Проте з часом помітили, що травка діє лише на темпераментних та балакучих людей, мовчазним і замкнутим хоч ЛСД-ний кіл на голові теши.
         Пентанол натрія теж слугував деякий час сироваткою, проте його використання було незначним, а результати - сумнівними.

Через кількадесят років стало очевидним, що інтоксикація в змозі зробити людину більш розкутою, балакучою, може змусити визнати певну нав’язану провину, але навряд чи здатна говорити правду і нічого окрім правди. Окрім того, під впливом таких препаратів відключалася пам’ять, піддослідні не пам’ятали не те що власних відповідей, але й навіть питань, на які відповідали - як же тоді вони могли сказати правду, якщо зовсім не фіксували питання? Ніяк.

Аби вже до цієї теми не повертатися. Походження слова «сироватка» неясне. Деякі вважають, що йдеться про «сирий, рідкий, кислий». Можна ще вчепитися до латинського serum - водяниста рідина.

мовне-спірне, всякая чушь

Previous post Next post
Up