Трошки про закарпатських форелей.

Mar 15, 2010 14:43

   Дозволю собі дещо "просвітницький" допис, як досвідчений журналіст-рибалка, а також іхтіолог-аматор. За багато років мені вже оскомину набила традиційна реакція українців на слово "форель". Здебільшого, всі асоціюють його з тим помаранчевим м"ясом, що в продається в супермаркеті чи на базарі. "Продвинутіші" вважають, що форель - це мешканець акваріумів в тих самих супермаркетах. І тільки дуже небагато людей знають, що існує декілька видів форелі, і що з цією популярною рибкою не все так просто.
   Оскільки Закарпаття - осередок ареалу форелі в Україні, насмілюся опублікувати допис у цій чудовій спільноті.

Отже, домовимось, що  про закарпатську форель (бо в Україні, в природі, вона ніде більше, окрім Криму, не зустрічається).  Що ж таке власне форель? Це осідла форма морських лососів та кумж. Що таке кумжа? Це і є власне форель, без всіляких субназв і приставок. Salmo trutta trutta - ось її латинська назва. Кумжа живе в морі, на нерест іде в річки, і може деякий час жити в пригирлових ділянках. До чого тут Закарпаття? - спитає уважний читач. І буде правий, адже кумжа дійсно не водиться в наших водоймах. Але оригінальна струмкова форель і є прямим нащадком тої самої кумжі, в нашому випадку - вже майже щезлої чорноморської кумжі (Salmo trutta Labrax). Повна латинська назва струмкової форелі - Salmo trutta morpha fario, і живе вона в найвіддаленіших верхів'ях річок і маленьких струмках. В Закарпатті існує всього кілька великих річок, де ця риба може більш-менш нормально існувати. Причин на то дві - забруднення і браконьєрство. Причому, остання - дуже болюча. Майже в кожному селі б"ють рибу струмом, всі річки, над якими, або біля яких є ЛЕП - "вбиті". Я не розумію, що сталось з нашим доброзичливим, бережливим і колись шанобливим до природи народом, але факт є фактом - в нього неначе вселився диявол. Та не будем про це, повернемось до форелі.



Форель струмкова
Цікаво буде знати, що кумжа і струмкова форель можуть перетворюватись одна в одну, якщо потраплятимуть у відповідні умови проживання. Так, струмкова форель у великому озері перетвориться у так звану озерну форель (та сама кумжа) . А кумжа, якщо підніметься далеко в гори на нерест, а потім не зможе повернутись, з будь-яких причин, поступово перетвориться на осідлу струмкову форель. Це справжнє таїнство природи, одне з її найнезбагненніших чудес...
Підсумовуючи інформацію про форель струмкову, маю зазначити, що стан її популяції наразі є катастрофічним, вона постійно зменшується, і якщо, подорожуючи Карпатами, вам запропонують половити цю рибку для того, щоб з"їсти - відмовтеся. В наші дні достатньо рибних господарств з "свійською" фореллю райдужною, про яку мова нижче, що ніяк не поступається струмковій за смаковими якостями. До речі, у всіх прісноводних форелей м"ясо ніжно-білого кольору, іноді - з рожевим відтінком. А помаранчевий колір м"яса  "морських" форелей (насправді - кумж) - наслідок або харчування з великим вмістом крилю, або штучних кормів з барвниками.
Також додам, що в нас струмкову форель називають "пструг", "струг". В Росії - "пєструшка", в Польщі - "пстронг", "троч". Прошу всіх нормальних людей берегти нашу реліктову рибу, бо надії на продажні органи охорони та "паперові" заповідники немає - всі вони самі займаються нелегальним "промислом".

Тепер трошки про "свійську" форель. Вона приїхала до нас з іншого кінця світу - Північної Америки, і зветься фореллю райдужною або сталевоголовим лососем (Salmo gardnieri) , що є формою камчатської мікіжі (Oncorhynchus mykiss). Ця риба набагато краще пристосованіша до різноманітних умов проживання, ніж її струмкова сестра. Вони можуть ділити одну і ту саму водойму, але форель райдужна здатна жити майже всюди, навіть у слабкопроточних ставках на рівнині, що робить її популярним об"єктом рибництва. Саме цю форель ми купляємо живою в акваріумах, в супермаркеті, і часто нам пропонують її зловити в рибниках. Єдина проблема, пов"язана з цією рибою в Закарпатті - це її швидке розповсюдження. Маючи гнучкішу і агресивнішу "натуру", вона поступово витісняє реліктові наші види риб, зокрема такі, як харіус європейський і форель струмкова. Тому з зарибленням наших річок треба бути дуже обережним. Хоча, власне, кому це цікаво, окрім купки ентузіастів...



Райдужна форель
Наостанок, додам, що в Закарпатті живе ще дуже багато цікавих риб, наприклад, дунайський таймень, марена балканська, стерлядь, вугор річковий, харіус європейський, санфіш, ялець-андруга, умбра та інші. З лососевих - були спроби акліматизувати гольця американського, золоту форель, сигових. Свого часу я публікував деякі тематичні статті в пресі, можливо, комусь буде цікаво - викладу те, що наявне в Інтернеті. На жаль, найцікавіші матеріали, з комерційних міркувань, поки що тільки друковані.

"Марена" 
angler.at.ua/PDF/Fisher4_2007.pdf

"Блеск и нищета украинских Карпат"
www.angler.at.ua/PDF/Fisher5_2008.pdf

"Черная форель и другие подводные жители, или Рассказ о том, какую у нас в стране рыбу охраняют, а какую - нет"
www.angler.at.ua/PDF/Fisher2_2008.pdf
"Панегірик міфічному тайменю"
www.fishing.kiev.ua/firma/rsvit/1_07.pdf


Previous post Next post
Up