Великі Межирічі

Jul 29, 2010 22:19


Те, що назва поселення має «Великий» додаток до своєї назви нічого доброго не віщує. На відміну від Великого Новгорода, українські Велике Колодно, Великий Ходачків чи Велика Димирка нічим особливо великим, у тому числі й розмірами, не вирізняються. Хоча, пардон, у Великій Димерці на Київщині побудований великий завод «Кока-коли».

У Великих Межирічах кока-кола є лише в генделиках. Натомість, в пику своїм «великим» колегам тут є великий костел і великий палац. Вуаля!




Вперше про Межирічі згадується як про власність князів Корецьких в 1544-му. Не можу сказати ким точно, але підозрюю що житомирським старостою Богушем Корецьким на пагорбі між річечками Стави і Ставка будуються фортифікації. (Він же доклався до розбудови родинного замку в Корці).

Замочок, судячи з усього, був так собі. Вже не знаю з якої там причини, але його успішно захопили головорізи Беати Костелецької, вдови князя Іллі Острозького, котрий помер у молодому віці. Беата, як пишуть, була скупою та хтивою до багатств, які їй дісталися після чоловіка, до якого вона навіть не мала часу звикнути, й усе своє життя провадила дуже бурхливо: то наїжджаючи на маєтки своїх сусідів, то «заїдаючися» з ними, непокоячи й збурюючи старого короля і сейм, то, нарешті, вдаючись до авантюр з дочкою, нещасною Гальшкою й зятями; спричинювала багато голосних і драматичних сцен в краї.





Корецькі поруйноване сусідами та й козаками відбудовують. А на початку XVII століття замок додатково укріплюють високими земляними валами. Село розростається і навіть пишуть про надання йому маґдебурзького права. Проте здається, що дозвіл на самоврядування від короля отримав Межиріч, що біля Острога (на Вікі так і написано - «не варто плутати»).

Тим не менше, в часи Хмельниччини містечко було сотенним і навіть полковим центром Волинського полку. Тут знаходиться «офіс» полковника Івана Тарновського, одного з родоначальників знаменитого роду, знайомого нам, зокрема, по Качанівці. В Межирічах проходять переговори щодо чергового припинення українсько-польської війни.

У ті часи формальними власниками тутешніх земель вже є магнати Любомирські, на відміну від православних Корецьких - римо-католики. Коштом краківського воєводи Єжи Доменіка Любомирського у Межирічах фондується католицький колегіум ордена піарів. І, починаючи з 1702-го, упродовж майже чверті століття будується величний костел.



Піаристи (не плутати з піарщиками) - орден відносно молодий, заснований в 1617-му році в Римі з благословення папи Климента VIII. Діяльність монашого братства ґрунтувалась на просвітництві, саме цим орденом було створено першу в світі загальноосвітню безкоштовну школу.

Щоправда у якості побічного ефекту мав місце гучний педерастичний скандал, через що орден навіть закривали. Але потім монахів пробачили й братство існує досі. Хоч переслідування мали місце й пізніше, зокрема Російською Імперією, яка в рамках загальної кампанії 1830-х років закрила всі монастирі піаристів.











Величний, даруйте за банальне слівце, бароковий костел будувався за проектом люблінського архітектора Войцеха Ленартовича. Інтер’єр відрізнявся виразним декором, залишки якого можна побачити й зараз. А от від колегіуму, де навчалося до 250 учнів, як і від польського цвинтаря не залишилось вже нічого.



Ліричний відступ. В Межирічах я побував кілька разів. Це видно і за фотографіями. Але найкрутіші враження я дістав від перших відвідин.

Сутеніло, попереду було 300 км дороги до Києва. Безсніжна поки зима. Немов вимирле село і неймовірних розмірів мертвий костел на пагорбі. Він тягнув до себе, нависав, тиснув долу.

І мені конче захотілось подивитись на нього з середини. Нутрощі мертвого тіла. Знайшов розлам у стіні, схований у кущах. І стрибнув в темряву... Бррр.







Де подівся мій вічний прагматизм і обережність? Про це я подумав хвилин за десять блукань. Чомусь негайно уявив, як я ламаю тут ногу, не можу вилізти до світла. І згодом здивовані селяни розбирали б на гвинтики покинуту мертву машину...



На фото вище добре видно масштаб споруди.

Неподалік геть тендітно тулиться до старої брукованої дороги дерев’яна православна церква Петра і Павла, перебудована в 1848-му замість старішого храму.



Межиріцький палац спіткала дещо краща за костел доля. Будував його хорунжий граф Ян Стецький, причому на місці і з залишків старої фортеці. (Переказують, що Межиріцький маєток Стецький у попереднього власника з роду Яблонських банально виграв в карти).



Вважається, що проект розробляв італійський емігрант, котрий дослужився до польського королівського архітектора Доменіко Мерліні. В Україні його авторство приписують палацам в Маліївцях, Вороновиці та в Дубно. Проте за іншими даними автором Межиріцького палацу є визнаний тоді майстер Шимон Богуміл Цуг, виходець із Саксонії й очевидно що єврей за походженням.







До двоповерхової центральної будівлі в стилі пізнього класицизму галереями долучено два бокових павільйони. Парадний і садовий фасади прикрашені портиками з колонами. Збудовані колом будівлі оточують затишне внутрішнє подвір’я.











За ним за часів сина засновника Юзефа Стецького було розбито перший на Волині ботанічний сад. Деякі залишки пейзажного парку видно й досі.







Маєток після польського повстання початку 1830-х було конфісковано царським урядом. Що там було пізніше - не знаю. Зараз - школа-інтернат. Внутрішнє оздоблення розкішного колись палацу, як не дивно, місцями вціліло. І, ще дивніше, - останнім часом як мокре горить, але проводиться зовнішня реконструкція.



А ви кажете кока-кола!

Великі Межирічі на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва - 300 км (біля 4 годин дороги), від Рівного - 48 км. Поруч варто подивитись на храми й замок в Корці, замок у Губкові, костели в Невіркові й Моквині, монастир і залишки садиби в Гощі.



мандри, рівненщина, фото

Previous post Next post
Up