Перехід до енергетично незалежної України

Feb 03, 2012 21:00

Відредагував попередню версію.

Україна залежна від імпортних енергоносіїв, природного газу і нафти. Енергоносії - це особливий товар і особлива сировина, тому що їхня ціна входить в собівартість товарів декілька разів. І через те, що ці енергоносії внаслідок виснаження природних покладів подорожчали, енергозалежна економіка України стає неконкурентоспроможною й відтак зазнає спаду. Платежі за газ (особливо починаючи з 2009 року) стали важким рентним тягарем для України. І, як загальновідомо, енергетична залежність України загрожує її політичній незалежності.

Вирішенням проблеми є певна трансформація економіки України, або конкретніше кажучи перехід до енергетично незалежної України. Під енергетично незалежною Україною я маю на увазі:
  1. По природному газу. Залежності взагалі немає або вона несуттєва (закуповуємо в рік не більше 2 млрд. м3 газу). Видобуток газу в Україні складає 20 млрд. м3 на рік; і цієї кількості повністю або майже повністю вистачає для внутрішніх потреб.
  2. По нафті і нафтопродуктам. Залежність суттєво зменшена, але вона є.

      Іще такий момент. Існує сильна цінова мотивація по зменшенню споживання газу. Тобто, враховуючи часткову газову залежність України (в нас є і свої поклади) і різницю ціни українського і російського газу отримуємо сильну економічну мотивацію до зменшення споживання газу; не прямо пропорційну, а навіть кращу ніж прямо пропорційну. Для зручності розрахунків беремо ціну газу українського видобутку $ 200 за 1000 м3 і його щорічний видобуток на рівні 20 млрд. м3, а монопольну ціну російського газу $ 400 за 1000м3.

При щорічній потребі 50 млрд. м3 середня ціна - $ 320. Загальна вартість газу - $ 16 млрд.

При щорічній потребі 40 млрд. м3 - $ 300. Загальна вартість газу - $ 12 млрд.

При щорічній потребі 30 млрд. м3 - $ 267. Загальна вартість газу - $ 8 млрд.

При щорічній потребі 25 млрд. м3 - $ 240. Загальна вартість газу - $ 6 млрд.

І при щорічній потребі 20 млрд. м3 (це вже повна газова незалежність) - $ 200. Загальна вартість газу - $ 4 млрд. (усього-лиш).

І, більш того, треба ще враховувати той факт, що Україна є досить помітним гравцем на ринку споживання газу і нафти; й відтак завдяки високому попиту на енергоносії впливає на їхню світову ціну в бік зростання. І, за умови зменшення споживання Україною і іншими енергозалежними країнами попиту на газ і нафту їхня світова ціна знижуватиметься (завдяки ринковому важелю «попит - пропозиція»).


     Отже, українська економіка потребує швидкого переходу до енергетичної незалежності. Основні напрямки переходу до енергетично незалежної України є такими:
  1. Реформа ЖКГ, головною складовою якої є енергозбереження і запровадження відновлюваних енергоносіїв. Внаслідок здійснення реформи ЖКГ приблизно п’ятикратна економія газу в цій галузі.
  2. Ефективне виробництво електроенергії. Максимально можливе заміщення газу вугіллям. Замінити застаріле обладнання на електростанціях з метою підвищення ККД. Внаслідок цього виробництво електроенергії збільшиться (при тих самих витратах паливних ресурсів). І нею можна замінити газ і нафтопродукти.
  3. Транспорт. Збільшити кількість і якість електротранспорту. В містах збільшити в рази кількість тролейбусів, точніше частоту їхнього курсування. Так, щоб на тролейбусних маршрутах маршрутні таксі стали неконкурентоспроможними.
  4. Революція у виробництві добрив. Виробляти тільки органічні добрива у спеціальних анаеробних установках. Їхніми продуктами є органічні добрива і біогаз. Таким чином виробництво добрив перетворюється зі споживача газу на його постачальника.
  5. В металургії максимально можливе заміщення газу вугіллям.
  6. Зі старих покришок виробляти нафту шляхом піролізу.
  7. Припинити і унеможливити корупцію в енергетичній сфері.
  8. Розумна кадрова і проектна політика. Що це означає? Раніше ніколи не було такої ситуації коли енергетичні ресурси вичерпуються і отже дорожчають. Таким чином, багатий практичний досвід роботи, набутий в минулі роки (тобто в епоху дешевих енергоносіїв) тепер вже мало що значить. За нинішніх умов правильним критерієм для вибору кадрів і проектів є хороше теоретичне обґрунтування, а також позитивний досвід реалізації енергоощадних проектів у невеликому масштабі. І задачею влади є масштабна реалізація цих проектів у величезному господарстві від Ужгорода до Луганська і від Овруча до Севастополя. Винахідників і раціоналізаторів прискіпливо шукати, а не щоб вони безрезультатно стукали у владні кабінети. Відбір і втілення проектів без зайвих бюрократичних вимог і процедур.

     Для максимальної інтенсифікації процесу переходу до енергетично незалежної України слід створити особливий орган - Національну комісію з енергетичної незалежності. Ця комісія має бути одночасно фабрикою думок; управлінським, координаційним, радницьким органом. До її функцій, стилю роботи і компетенції входитимуть: 
  1. Збирання інформації про усі заходи, технології, обладнання тощо, впровадження яких сприятиме досягненню енергетичної незалежності України.
  1. Їхній комплексний і системний аналіз за всіма критеріями. На підставі цього аналізу визначається ступінь їх доцільності і пріоритетності; відтак оптимальна черговість впровадження і місце в українській економіці.    
  1. Розробка конкретних і детальних механізмів втілення цих проектів в життя.     
  1. Для цих цілей проводити слухання, розрахунки, мозкові штурми з участю експертів, винахідників, виробників по кожній окремій темі (напрямку, галузі).    
  1. Таким чином складання нової Енергетичної стратегії на заміну вже застарілій «Енергетичної стратегії до 2030 року» (або можливо до якогось іншого року), її деталізація тактичними вирішеннями.    
  1. Безкоштовне надання інформації усім українським підприємствам, господарствам, органам місцевої влади тощо про можливості ефективного енерговикористання у своїй сфері.   
  1. Участь в роботі органів влади, які мають те чи інше відношення до розроблених Національною комісією з енергетичної незалежності проектів, але тільки в частині реалізації цих проектів.

За умови негайного втілення цієї програми у життя орієнтовний рік досягнення Україною енергетичної незалежності - 2020. Можливо навіть трохи раніше.

економіка, майбутнє україни, постіндустріальна епоха, вде, енергозбереження

Previous post Next post
Up