Сон-одне з найменш вивчених явищ людської психіки. Сон-це засіб нашого саморозвитку, оскільки дрімаючи ми оброблюємо інформацію і отримуємо результат. Іноді цей результат стає очевидним одразу після пробудження, а іноді потрібен аналіз.
Кожне сновидіння складається на 40% з нової інформації, яку ми отримали за день, і на 60% з тої, що вже мається у нас в голові. До інформації, яку ми вже маємо відносять наявну пам'ять, данні про фізіологічні процеси у організмі, хвороби, втому. Під час сну мозок інформацію розчеплює, а потім синтезує нові данні, які згодом розкладаються "по поличкам". Є окрема наука, що вивчає процес сну та сновидіння-онейрологія. Та вона займається переважно фазою сну, що кличеться ШРО (швидкий рух очей), яка триває 1,5-2 години і чергується з фазами відносного спокою. Саме сни у активній фазі людина і запам'ятовує.
Сни цікава річ. У когось трапляються віщі сни, у когось згодом дежавю. Когось вони мучають вночі, а хтось намагається ними оволодіти (техніка осмислених сновидінь). До речі, користь зі своїх снів намагались отримати люди з давніх часів, медитуючи, приймаючи наркотичні засоби (опіати та інші травки), намагаючись продовжити час пробудження, коли мозок ще ніби і не прокинувся, але вже можна дещо впливати на перебіг подій у псевдореальності. Якось пізніше напишу про цю техніку.
Моєму коханому весь час сняться жахи. Так, у нього досить важкий період самовизначення, він намагається виявити сферу цікавої йому діяльності, та й інших негараздів вистачає. Отже кожен день його голова отримую нову, не зовсім позитивну інформацію і щоранку я чую черговий сон про переслідування, вбивства, катастрофи. У таких випадках людина навряд прокидається відпочившою та у гарному настрої.
Однак психологи кажуть, що нічні жахи також мають позитивні наслідки. Наприклад, за наявності якоїсь проблеми, яка от-от повинна розв'язатися, але поки не відомо в хороший чи поганий бік. Допустимо, ця проблема обіграється мозком у жахливому сні, в якому ситуація вирішується не на користь сновиди. Але у такому випадку в реальному житті людина вже буде готова до негативних результатів і отримає не психологічний удар, а лише струс, наслідки якого для організму значно легші.
Взагалі, жахливий сон-це не передвісник чогось жахливого, а лише сигнал, що сновиду щось тривожить у реальному житті, страхи. Зникне проблема, що бентежить-зникнуть нічні кошмари. Якщо ви прагнете допомогти комусь подолати соннім негаразди, то перш за все поцікавтесь душевним станом людини та тим, що є "коренем" її тривоги. Душевна розмова іноді найліпший лікар.
Інший спосіб-арт-терапія. Допоможіть близькій вам особі виразити себе на папері, пишучи чи малюючи (краще за все), або танцюючи чи акторською грою. Після цього треба налаштувати підопічного на хвилю рклаксу: приємне легке чтиво чи знову ж таки душевна розмова.
Візьміть на себе його або її декілька побутових чи робочих обов'язків, це дає відчуття зменшення навантаження, небйдужості, наявності опори.
Що стосується безсоння, то боротися з ним можна багатьма методами. До перелічених вище засобів для боротьби з нічними жахами, які можуть успішно використовуватися і при хронічному синдромі відсутності сну можна додати:
- вечірню прогулянку і сон у добре провітреній кімнаті.
- ароматерапію. Краще за все допомагає ефірне масло лаванди. Можна прийняти теплу ванну з декількома краплями масла, насолодитися масажем з базовим маслом (мигдальне, абрикосове, виноградних кісточок) та додаванням до нього декількох крапель лаванди чи просто запалити аромалампу з все тою ж есенціальною олійкою. Також біля подушки можна покласти саше з цією висушеною травичкою.
- мелісовий чай, краще зі смородиновими листочками, бо просто меліса розслаблює м'язи ШКТ, що не досить позитивно впливає на його тонус. На мене дві чашки трав'яного чаю діють як 1 повний келих вина, тільки без втрати координації))). Застереження гіпотонікам: обмежтесь однією чашкою.
- стосовно теплого молока. Я не зустрічала жодної інформації про терапевтичну дію такого питва на сон. Скоріше це психологічний самонастрій. Але! Десь зустрічала, що вчені довели: люди, що тримають у руках теплі напої (каву, чай, молоко) більш спокійні, відкриті та позитивно налаштовані у порівнянні з тими хто у той самий час пив холодні напої. Більше того, ті, хто пив щось тепле прагнули допомогти іншим, а інші, ті, що пили холодне, були егоїстично налаштованими. Можливо склянка теплого молока також на підсвідомому рівні асоціюється з материнським, з дитинством, безтурботністю, спокоєм та солодким сном, а саме це і потрібно.
- якщо дивитися з точки зору фен-шую, то спальня повинна бути холодних відтінків, з відсутністю рослин, переважанням енергії Інь, без дзеркал. Людина по цій філософії має спати головою у правильному напрямку. Для кожного він свій, треба вираховувати. Подумайте над цим і спробуйте застосувати. Інколи потрібно переставити ліжко.
- дещо протилежна думка, із сучасної психології інтер'єру. Людина відчуває спокій у м'якому, теплому, комфортному, сповненому текстилем, світлом та затишком місці. Особисто в мене спальня холодна, блакитна, сплю з відкритим вікном, але ліжко м'яке, приємна на дотик білизна. І ще одна деталь, що надає затишку-соляний підсвічник. Так приємно спати з ним...
- білизна для сну має бути зручною і приємною.
- спробуйте підкладати подушки. якщо спите на боці, то розмістіть додаткову подушку між колінами, якщо на спині-під поперек, коліна, ступні-кому як зручніше, якщо на животі, то під саме черевце чи під грудну клітину.
- фізичні вправи та секс. Фізичні навантаження стимулюють викид у кров гормону сну-мелатоніну, до тог ж це приємно))) Не слід сильно збуджувати нервову систему великим фіз. навантаженням, достатньо стати, декілька разів присісти, розім'ятися, зробити кілька колових обертів руками вперед і назад. Головне-дихати на повні груди. Також для викиду мелатоніну слід спати в повній темряві, частіше їсти сир та банани, вкладатися в ліжко бажано до 22.00 (Аюрведа радить)
- ванна з травами. Підійдуть самі звичайні череда та ромашка, недарма саме ними діток миють. Ще колись прочитала, що невгамовних діток після купання слід поставити на льняний килимок. Не знаю як це діє і чи діє взагалі.
- не їжте на ніч. Кажуть, це також може бути причиною безсоння. Звісно, ну чого спати, коли ще повно роботи, треба ж їжу перетравити.
- казки на ніч. Придумайте собі казку! Цей метод я взяла у Валентини Травинки. Просто лежите собі і згадуєте щось приємне або уявляєте свою мрію в деталях,. Я, наприклад, часто мрію про чарівну країну фей та ельфів, маленьких гномів та леприконів. Все в красивих барвах, у стилі мультфільмів Діснею.
- медитації-у мене є 3 улюблені практики: першу я називаю "крига"-лежачи у ліжку з заплющеними очима уявляю себе на Північному полюсі у сонячну погоду, все навкруги біле, повно красивого, кришталево-чистого снігу, всюди спокій і тиша, а переді мною велика глиба льоду. Тоді я уявляю, як вона тане, разом з моїми буденними негараздами, залишаючи на душі лише приємну прохолоду. Іншу практику я кличу "Зорі". Тепер я уявляю себе серед безлічі зірок, поміж галактик, а кожна зоря віддає мені своє світло, наповнюючи теплом і любов'ю...А ось я лечу поміж цих красивих, різнокольорових велетнів і раптом бачу приємну знахідку-веселку. Вона сяє, виблискує, така різнобарвна, і тоді я тягну руками за кожен промінчик, загортаючи себе у цю казкову пелену світла. Тепер я-веселка....Так можна і з Полярним сяйвом. І третя практика-коли у себе на рівні грудної клітини уявляю прекрасну квітку лотоса. Цей лотос-моя любов. Я тримаю лотос у руках, а тепло від нього розходиться через долоні по всьому тілу. Тепер воно сповнене коханням...А потім цю любов я проектую на людину, якій бажаю зробити приємно. Після цього, а це вже складніше, дарую свою любов людям, які мені байдужі, і, зрештою, неприємній мені особі. Тепер можна дарувати любов всьому світу і сумирно собі спати!))
- техніка. Доведено, що мобільні телефони впливають на ритміку сну, тож відкладіть їх та іншу техніку якомога далі від себе.
- люблю читати перед сном щось приємне, після чого хочеться засинати з посмішкою радості.
- ще один терапевтичний метод-це моя кішка. Коханий раніше не дуже тварин любив, проте тепер у нас прям боротьба за цей тепленький згорточок шерсті))) Під її муркотіння Морфей сам приходить по мене. А дітки часто сплять з м'якими іграшками.
- порахуйте вівці))))
Солодких снів! Гадаю, далі буде...