14 ознак фашизму

Apr 05, 2009 16:47

Ці речі потрібно постійно тримати під увагою. Не можна легковажити і думати, що ліберальні демократії якось від цього явища захищені. Багато з нас ще пам'ятає певне посилення і поширення цих ознак в час адміністрації Буша-молодшого. Це явище не нове, бо дехто може пам'ятати подібні ознаки в часи адміністрації Рейгана. Постійна увага є життєво важливою. Це важливо як в США та Європейському Союзі, так і в Україні та усіх інших куточках світу.

Політолог Др. Лоренс Брит нещодавно написав статтю про фашизм ("Fascism Anyone?," Free Inquiry, Spring 2003, page 20). Вивчаючи режими Гітлера (Німеччина), Мусоліні (Італія), Франко (Іспанія), Сухарто (Індонезія) та Піночета (Чилі), др. Брит дійшов висновку, що усі вони мали наступні 14 спільних елементів. Він називає ці фактори визначними властивостями фашизму. Уривок представлений згідно з вимогами журналу.

14 властивостей:

  1. Потужний та Триваючий Націоналізм
    Фашистські режими постійно вживають патріотичні гасла, девізи, симовли, пісні та інші атрибути. Прапори можна бачити усюди, а також символи прапорів на одязі та публічно видимих місцях.
  2. Відраза до визнання Прав Людини
    Через страх ворогів та потребу безпеки, люди у фашистських режимах переконані, що права людини можна ігнорувати у деяких випадках, коли існує "потреба". Люди відвертають увагу, або й навіть одобрюють тортури, страти, замовні вбивства, довгі ув'язення тощо.
  3. Визначення ворогів/крайніх як спосіб створення єдності
    Людей підбурують у об'єднуюче патріотичне божевілля, зосереджене на потребі усунути когось, хто сприймається як спільна небезпека або ворог: расова, етнічна або релігійна меншість; ліберали; комуністи; соціалісти; терористи тощо
  4. Верховність війська
    Навіть коли існують поширені внутрішні проблеми, війську надається урядове фінансування непропорційно великого розміру, а курс внутрішньої політики занедбується. Солдати та військова служба вважаються і пропагуються як гламурні.
  5. Поширений сексизм (дискримінація за статевими ознаками)
    Уряди фашистських націй мають схильність до екслюзивного домінування чоловіками. У фашистських режимах, традиційні гендерні ролі є значно жорсткішими. Опозиція до абортів висока, як і гомофобія та законодавство та національна політика проти гомосексуалів.
  6. Контрольовані ЗМІ
    Інколи ЗМІ прямо контролюється урядом, але у деяких випадках, ЗМІ контролюється непрямим способом, через урядові врегулювання, або за допомогою співчуваючих керівників та представників преси. Цензура, особливо у час війни, є звичним явищемю
  7. Зациклення на національній безпеці
    Страх використовується урядом як інструмент мотивації та маніпуляції масами.
  8. Релігія та уряд переплетені
    Уряди фашистьских націй мають схильність використовувати найпоширенішу релігію в нації як інструмент маніпуляції громадською думкою. Релігійна риторика та термінологія звична для провідників уряду, навіть коли основні засади релігії діаметрально протилежні до дій та політики уряду.
  9. Корпоративна влада захищена
    Індустріальна та бізнес аристократія фашистських націй часто допомагає провідникам уряду отримати владу, утворюючи взаємновигідні стосунки між бізнесом та урядом, а також владну еліту.
  10. Влада робітників зазнає утиснень
    Через те, що влада організованих робітників є єдиною справжньою загрозою для фашистського уряду, профспілки або усувають, або жорстоко придушують.
  11. Відраза до інтелектуалів чи мистецтва
    Фашистські нації мають схильність підтримувати та толерувати відкриту ворожість до вищої освіти та академії. Цензура, або й навіть арешт професорів та інших академічних працівників не є незвичним явищем. Свобода висловлювання та вираження у мистцетві відкрито атакується, а уряди часто відмовляються фінансувати мистецтво.
  12. Зациклення на злочинах та покараннях
    У фашистських режимах, поліція отримує майже необмежену владу для здійснювання законів. Люди охоче ігнорують зловживання владою з боку поліції, або й навіть відмовляються від громадських свобод в ім'я патріотизму. Часто існує національна поліційна сила з практично необмеженою владою.
  13. Поширена кумівство та корупція
    Фашистські режими майже завжди керуються групою друзів та знайомих, які призначають одне одного на урядові посади і використовують урядову владу та авторитет для того, щоб захищати своїх друзів від відповідальності. Апропріація чи навіть відверта крадіжка національних ресурсів та цінностей урядовими лідерами не є незвичним явищем у фашистських режимах.
  14. Фальсифікація виборів
    Інколи вибори у фашистських націях є цілковитим фарсом. А інколи виборами маніпулюють за допомогою негативних інформаційних кампаній проти кандидатів опозиції, або й навіть убиств цих кандидатів, за допомогою законодавства, яке контролює число виборців або межі політичних виборчих дільниць, а також за допомогою маніпуляції ЗМІ. Фашистські нації також типово використовують свої судові системи для маніпуляції чи контролю виборів.
Права захищені © 2003 Журнал Free Inquiry. Передруковано лише для чесного вжитку.

Подібна стаття Умберто Еко
Eternal Fascism: Fourteen Ways of Looking at a Blackshirt
http://www.themodernword.com/eco/eco_blackshirt.html

Лоренс Брит, Піночет, Буш, демократія, Франко, Гітлер, Сухарто, Рейган, Мусоліні, Умберто Еко, фашизм

Previous post Next post
Up