JERUUSALEMMA BUSSIPOMMITAMINE EI OLE TÕENÄOLISELT UUE TERRORIKAMPAANIA ALGUS
Esmaspäeva pärastlõunal Talpiotis toimunud bussiplahvatuses sai viga 20 inimest. Plahvatuses läks põlema kaks bussi ja takso ning juhtum pani mitmeid jeruusalemlasi kartma, et Al Aqsa terrorikompaania ehk teise intifada päevad on tagasi tulemas. Politsei viib jätkuvalt läbi uurimist, et selgitada välja täpsemad juhtumi asjaolud, kuid näib, et pomm asetati bussi põrandale või istme alla bussi tagaosas, täpselt kütusepaagi kohale. Pomm ei olnud kõige võimsamat liiki, kuid piisavalt tugev, et rebida lõhki põrand ja kütusepaak. Seetõttu süttis buss kergesti põlema ning see on ka põhjus, miks enamikel kannatanutel olid põletushaavad. Hamas võttis vastutuse terrorirünnaku eest, mille pani toime 19-aastane noormees Petlemmast. Ta suri hiljem haiglas.
Terrorirünnak toimus just mõni tund peale seda, kui Iisrael andis teada, et avastas Gaza terroritunneli, mis ulatub mitusada meetrit Iisraeli territooriumile. Peaminister Netanyahu ütles, et tunneli avastamise tegi võimalikuks Iisraeli poolt kasutatav ainulaadne tehnoloogia, mille sarnast mujal maailmas ei leidu. Ta lisas: „Me oleme välja töötanud Raudkupli - raketivastase õhutõrjesüsteemi - ning oleme nüüd arendamas üht maa-alust süsteemi.“ Iisraeli kaitseväe (IDF) sõnul rajab Iisrael Gaza ümber kahe aasta pärast barjääri, mis hoiab ära õhu, maapealsed ja maa-aluseid rünnakud.
Kommentaar:
Bussipommitamisele järgnenud hommikul oli õhkkond Jeruusalemmas väga pingeline. Mitmed hoidusid bussiga sõitmast, teised tegid seda just eesmärgiga rõhutada, et mitte sõitmine oleks võidu andmine terrorismile. Kui see bussirünnak oli tõepoolest Hamasi vastus terroritunneli hävitamisele, on see murettekitav. Sellisel juhul tähendaks see, et Hamas on mõne tunniga võimeline mobiliseerima suurt terrorirünnakut. On tõepoolest võimalik, et organisatsioon on suutnud rajada rakuüksuse Jeruusalemmas ning võib-olla isegi smuugeldanud sisse pomme. Alles eelmisel kuul hävitas Iisrael terroristliku rakuüksuse Abu Dis’is Jeruusalemma lähistel. Rakuke oli valmistanud mitmeid rünnakuvalmis pomme. Siiski oli suure tõenäosusega bussirünnak planeeritud ammu ette katsena taastada hääbuvat pussitamisrünnakute kampaaniat. Lihtsalt juhtus, et Iisrael andis sel samal hommikul teada tunneli avastamisest. Selline bussipommitamine nõuab oluliselt pikemat ettevalmistus.
Bussirünnak on suure tõenäosusega eraldiseisev intsident. Iisraeli sõdurid ja salaluure liiguvad suhteliselt vabalt ringi kogu Juudeas ja Samaarias (Läänekaldal). Nad koguvad informatsiooni ja arreteerivad öösiti kahtlusaluseid, hoides seeläbi ära mitmeid rünnakuid. Lisaks on endiselt jõus ka julgeolekualane koostöö PO-ga, mis on samuti huvtatud Hamasi mõju minimeerimisest piirkonnas. Seetõttu on raske üles ehitada terrorivõrgustikke, toota pomme, värvata ründajaid, valida välja sihtmärke, organiseerida transporti ja viia rünnakuid läbi. Kuigi tahtmine rünnakuid ellu viia on suur, on võimalused piiratud.
Hukkamõist rahvusvaheliselt kogukonnalt tuli peale bussiplahvatust kiiresti. See on kiiduväärt. Hukkamõistuga kaasnes ka nõue jätkata rahuläbirääkimistega. USA riigiminister John Kerry ütles, et pommitamine rõhutab vajadust rahuläbirääkimiste järele ning et Obama administratsioon jätkab oma ametiaja viimase üheksa kuu jooksul selle kallal töötamist. Asepresident Joe Biden oli vähem helde ja vaevu mainis terrorirünnakut, mille viisid tema sõnul läbi „valesti otsustanud argpüksid“. Härra Biden, nad võivad tõesti olla argpüksid ja eksinud, kuid see ei tee neid vähem mõrvalikeks. Probleem on, et PO, mida USA valitsus heldesti toetab, vabatahtlikult juhendab neid.
Teiste riikide reaktsioonid viivad meid algpunkti tagasi. Terror mõistetakse küll hukka, ent nõudmisi kehtestatakse vaid Iisraeli osas. Mida on vaja rahuläbirääkimiste taaskäivitamiseks - Iisraeli järelandmisi. Mis on vajalik, et rahuläbirääkimised edasi areneksid - Iisraeli järelandmised. Palestiina Omavalitsusele pannakse mõnikord lihtsaid nõudmisi, nagu näiteks vihale õhutamisest hoidumine, kuid keegi ei oota, et nad seda tegelikult teevad ning keegi ei nõua neilt neilt selle eest vastutust. See on tohutu viga rahvusvahelise kogukonna poolt, eriti alates Oslo leppest 1993. aastal. Konfliktiga tegelemise meetodid ei ole teinud midagi rahu edendamiseks - hoopis vastupidi. Ainus asi, milleni see viinud on, on rahvusvaheline kogukonna pettumus Iisraeli suhtes, kes keeldub nende nõudmistele allumast. Olgu Iisraeli juhtidel jätkuvalt jõudu, et sellele survele vastu panna.
IISRAELIL ON ÕIGUS GOLANI KÕRGENDIKELE - JA TA KASUTAB SEDA
Pühapäeval tähistas peaminister ühe aasta täitumist praeguse valitsusega ja pidas sel puhul iganädalase valitsusistungi Golani kõrgendikel. See oli esimene valitsusistung, mis on kunagi peetud Golani kõrgendikel, mille Iisrael vallutas Süüria käest 1967. aastal ja annekteeris 1981. aastal. Koha valik pidi saatma rahvusvahelisele kogukonnale sõnumi, mille peaminister ka välja ütles: “Golani kõrgendikud jäävad alatiseks Iisraeli kätte. Iisrael ei loovuta Golani kõrgendikke mitte kunagi.”
Iisrael on mures, et rahvusvahelise kogukonna vahendusel Süürias sõlmitav rahukokkulepe sisaldab klauslit, mille kohaselt Iisrael peab Golani kõrgendikelt tagasi tõmbuma. Kõneledes USA välisministri John Kerryga, ütles Netanyahu, et Iisrael ei ole Süüria rahukokkuleppe vastu niikaua, kui “see ei tule Iisraeli julgeoleku arvelt.” “ Rahutus Lähis-Idas on Iisrael lahendus, mitte probleem”, sõnas peaminister.
Järgmisel päeval ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja John Kirby selgelt välja, et USA ei aksepteeri Iisraeli valitsust Golani kõrgendikel. “Need territooriumid pole osa Iisraelist ja nende staatuas tuleks paika panna läbirääkimiste teel. Süüria praegune olukord ei luba seda.” Saksamaa väljendas sarnast seisukohta.
Kommentaar:
Rahvusvaheline kogukond toetub Iisraelipoolse Golani kõrgustike annekteerimisele vastu seisetes õiguslikule printsiibile, mille kohaselt on “territooriumi jõuga omastamine vastuvõetamatu.” Seetõttu on nende seisukoht mingil määral mõistetav. Kuid Iisraeli kasuks räägivad mitmed argumendid, kui vaid tahetaks neid arvesse võtta. Ajalooliselt oli see maa-ala osa piibliaegsest Iisraelist, millest annavad tunnistust paljud piibli- ja talmudiaegadest pärit sünagoogivaremed. Lähiajaloos hakkasid juudid Golani kõrgendikel maad ostma Ottomani impeeriumi ajal ning diskrimineermise ja tagakiusuta oleks need siiani olnud nende käes.
Praeguses kontekstis okupeeris Iisrael need alad peale seda, kui Süüria avas Golani kõrgendikelt mürsutule Galilea piirkonnas asuvate juudi külade, talunike ja kalurite pihta. 1967. aastal alustas Süüria koos Egiptuse ja Jordaaniaga põhjendamatut sõda, eesmärgiga hävitada Iisrael, mille käigus kaotas Süüria kontrolli Golani kõrgendike üle. Süüria on seetõttu kaotanud igasuguse moraalse õiguse sellele piirkonnale. Teisest küljest on Iisraelil Golani kõrgendke oma kontrolli all hoidmiseks nii moraalsed kui julgeolekust lähtvad õigused. Seda enam, et senine Süüria on kadumas ning selle asemel võtavad maa eri osades kontrolli üle arvukad terrorigrupeeringud ja Iraan.
Mitte ükski selge aruga poliitik ei kaaluks Golani kõrgendike loovutamist. Kes iganes kõneleb Netanyahu avaldusele vastu, teab väga hästi, et oleks Netanyahu asemel käitunud täpselt samamoodi. Jätkuv Iisraeli-vastaste argumentide külge klammerdumine Golani küsimuses, kui Iisraeli kasuks räägivad tugevamad argumendid, näitab taaskord rahvusvahelise kogukonna silmakirjalikkust.
TEMPLIMÄEL EI OLE KAAMERAID PO VASTUSEISU TÕTTU
Palestiina Omavalitsus (PO) ja Jordaania teatasid okstoobrikuus toimunud kohtumisel USA välisministri John Kerryga, et soovivad panna Templimäele üles kaamerad. PO ja Jordaania nimetasid põhjuseks Templimäel aset leidvate “Iisraeli korrarikkumiste” paljastamise. Kerryga läbirääkimistel kooskõlastatud plaani kohaselt pidid nii Iisrael kui ka Jordaania/PO saama kaamera salvestistele juurdepääsu. “Sel nädalal teatas Jordaania PO survel plaanist loobumisest. “Kuna me austame palestiinlaste seisukohta... usume, et see projekt ei ole enam konsensuslik, vaid võimalik konflikti allikas, ning oleme otsustanud selle peatada,” ütles Jordaania oma avalduses. Nii Iisrael kui ka USA väljendasid pettumust otsuse suhtes.
Kommentaar
See episood, mis jääb rahvusvahelises meedias arvatavasti märkamatuks, näitab probleemi tuuma. PO on Templimäele kaamerate paigutamise vastu ilmsel põhjusel. Need kaamerad paljastaksid PO vale, et Iisrael “õõnestab Al Aqsat” või algatab mäel provokatsioone ja rahutusi. Need paljastaksid, et palestiina araablastest mässuliste rühmad pidevalt härivad piirkonda külastavaid juute, ning et palestiina araabia noorukid tassivad Al Aqsa mošeesse kive, torupomme, ilutulestikurakette ja muid vahendeid, mida nad kasutavad provokatsioonide korraldamiseks ja Iisraeli julgeolekutöötajate ründamiseks. Kaameratega lubataks jäädvustada ainult seda, mida PO soovib maailmale näidata. Selliselt manipuleerivad nad ajakirjanikke töötama Juudeas ja Samaarias. Templimäel oleksid kaamerad PO kontrolli alt väljas ning see oleks liiga riskantne.
REEDEL TÄHISTAVAD JUUDID PAASAPÜHA
Reede õhtul kogunevad juutide perekonnad tähistama Pesachit (paasapüha). Pesach on juutide kõige tähtsam püha, millega meenutatakse juutide vabanemist orjusest Egiptusemaal. Selle ajaloosündmuse tähtsust näitab esimene käsk, mille Jumal Siinai mäel andis: “Mina olen Isand, sinu Jumal, kes sind tõi välja Egiptusemaalt, orjusekojast.”
Pühade eel tehakse majapidamises põhjalik puhastus, et eemaldada sealt haputainast tooted (heebrea keeles chamets). Arvatakse koguni, et teistes kultuurides levinud kevadise suurpuhastuse komme on sellest tavast pärit. Pesachi õhtul (niisanikuu 15. päeval) kogunevad pered Seder Pesachiks (otsene tõlge: Peaschi korraldus), eriliseks õhtusöögiks, millega meenutatakse iisraellaste väljarännet Egiptusest. Õhtu algab sellega, et pere noorim laps küsib, miks erineb see õhtu kõigist teistest õhtutest. Õhtu vältel jutustatakse kogu väljarändamise lugu koos traditsiooniliste laulude ja palvetega.
Pidulaual on alati Seder-taldrik, millel on viis sümboolset toitu: cahroset (datlite ja pähklite segu) sümboliseerib mörti, mida juutidest orjad kasutasid Egiptuses majade ehitamisel; maror (salati ja mädarõika segu) sümboliseerib orjuse kibedust ja karmust, karpas (soolvette kastetud petersell) sümboliseerib valu, mida tundsid juutidest orjad Egiptuses ja nende pisaraid; lamba sääreluu, mis esindab paasatalle ja keedetud muna, mis sümboliseerib leina Templi hävitamise üle.
Üks traditsioonilisi toite, mida kogu järgneva hapnemata leibade püha vältel süüakse, on matza leib - ruudukujuline hapnemata leib. Matza tainas tehakse ainult jahust ja veest ning see pannakse väga kiiresti ahju. Kauplustes kaetakse kõik chametsit sisaldavad tooted kilega ning need müüakse pühade ajaks sümboolselt mõnele mittejuudile. Iisraeli chamets müüakse tavaliselt ühele Abu Goshi nimelise araabia küla elanikule. Hapnemata leibade püha kestab seitse päeva ning neist esimene ja viimane päev on puhkepäevad.
TAGASIVAADE AJALUKKU: DETSEMBER 1948
ÜRO Peaassamblee võtab absoluutse häälteenamusega (48-0) vastu inimõiguste ülddeklaratsiooni. Nõukogude Liit koos oma satelliitriikidega, samuti Saudi Araabia ja Lõuna Aafrika Liit loobuvad hääletamisest. Inimõiguste ülddeklaratsioon põhineb tuhandete aastate religioossetes, kultuurilistes, filosoofilistes ja õiguslikes ülestähendustes sisalduval tarkusel. Kaks deklaratsiooni allikat on Cyrus Cylinder (539 eKr) ja Magna Carta (1215). Inimõiguste ülddeklaratsiooni artikkel 1 ütleb: “Kõik inimesed sünnivad vabade ja võrdsetena oma väärikuselt ja õigustelt. Neil on mõistus ja südametunnistus ning nende suhtumist üksteisesse peaks kandma vendluse vaim.»