Банкрутство може виявитись корисним для Америки - пише оглядач "Файненшл Таймс"
Ґедеон Рахман, згадуючи успішні реформи Китаю, Індії і Латинської Америки. Україні теж загрожує процедура банкрутства - ми маємо $37 млрд зовнішнього боргу з терміном погашення до кінця 2010 року і наші вибори "розгортаються на тлі фінансового краху",
як висловився The Wall Street Journal. З одного боку - це
пастка, а з іншого - можливість нарешті щось змінити.
Підготував: Сергій КЛИМКО
У повісті про Вінні-Пуха є важливий момент, коли ведмедика запитують, хоче він мед чи згущене молоко з хлібом. Він відповідає: "обидва". Вам вибачать таку поведінку, якщо Ви улюблений персонаж з дитячої літератури. Але це виглядає більш проблематично, якщо великі нації починають вести себе в такій спосіб. Коли американців питають, чого вони хочуть - знижених податків, більш щедрих соціальних витрат або найпотужнішу в світі військову машину - їх колективною відповіддю, зазвичай, є «все вищезазначене». Результатом є те, що США накопичують борги. Дефіцит бюджету близько 12 відсотків валового внутрішнього продукту можна вибачити як короткострокову реакцію на величезну фінансову кризу. Але об’єм компенсаційних витрат різко збільшуються, а плану, як утримати дефіцит бюджету під контролем в середньостроковій перспективі, немає. США має значну перевагу, яка дозволить уряду бути марнотратним значно довше, ніж інші країни. Але якщо США продовжить збільшувати і без того величезний дефіцит, рано чи пізно країна почне гратись з банкрутством.
Як не дивно, було б краще, якби криза настала раніше, ніж пізніше. Для цілого ряду країн нестача грошей стало прелюдією до національного відродження. Два найцікавіших і найбільш вражаючих геоекономічних випадки останніх 30 років були наслідком того, що держави виявили свої скарбниці порожніми.
Від Обами виборці сподівалися чуда, яке може бути здійснене тільки завдяки реформам
Читати далі..