Класифікація цінних паперів
За економічною природою фінансових активів цінні папери поділяються на:
а) пайові цінні папери, що виражають відносини співвласності (акції, ваучери тощо);
б) боргові цінні папери, що опосередковані в кредитні відносини (облігації, казначейські векселі і зобов'язання, ощадні і депозитні сертифікати);
в) похідні цінні папери, що засвідчують право купівлі-продажу паперів за фіксованою в договорі ціною (опціони, ф'ючерсні контракти, варанти);
Відповідно до Закону «Про цінні папери і фондовий ринок», в Україні можуть випускатися й перебувати в обігу такі види цінних паперів:
акції;
облігації внутрішніх державних і місцевих позик;
облігації підприємств;
казначейські зобов'язання;
ощадні сертифікати;
векселі.
Також можуть перебувати в обігу похідні цінних паперів та цінні папери іноземних інвесторів, які допущені до обігу в Україні.
Акція - цінний папір без установленого терміну обігу, що засвідчує пайову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства.
Відповідно до законодавства України, банки можуть випускати такі види акцій:
1. За правами власників акцій:
- прості (забезпечують акціонеру законні та статутні права: на участь в управлінні акціонерних товариств, частину прибутку акціонерних товариств,
на отримання інформації тощо);
привілейовані (гарантують власникам фіксований дивіденд незалежно
від результатів діяльності банку, надають пріоритетне право, порівняно з власниками простих акцій, на участь у розподілі майна банку в разі його ліквідації, не дають власнику права голосу).
Привілейовані акції можуть випускатися із фіксованим у процентах до їх номінальної вартості щорічно виплачуваним дивідендом. Виплата дивідендів провадиться у розмірі, зазначеному в акції, незалежно від величини одержаного товариством прибутку у відповідному році. У тому разі, якщо прибуток відповідного року є недостатнім, виплата дивідендів за привілейованими акціями провадиться за рахунок резервного фонду.
Привілейовані акції не можуть бути випущені на суму, що перевищує 10 % статутного фонду акціонерного товариства.
Облігація - цінний папір, що засвідчує внесення його власником грошових коштів і підтверджує зобов'язання відшкодувати йому номінальну вартість цього цінного папера в передбачений у ньому термін з виплатою фіксованого процента (якщо інше не передбачено умовами випуску). Облігації усіх видів розповсюджуються серед підприємств і громадян на добровільних засадах.
Банківські облігації можуть бути:
іменними та на пред'явника;
процентними та цільовими (безпроцентними);
вільного та обмеженого обігу;
в документарній та бездокументарній (у вигляді записів на електронних рахунках) формах.
Дохід від облігацій усіх видів виплачується відповідно до умов їх випуску.
Казначейські зобов'язання - вид цінних паперів на пред'явника, що розміщуються виключно на добровільних засадах серед населення, засвідчують внесення їх власниками грошових коштів до бюджету і дають право на одержання фінансового доходу.
Випускаються такі види казначейських зобов'язань:
довгострокові - від 5 до 10 років;
середньострокові - від 1 до 5 років;
короткострокові - до одного року.
Виплата доходу за казначейськими зобов'язаннями та їх погашення здійснюються відповідно до умов їх випуску, що затверджуються для довгострокових і середньострокових зобов'язань - Кабінетом Міністрів України, для короткострокових - Міністерством фінансів України.
Ощадний (депозитний) сертифікат - це письмове свідоцтво банку про депонування коштів, яке засвідчує право вкладника або його правонаступника на отримання після закінчення встановленого терміну суми депозиту (вкладу) та процентів за ним.
Відповідно до законодавства України сертифікат є цінним папером. Отже, ощадний сертифікат - депозит за змістом і процентний цінний папір за формою.
Доходи за ним нараховуються у вигляді процентів на номінал, фіксованої премії чи виграшу або як різниця між ціною розміщення та ціною погашення (сума дисконту) цінного паперу.
Вексель - цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця сплатити після настання терміну визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю).
Випускаються такі види векселів:
Простий вексель - це письмове зобов¢язання, яке позичальник видає кредитору про оплату визначеної суми грошей після настання строку.
Переказний вексель є письмовим наказом кредитора позичальникові про сплату визначеної суми грошей третій особі після настання строку оплати. Цей вексель набуває сили лише після того, як позичальник акцептує його (дасть згоду оплатити). Порядок випуску та обігу векселів визначається урядом.