Japanilaiset ihmiset ovat ihan mukavia

Aug 27, 2012 15:45

Olen kohta kuusi tuntia istunut junassa molemmilla puolillani japanilainen. Ollaan istuttu hiljaa paitsi, jos jotain yllättävää on sattunut. Äsken oikealla puolella olevalta mieheltä oli muistikirja tippua lattialle, mutta minä onnistuin nappaamaan sen lennosta. Hän kiitti. Enempää ei olekaan keskusteltu. Yritin kyllä tervehtiä aluksi, mutta se on haastavaa.

Japanilaiset joihin olen törmännyt ovat kuin keskiluokkaisia suomalaisia. Hillittyjä, tehokkaita ja tunkeilemattomia. Adjektiiveja on aiheesta vaikea keksiä.

Harvassa ovat tunteiden purkaukset, joita täällä olen nähnyt. Mulla on vähän semmonen tunne, että kun nämä japanilaiset saavat vähän alkoholia niin he kyllä antavat tunteiden lentää. Kuten suomalaisetkin.

Täällä ollaan hyvin tehokkaita arkisissa asioissa, ehkä jopa tehokkaampia kuin Suomessa. Junalaitureille muodostuvat jonot ovat hirmu hieno keksintö. Suomessa meillä on vähän väkeä, joten meidän pitää olla tehokkaita siksi. Täällä taas on paljon väkeä, minkä takia näiden pitää olla tehokkaita.

Molemmissa maissa kunnioitetaan ihmisen yksityisyyttä eikä toista lähestytä yllättävästi. (Paitsi feissarit ovat rikkoneet tätä kulttuuria.) Näin turistina Japanissa kaipaa sitä, että ravintolan ovella olisi sisäänheittäjä. Ravintoloihin pitää vähän hiipiä sisään. Sitten kun on päässyt ovesta sisään palvelu on toki Suomea parempaa.

Lisäksi täällä ainakin näyttäisi olevan aika yhteiskuntaluokatonta. Mutta pelkään, että totuus on erinäköinen.
Previous post Next post
Up