Не претендуючи на об'єктивність і загальноприйнятність, нижче - кілька причин відвідати Санкт-Петербург і кілька порад щодо того, чим там зайнятися. Для нас вирішальним чинником було те, що в Росію можна по внутрішньому паспорту; а я люблю урбаністичний відпочинок - у будь-якому разі не лежання на пляжі.
Петербург - не тільки святкова вітрина Російської імперії, а й вітальня сучасної федеральної еліти, в якій - вдома - можна відчути себе як невдома, і навіть гідно прийняти шанованих гостей. Там перетинаються російський дух, європейський образ і пострадянський менталітет. Це четверте найбільше місто в Європі після Стамбула, Москви і Лондона, де розміщені Конституційний Суд Росії і Міжпарламентська асамблея СНД.
1. Візитівка міста - палацові комплекси імператорів Романових: Зимовий в центрі Санкт-Петербурга, передмісні Царське Село з бурштиновою кімнатою та Петергоф з чудовими парками і фонтанами на березі Фінської затоки. Ці три - найкращі зразки російського бароко роботи архітектора Растреллі, відомого в Україні за Андріївською церквою та Маріїнським палацом. В Петербурзі є й багато інших резиденції і палацо-паркових комплексів: імператорських, дворянських і відомчих.
2. Не менш варті уваги й царські скарбниці мистецтва: Державний Ермітаж і Російський музей. Перший - один з кращих у світі художніх музеїв, де зберігаються полотна Караваджо, да Вінчі, Рембрандта, Пікассо, ван Гога, Малевича та інших. Другий - найбільший музей російського мистецтва у світі, відомий в тому числі роботами кримчанина Айвазовського, шевченкового вчиталя Брюллова, а також Рєпіна і його "Запорожці пишуть листа турецькому султану".
3. "Москву заснували дикуни, а Пітер - цивілізовані люди," - сказав один схожий на професора пан своїй супутниці в електричці Санкт-Петербург-Виборг. Можна не погоджуватися з таким висновком, але не можна заперечувати того, що Петербург має багату ідентичність і міську культуру. Починаючи від академічної, не позбавленої імперської помпезності, закінчуючи сучасною. В столиці російського року обов'язково потрібно відвідати кілька культових закладів на кшталт кондитерської "Сєвєр" чи книгарні в будинку Зінгера, послухати вуличних музикантів і подивитися вуличних акторів, а також насолодитися місцевою вимовою, відмінною від іншої російської. Тут жили найкращі в імперії митці, тут відбувалися дії багатьох найгеніальніших творів. Навіть Тарас Шевченко провів тут свої найкращі роки.
4. В столицю імперії запрошували найкращих архітекторів. І недаремно, бо вони за якихось 200 років створили чудовий міський ансамбль від петрівського і єлизаветинського бароко через домінуючий в міському ансамблі російський класицизм до нео- і псевдоросійських стилів. Санкт-Петербург - надзвичайно багате на гарну архітектуру місто річок і каналів, розвідних мостів і білих ночей. Тут можна засвітла гуляти заледве не до другої ночі, а вставати вже о четвертій, коли починає світати. Петербурзьке метро - перше у світі, де були збудовані
станції закритого типу ("горизонтальні ліфти"). До вашої уваги також морські подорожі в Кронштадт і Петергоф, прогулянки Невою під розведеними мостами. А наприкінці червня, щороку, на честь випускників місцевих шкіл на річці дають "Алиє паруса" - шоу, коли під музично-лазерно-вогняні супроводи і десятки феєрверків до глядачів випливає пурпуровий вітрильник і гордо позує на фоні гострих шпилів Петропавлівської фортеці - першого каменя і ще одного символа Санкт-Петербурга, де ховали російських імператорів і ув'язнювали важливих злочинців: Шевченка, Полуботка, Миклухо-Маклая та інших.
5. Столиці пасує мати також гарні кафедральні собори. Ісакіївський і Казанський - чи не найкращі зразки того, як можна збудувати православну церкву в найкращих західноєвропейських (католицьких, якщо хочете) традиціях. Не менш варті уваги також величний Морський собор Кронштадта, який претендує рівнятися на саму Велику Софію в Константинополі-Стамбулі, і Спас на Крові, який за різнокольорові куполи часто плутають з Собором Василія Блаженного на Красній площі в Москві. Чого вартує хоча б той факт, що з 10 найвищих православних храмів світу 4 розташовані в Петербурзі. А ще в місті поховані відомі православні святі Ксенія Петербурзька та Іван Кронштадтський, в Олександро-Невській лаврі спочивають мощі благовірного князя Олександра Невського.
6. Окремої уваги заслуговує Гранд-макет Росія - величезний макет Росії в мініатюрі на площі 800 квадратних метрів з купою мініатюрних громадян, рухомих авт і поїздів, полів, будинків, інфраструктурних об'єктів, архітектурних пам'яток, міст і регіонів від Владивостока до Калінінграда.
Попри все, Санкт-Петербург - дуже дороге місто. Там немає такої кількості міських свят і фестивалів, як навіть у Львові. Трохи бідним і одноплановим мені здався ринок сувенірів, наприклад, я так і не знайшов жодного значка з гербом, логотипом чи символом міста. Санкт-Петербург - місто машин і непропорційно вузьких тротуарів, в якому немає жодної пішохідної туристичної вулиці з лавочками і літніми терасами - це дуже відчутний мінус для міста, куди ви приїхали в туристичних цілях, бо вам весь час приходиться гуляти серед натовпу людей по вузькому хіднику, що не зовсям приємно. Додайте до цього зграйки японських туристів і совковий менталітет великої частини місцевих. "Добро пожаловать в Санкт-Петербург!"
Зимовий палац близько опівночі
Бальна зала Великкого Єкатериненського палацу. Царське село
Казимир Малевич, "Чорний квардат". Державний Ермітаж
Шпиль Адміралтейства, Ісакіївський собор і стрілка Василівського острова з ростральною колоною
Петровська набережна Неви
Пам'ятник Тарасові Шевченку. Сквер на розі Левашовського проспекту і вулиці Ординарної
Панорама міста з оглядового майданчику на колонаді під куполом Ісакіївського собору
Петропавлівська фортеця з води
Кунсткамера в стилі петрівського бароко
Репетиція свята "Алиє паруса"
Набережна каналу Грибоєдова. Церква Спас на Крові на задньому плані
Фонтанка
Фрагмент Гранд-макету Росія
Смольний собор архітектора Растреллі