Якщо НЕ планується зачаття дитини:
- У Вас розпочався новий цикл? - Заведіть для нього нову картку.
- Позначте собі відразу на цій картці в графі "Плідні дні" сигнальне "П" - то є початок плідного періоду. Для цього зробіть наступні дії:
- Якщо Ви тільки почали спостереження (з 1-го по 6-й цикл включно) - залиште собі сигнальне "П" з першого дня циклу.
Увага: це дуже важливо! Ви повинні добре знати себе, перш ніж почнете користуватися неплідним періодом до овуляції. Адже Ви хочете знати все точно?
- Якщо Ви спостерігаєте 7 - 12 цикл, то відніміть від свого самого короткого циклу 21; якщо Ви спостерігаєте 13 цикл і далі, завжди забирайте 20. Отриманий день - останній неплідний за обчисленнями.
- На наступний після обчисленого дня поставте в графі "Плідні дні" сигнальне "П". Це означає, що в цей день почнеться період потенційної плідності у Вашому поточному циклі.
Увага: під час поточних спостережень стежте уважно за змінами слизу або відчуттів в переддень піхви. Будь-яка зміна в сторону збільшення вологості вважається початком періоду потенційної плідності - вирішує більш ранній фактор!
- Якщо у Вашому попередньому циклі не було температурного стрибка (це значить, не було овуляції) - сигнальне "П" теж необхідно поставити з першого дня циклу.
Увага: це дуже важливо, оскільки в такому випадку в циклі що розпочався можуть бути зміни - часто овуляція відбувається значно раніше, ніж зазвичай. Це суворе правило допоможе Вам зберегти впевненість
Спостерігаючи за слизом, пам'ятайте:
- Кожен день увечері записуйте в картку самоспостережень результати Ваших спостережень за слизом протягом дня.
- Відзначайте на Вашій картці дні прийому сиропів від кашлю (вони розріджують слиз) або дні прийому антибіотиків типу тетрацикліну (вони згущують слиз).
- На наступний день після того як слиз перестав виділятися або змінився у бік зменшення ознак плідного слизу - визначте Пік слизу. Нагадуємо, що це останній день прояви хоча б однієї ознаки слизу плодового типу (прозорою, розтяжної, як сирої курячий білок, відчуття "мокро", "слизько").
- Пронумеруйте три дні після Піка: 1, 2, 3. Це контрольні дні. У ці дні Ви повинні переконатися в тому, що був стрибок температури, тобто відбулася овуляція і завершився період потенційної плідності.
Спостерігаючи за температурою, пам'ятайте:
- Вимірюйте температуру в один і тій же годині (допускаються відхилення до однієї години в обидві сторони).
- Відразу поставте крапку у відповідній таблиці на картці.
- Не забувайте в спеціальній графі фіксувати чинники, що впливають на температуру (стрес, хвороба, алкоголь, прийом транквілізаторів, депресія, нервове збудження).
- Дочекавшись стрибка температури, проконтролюйте три перші дні після підвищення температури.
- Після цього зробіть наступне:
- Обведіть кружечком всі крапки, які були порушені якимись факторами - Ви їх можете ігнорувати при інтерпретації температурної кривої.
- Проведіть покривну лінію на пів клітинки вище над найвищих точок фази низьких температур. Ігноруються точки, обведені в кружечок, і перші чотири дні циклу.
- Покривна лінія розділяє фазу низьких і фазу підвищених температур. Побудова покривної лінії надзвичайно важлива, тому що в деяких циклах (при поступовому або незначному підвищенні температури) визначення стрибка можливе тільки з допомогою покривної лінії.
- Пронумеруйте перші три точки підвищеної температури (без урахування порушень) - 1, 2, 3.
- Пронумеруйте шість точок під покривною лінією (якщо до стрибка не було 6-ти точок, то Ви не можете знати точно про овуляцію).
- Період потенційної плідності за фактором температури завершується ввечері 3-го дня після стрибка температури, а по слизу - на 3-й день ввечері після Піка слизу.
- Пам'ятайте, що при завершенні періоду плідності вирішальним є останній фактор - тобто Ви чекаєте, поки не закінчаться всі пронумеровані дні.
- Якщо 3-й день підвищеної температури буде останнім із зазначених, то період абсолютної неплідності почнеться в цей день ввечері після вимірювання температури. У період абсолютної неплідности ваша близькість не призведе до зачаття.
- У графі "Плідні дні" поставте в цей день "Х" - перший день фази абсолютної неплідності. У попередній день поставте "П" в порожню клітинку - це останній плідний день в цьому циклі.
- Якщо останнім зазначеним виявився 3-й день після Піка слизу, то період абсолютної неплідності почнеться в цей день ввечері.
- У графі "Плідні дні" розділіть цей день косою рискою - в першій частині поставте "П", а в другій - "Х". Це буде виглядати так: "П / Х".
- Період абсолютної неплідності триватиме до кінця циклу (це приблизно близько 2-х тижнів).
Ви пам'ятаєте, що у фазі підвищених температур неможлива ще одна овуляція, оскільки температуру утримує прогестерон - гормон, який виробляє жовте тіло (місце розриву фолікула після виходу з нього яйцеклітини). Прогестерон блокує центр циклічності гіпоталамус-гіпофіз, інформуючи його про те, що ще не завершився цикл, і тому цей центр не може виділяти гормони, необхідні для дозрівання нової яйцеклітини в цьому циклі.
Прогестерон ще називають "гормоном материнства", бо він відповідає за те, щоб в кожному циклі жінка мала шанс завагітніти. Тому його вплив для багатьох жінок дуже відчутний.
Пам'ятайте! Якщо не планується зачаття дитини, то в період відносної неплідності вранці близькість не рекомендується у зв'язку з тим, що наявність сперми протягом дня утруднить спостереження за слизом.
У період плідності слід утриматися від близькості і генітальних контактів навіть із застосуванням протизаплідних засобів. Пам'ятайте ефективність протизаплідних засобів в період плідності різко знижується.