Харківська міська дума. Ще трохи демократа фон Дітмара Вам в стрічку

Nov 06, 2020 15:57

Ще трохи історії. Харківці більше в курсі.
По книзі:
О.Парамонов "ІСТОРІЯ ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ (1654-1785 РР.)."
В останній третині XIX століття в міській думі Харківа протистояли угруповання-партії: консервативні і схильні вирішувати нагальні проблеми купці і орієнтовані на соціальні та економічні досягнення Західної Європи та майбутнє інтелігенти, поміщики, представники буржуазії, партію яких дослідники умовно називають інтелігентською , або дворянською. Наприкінці XIX століття ідейно-політична спрямованість угруповань ставала все більш виразною.


Під час революції 1905-1907 рр. купецьке угруповання представляла консервативно-монархічні сили, чорносотенців, СРН. Авторитетними представниками цього угруповання були купці І.К.Велітченко, К.П і Г.К.Уткін, П.П.Рижов (король дзвонів і металовиробів), П.Д.Баскаков, В.Ф.Колодяжний, мировий суддя Іван Біч-Лубенський (до речі - рідний брат українофіла Костя Біч-Лубенського), професор О.С.Вязігін (патологічний чорносотенець та антисеміт) , князь М.Л.Шаховськой.
Інтелігентська партія представляла ліберальні сили. Її відомими діячами були професора Харківського університету Д. І. Багалій, М. Ф. Сумцов, доцент О. К. Погорілко (майбутній мер), педагог С. А. Раєвський, підприємці М. Ф. фон Дітмар, І. К. Гришенко, купці Г.Гольберг, П.С.Силаков, П.П.Єгоров та ін. Тут же групувалися і українофіли (М.Міхновський В.Мороховець, В.Пономаренко).

Я до чого. Фон Дітмар, як бачите, позіціонується, як демократ і ліберал - інтелігентська фракція, будує лікарні, роздає стипендії, вот єто вот всьо. Залишимо поза увагою зарплатню в 23 карбованця на його заводі "Світло шахтаря" при прожитковому мінімуму в 1 крб на добу, хай йому. Про лікарню (майбутній інститут Сітенка) теж є що сказати, але теж нехай, приймаємо - демократ і ліберал.
Але. Як тільки лунає слово "Україна", волосся в російського ліберала і демократа фон Дітмара встає сторчма. А коло він чує: "Український народ", то розлючено щосили волає: «Я живу в России и знаю только русский народ!!!»

Воістину, російський демократ закінчується, там де починається "українське питання".

Харків, история, Україна

Previous post Next post
Up