- Теплозабезпечення приватних будинків в сучасних умовах.
В умовах здорожчання природного газу питання теплозабезпечення будинків стає все більш гострим. Особливо це стосується приватних (одноквартирних) будинків, які є характерними для сіл, селищ і околиць міст. Тому що усі стіни і перекриття приватного будинку є зовнішніми (на відміну від квартири в багатоквартирному будинку). Через це вони швидше охолоджуються. І тому для підтримання в помешканні кімнатної температури потрібна більша кількість теплової енергії. А через здорожчання природного газу, який є поки-що основним енергоносієм, вартість опалення насамперед приватних будинків ставатиме все тяжчим тягарем для його мешканців. Це також неодмінно призведе до зростання цін на продукти харчування.
- Мета реформи теплозабезпечення приватних будинків.
Будинки добре утеплені з усіх сторін. А також опалюються недорогими відновлювальними енергоносіями, якими є деревина, солома, пеллети, сміття, сухий коров’ячий навіз тощо. Опалювальне обладнання - сучасні твердопаливні котли. В них можна плавно регулювати подачу повітря і вони мають високий ККД. Достатньо покласти одну в’язанку дров, щоб забезпечити помешкання теплом впродовж кількох годин. Через це вони мають очевидну технологічну перевагу над традиційними сільськими печами з цегли. Інакше кажучи, використання сучасних твердопаливних котлів є ненабагато складнішим за використання газових котлів; і через це перехід до них не дасть відчуття повернення в «кам’яний вік».
Чому теплові насоси не є пріоритетом? Їхня мінімальна ціна - 110.000 грн. Далеко не кожному по кишені. І вони залежать від електроенергії, а електромережі від негоди часто обриваються.
Головний енергоносій - деревина (переважно подрібнена). Головне її джерело - призначені спеціально для цієї мети технічні ліси, які складаються з порід дерев, які швидко ростуть. І вони розташовані поруч із населеними пунктами, мешканці яких ними користуються. Також на ближчій до технічного лісу околиці населеного пункту розташована майстерня-пилорама, на якій з деревини роблять невеличкі зручні для спалювання шматки, щепу і тирсу. Стіни майстерні мають звукоізоляцію, щоб не турбувати всіх неприємними вібраціями пилорами. Зола, що утворюється внаслідок горіння є добривом. Частину її використовують як добриво для городів і ланів, а іншу частину повертають в технічний ліс, бо з нього теж неможна постійно вилучати мінеральні речовини. Меншу частку в паливних ресурсах обіймають пеллети, солома, сміття, сухий коров’ячий навіз.
Юридично власники приватних будинків певного населеного пункту або його частини є співвласниками технічного лісу, яким вони користуються. А можливо ще й тієї майстерні-пилорами, екструдера для виробництва пеллет, транспортних засобів, інструментів тощо. Правовідносини щодо користування технічним лісом регулюються Законом України «Про об’єднання співвласників технічного лісу».
- Програма реформування теплозабезпечення приватних будинків.
Програма реформування побудована на таких підходах:
а) З організаційної точки зору реконструкція приватних будинків і системи теплопостачання в них є легшою справою, аніж в багатоквартирних. Тому що в нього один власник, якому не потрібно узгоджувати свої дії з іншими.
б) Власники житла самі роблять і фінансують реконструкцію. Фінансовий внесок з бюджетів усіх рівнів зовсім невеликий. Головна роль влади полягає в організації реформи, координації дій і наданні інформації усім учасникам процесу - власникам будинків, виробникам обладнання і постачальникам паливних ресурсів.
Надання інформації.
Оптимальним варіантом надання інформації є розповсюдження книжок на цю тему. Спершу треба визначити, які книжки є найкращими. Далі влаштувати так, щоб вони були в кіосках і книжкових крамницях. Тобто треба домовитись з підприємцями, щоб вони закупили у видавництві або гуртовні достатню кількість цих книжок і продавали їх з помірною націнкою (не більше 50 %). Далі - реклама. Зробити невеличку газету, в якій має бути стисла інформація про: а) перспективу теплозабезпечення; б) утеплення і альтернативні джерела енергії; в) книжки, в яких ця тема докладно висвітлена і де їх можна придбати. Цю газету покласти до кожної поштової скрині.
Таким чином, люди все це робитимуть і отже зменшення енергомісткості будинків і відтак зменшення споживання газу відбуватиметься з точки зору влади «автоматично». Так само як і зростання обсягів виробництва на заводах, які виготовляють усе потрібне для цього обладнання.
Щодо ціни на газ для населення. Не треба її штучно стримувати. А тим більше компенсувати бюджетними коштами збитки НАК «Нафтогаз» через занижену вартість газу для населення. Яка ціна економічно обґрунтована - така і повинна бути. Це найбільший стимул до реконструкції. Кошти, які не йтимуть з бюджету до НАК «Нафтогаз», доцільніше спрямувати на зарплати. І тоді громадянам буде з чого фінансувати реконструкцію.
Виробництво потрібного обладнання.
Для забезпечення нової моделі теплозабезпечення потрібно виробляти в великих кількостях теплоізоляційні і будівельні матеріали, твердопаливні котли, труби, батареї, лісопильне обладнання (пилорами, звичайні пили, сокири), екструдери для виробництва пеллет тощо. Бажано, щоб все було українського виробництва.
Все це забезпечується ринковими відносинами. Хоча для стимуляції виробництва обладнання, яке є поки-ще незвичним (твердопаливні котли, екструдери) треба провести деяку роботу. Надати усім заводам, які їх вже виготовляють або спроможні виготовляти, інформацію про те, що держава стимулюватиме попит на таку продукцію. Те саме стосується усіх можливих посередників (від трейдерів до магазинів). А далі урізноманітнення моделей котлів, їх масове виробництво і продаж - це вже справа бізнесу.
Забезпечення паливними ресурсами.
Що стосується енергоносіїв, які утворюються внаслідок господарської діяльності власника будинку - тут все зрозуміло. Він їх і спалює. Іще треба повідомити всіх, що сухий коров’ячий навіз є цінним енергоносієм. На жаль дуже мало хто про це знає.
З підприємствами, відходами яких є солома і тирса треба домовлятись про постачання цих енергоресурсів.
А головне - технічний ліс. Треба розробити і прийняти Закон України «Про об’єднання співвласників технічного лісу». Далі дати інформацію про це мешканцям приватних будинків. Скликати зібрання і поставити питання - якщо громада приймає рішення про створення Об’єднання - на визначеній території засівається ліс. А поки він росте, деякі з членів громади мають пройти курс навчання лісозаготівельника і можливо деяких інших спеціальностей. Також поки він росте, треба побудувати майстерню-пилораму і слід визначити якою лісосмугою або частиною природного лісу можна в цей час користуватися. Площу технічного лісу треба розрахувати так, що деревини вистачило всім.
Через різні місцеві особливості різних населених пунктів (регіон України, населений пункт - село, селище чи місто) має бути своя методика забезпечення поновлювальними енергоносіями. Що оптимальне в одних умовах - неоптимальне в інших. Все спочатку треба обрахувати для усіх різних зовнішніх умов. Очевидно, що технічні ліси не потрібні в Поліссі (там природніх більш ніж достатньо) і в густонаселеній Донеччині (майже нема де садити). В містах більшу ставку краще робити на пеллети. І інші різноманітні варіанти.
- Підсумки.
Переваги і вигоди:
- Суттєве зменшення потреби України в газі. В частині опалення приватних будинків - повна відмова від природного газу.
- Збільшення завдяки економії купівельної спроможності громадян, які мешкають в приватних будинках (але вже після завершення реконструкції).
- Збільшення зайнятості населення в різних галузях. Перш за все для мешканців приватних будинків. Треба реконструювати все у своєму помешканні і заготовляти деревину. Іще для робітників машинобудівних і як наслідок металургійних заводів. Вони виготовляють обладнання. Також це дає роботу перевізникам малих вантажів, власникам вантажівок ГАЗель. Тому що магазини розташовані переважно в місті, а котли потрібно перевозити в села і на околиці міст.
- Зростання виробництва в машинобудівній і як наслідок в металургійній галузі. Це дає значні надходження в бюджети усіх рівнів.
- Зменшення обсягу викидів твердих побутових відходів. Які можна спалити в печі - спалюються.
- Зола, що утворюється внаслідок горіння є добривом.
Чи не найбільшою можливою перепоною є відчуття повернення в «кам’яний вік». Але ж підготовка деревини значною мірою механізована і використання сучасних твердопаливних котлів є ненабагато складнішим за використання газових котлів. Також завдяки іншим добре продуманим аргументам під час надання інформації це відчуття можна нівелювати.
Концепція загалом стратегічна і потребує деталізації тактичними вирішеннями, а також варіативності в частині забезпечення паливними ресурсами залежно від місцевих умов. Досягти майже 100% мети реформи можливо між 2013 і 2015 роком, на 50 % - в 2011 - 2012 році (за умови початку в 2009 році).
А оскільки 2009 році влада нічим окрім політиканства і псевдосоціального популізму не займалась, то очевидно, що повне впровадження описаної тут реформи буде здійснено на початку 2020-х років.