Час від часу зустрічаю в ЖЖ суперечки на цю тему.
Я думаю, що ПБ з’явилося завдяки:
1. поступу науки (зміна рекомендацій щодо ГВ, догляду, спільного сну тощо)
2. загальній гуманізації суспільства (повага до дітей, виховання без покарань)
В двох словах кажучи, я думаю, що в основному появі ПБ посприяв розвиток науки. Бо чим більше я читаю, тим більше бачу, що всі його принципи достатньо добре науково обгрунтовані.
І ще як варіант поява ПБ відбулася завдяки тому, що в людей з’явилося більше власного здорового глузду. Раніше були більш зазомбовані і залякані (Це з опери - піп і лікар найбільші авторитети на селі, а вони були по 1 штуці. Тепер є хоча би з кого вибирати, спеціалісти є різні, з різними підходами, інформація доступна, нема монополії на знання).
Не можу погодитись з тим коли кажуть, що ПБ - це добре забуте старе, що це традиції предків. Традиції були і хороші і погані. Погані більш живучі, хороші давно втрачені. Нема кому їх передати. Інстинктів/інтуїції, не підкріплених мінімумом необхідних знань батькам теж би не вистачило для догляду/виховання дітей, тому знову треба вертатися до знань почерпнутих зовні. А якщо знання якісно нові, та не скопійовані від старшого покоління, то це теж завдяки науці.
Ну і смішно мені коли кажуть, що ПБ - це приклад/наслідування тварин. Люди тварин не наслідують, так само, до речі, як і тварини людей. Просто свою природу і поведінку людина вивчає в числі іншого і через вивчення поведінки чи фізіології інших ссавців. Але про наслідування говорити просто смішно. Ну або неосвічено :)
Отже, мій висновок - своєю появою ПБ має завдячувати поступу науки, гуманізації і здоровому глузду.
І я зовсім не великий прихильник науки. В мене до її досягнень досить помірковане ставлення.
Наведу дві цитати на захист цього твердження:
"Учені теж люди: серед них є більш і менш проникливі, обережні і легковажні, люди порядні і обманщики. Скільки з них пробилося в генерали науки і не талантом своїм, а спритністю або за допомогою багатства і високого положення. Наука вимагає дорогих майстерень, і їх можна отримати не лише за дійсні відкриття, але і ціною догідливості, лицемірства, махінацій, інтриг."
Януш Корчак
"Насправді внутрішня суть речей і зовнішні форми їх прояву не збігаються. (...) Наукові дослідження тому і виступають необхідним засобом пізнання дійсності, що форма прояву і суть речей безпосередньо не збігаються ..."
Л.С. Виготський