Природознавчий музей Дідушицьких

Dec 29, 2012 00:31



Якось на уроці географії вчителька розказувала нам про село Старуня на Прикарпатті, де діє єдиний в Карпатському регіоні грязьовий вулкан, а ще це було одне з місць галицької нафтової лихоманки 19 століття. У 1907 році там, в одній з озокеритових копалень, робітники наткнулися на тушу великої тварини: думали - вола, виявився мамонт. Покликали науковців, які згодом там же знайшли добре збереженого в озокериті волохатого носорога. Вчителька нам тоді розказувала, що всі ці знахідки, разом з однією з найкращих в Центрально-Східній Європі колекцій, зберігаються у Львівському природознавчому музеї. Але, на жаль, він закритий на ремонт. Я розчарувався з того приводу, бо це все мене зацікавило. І з того часу мріяв накінець потрапити в цей крутий, цікавий і недосяжний музей. Проходячи щоразу по Театральній моє серце зжималося. Спочатку кілька років тому з будівлі зняли риштування: на фасаді позолоченими літерами було викладено "ПРИРОДОЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ". Але ворота все ще були зачинені. З часом їх замінили на нові, дерев'яні, з ручками у вигляді левів; але все ще зачинені.

18 грудня 2012 року, якраз напередодні Миколая, музей відкрив першу за останні років 20 виставку, "Мандрівка в минуле". Власне, дуже вона маленька - розміщується лише у трьох кімнатах і присвячена саме Старуні.



У першій кімнаті макет грязьового вулкану в Старуні:





Друга кімната присвячена місцю, де знайшли мамонта і волохатого носорога. Тут демонструється вагонетка з озокеритової копальні, де відбувалися розкопки, власне череп і бивень мамонта і голова носорога. На стіну проектуються фотографії процес їхнього знаходження і відновлення. Поруч в шафі нутрощі носорога і рештки тваринок, знайдених біля нього.



Голова носорога і вагонетка



Гортань волохатого носорога



Шафа з нутрощами



Посередині череп мамонта, праворуч внизу бивень, праворуч на стенді знимки, які ілюструють історію цих експонатів





Деякі з проектованих світлин

У третій кімнаті експонується відтворене житло тогочасних людей. На стендах - фотографії тварин-сучасників мамонта і волохатого носорога, біля стін опудала тих з них, які дожили до наших днів.



Житло первісних людей





Лис



Бобер



Заяць



Борсук



Кіт лісовий





Ведмідь



Вовк



На виході з музею відвідувачам пропонують написати на стікері враження, побажання, зауваження і пропозиції, а потім приклеїти на спеціальну дошку. Щодня ввечері їх віддирають і прочитують.





Музей працює щодня, крім понеділка, з 11:00 до 18:00. Можна замовити цікаву екскурсію. Мимохіть почув з розмов наглядачок, що відвідувачів досить багато, особливо, у вихідні: минулої суботи було 490. Цікаві вони там, наглядачки, - не підстаркуваті, привітні - ще не спорчені :) Жалілися, що ледве всиджують цілий день на одному місці, слухаючи ту саму екскурсію н-ний раз.

В травні музей обіцяє відкрити нову виставку. А в найближці три роки музей очікують великі зміни: нещодавно він виграв грант на створення експозиції в розмірі 10 мільйонів гривень в рамках проекту "Динамічний музей" від фонду Рината Ахметова "Розвиток України".

Природознавчий музей у Львові відкритий 1870 року на базі колекції мецената графа Володимира Дідушицького, природознавця-аматора. У 19 столітті він отримував перші місця на європейських виставках і вважався закладом рівня Британського музею. У 1940 рокі ввійшов до складу Академії Наук. Символ музею - зубр, впольований австрійським цісарем на прохання Дідушицького: в колекції графа не вистачало хіба цього звіра, а право на його полювання мав лише імператор. Магнат попросив його вполювати зубра для музею, в обмін на що той попросив один з маєтків графа. Дідушицький віддав...

Детальна екскурсія фондами музею від Історичної правди

місце, фото, Львів

Previous post Next post
Up