Сегодня родилась украинская Амазонка - София Галечко

May 03, 2016 23:05

Оригинал взят у oleg_leusenko в Сегодня родилась украинская Амазонка - София Галечко

3 мая исполняется 125 лет со дня рождения Софии Галечко (1891-1918), украинского военного деятеля, хорунжия Легиона Украинских Сечевых Стрельцов. Выпускница философского факультета университета г. Граца (Австрия). Активная участница сечево-стрелецкого движения в Галиции. С 1914 года была санитаркой, разведчицей, стрелком, потом - хорунжий УСС. В 1914-1915 гг. отметилась в боях в Карпатах, за что была награждена медалью за храбрость. В 1917-1918 гг. служила в запасной части Легиона УСС Коша Украинских сечевых стрельцов. Трагически погибла на Станиславщине (Ивано-Франковская обл.).



Софі́я Гале́чко (Ґалє́чко; 3 травня 1891 - 31 серпня 1918) - перша українська жінка-офіцер, хорунжа УСС.

Біографія

Народилася 3 травня 1891 року в місті Новий Сонч (нині Польща). Навчалась у Самбірській народній гімназії; закінчила філософський факультет університету міста Граца (Австрія). Брала участь в українському молодіжному русі, була членом «Пласту». В часі навчання була головою гуртка «Рідна школа» та заступницею голови товариства «Січ».

На початку першої світової війни добровільно вступила до легіону УСС. З 1914 року була санітаркою, розвідницею, стрільцем, четарем. У листопаді 1914 нагороджена медаллю за хоробрість. Того ж року підвищена в званні до підхорунжої. Згодом - хорунжа УСС, відзначилася у боях в Карпатах (зима 1914-15) та на Маківці.

У 1917-1918 роках служила в запасній частині - Коші Легіону УСС. 31 серпня 1918 трагічно загинула (втонула у Бистриці) у с. Пасічна (існує версія, що покінчила життя самогубством).

Згідно з розпорядженням представника Президента України від грудня 1993 року її могила віднесена до реєстру місць пам'яті Української революції.

В Івано-Франківську є вулиця Софії Галечко.

Софія Галечко гордо вирізняється на тлі Першої Світової війни. Ця перша українська жінка-хорунжа отримала офіцерське звання і срібну медаль «За хоробрість», служачи в Українському війську січових стрільців. Молода жінка мужньо долала всі військові труднощі нарівні з чоловіками, пройшовши нелегкий шлях від рядової до командира роти. Не можна не згадати про 500 українок-політв'язнів, для яких ідея свободи була вищою за інстинкт самозбереження. Під час відбування покарання в радянському концтаборі в Кінгірі вони зі словами «Бог і Україна» голіруч пішли в наступ на танки й гармати.

Доба національно-визвольних змагань українського народу за свою державність зумовила велике піднесення духовності та суспільної активності жіноцтва. Зокрема і у військових формуваннях. Жінки тої доби в дечому продовжили традиції давніх амазонок, але більшість з них пішла лінією свого природнього покликання.

Українки мужньо й жертовно виконували громадський і патріотичний обов’язок у боротьбі за збереження державності, волю та незалежність нації. Софія Галечко - одна з небагатьох відомих нам тепер жінок-військових - трагічно загинула у 1918 році в селі Пасічна, де і була похована в урочищі Розтока. Довгі роки могила була забута, і тільки 1991 році встановлено пам'ятник та віддано шану великій українській діячці. Щоправда рідко тут зустрінеш відвідувачів. Мабуть і дотепер багато людей не знає де спочиває Софія Галечко. І це прикро, тому що людина, яка віддала своє життя за Україну, заслуговує на більше. Пам'ятаймо свою історію та видатних діячів нашої країни.

Світлини від Правди:

Українські Січові Стрільці (Софія Галечко 10 на світлині з ліва)



Софія Галечко в ранзі десятника (фото 1916 р.)



Освячення пам'ятника в с. Пасічна в 1991р.







Фото пам'ятника (2008р.)





Українські Січові Стрільці, постаті в історії, биография, памятники, герої України, українці, даты, женщины

Previous post Next post
Up