РЕКОМЕНДАЦІЇ ВСЕСВІТНЬОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я,
СТОСОВНО ПРИРОДНОГО ПЛАНУВАННЯ СІМ'Ї.
ЗАГАЛЬНІ ЗАУВАЖЕННЯ
1. Вираз “Природне планерування сім'ї” має бути замінене виразом “Методи розпізнавання плідності” (fertility awareness methods).
2. Методи розпізнавання плідності (МРП) повинні поширюватися нарівні з іншими методами планування сім'ї.
3. Спостереження за слизом шийки матки і пальпація шийки особливо важливі для жінок в такі періоди життя, як після пологів при годуванні грудьми або під час пременопаузи, коли цикл стає нерегулярним.
4. Дуже важливі дослідження, що стосуються переваг методів, а також причин, через які не скрізь ними користуються, для отримання інформації про використання та необхідності цих методів в Європі.
5. Програми МРП повинні бути побудовані на переконливому викладі плюсів цих методів, не зосереджуючись на негативних сторонах інших методів планування сім'ї.
6. МРП слід пропонувати як допомогу подружнім парам, що мають проблеми з безпліддям.
7. Консультанти, що займаються плануванням сім'ї взагалі, а особливо методами розпізнавання плідності, повинні усвідомлювати необхідність зміни стилю життя при заміні одних методів іншими.
8. Рекомендується організація конференцій на державному рівні в Європейському Регіоні на тему методів розпізнавання плідності, за участю експертів в цій галузі.
9. Для Європейського Регіону необхідно підготувати матеріали з інформацією про існуючі методи розпізнавання плідності, програмою навчання цим методам, а також з перерахуванням людей, що працюють в цій галузі.
НАВЧАННЯ І КОНСУЛЬТАЦІЇ
10. Для людей, які не керуються релігійними аспектами, існує можливість використання бар'єрних протизаплідних засобів в періоді плідності, якщо вагітність не планується.
11. Вчителі МРП повинні знати можливості місцевої консультації для вагітних жінок, а також можливість пренатальної діагностики.
12. Необхідна інформація про витрати, пов'язані з навчанням МРП.
13. Матеріали та література, що стосуються МРП повинні бути переведені на місцеві мови.
14. Програми методів розпізнавання плідності повинні отримувати фінансову і технічну допомогу від держави з метою удосконалення та поширення консультацій на цю тему.
15. Навчання МРП має бути включено в усі програми, пов'язані зі здоров'ям і вихованням, призначені для молоді та працівників служби охорони здоров'я. Експерти МРП повинні приймати участь в розробці цих програм і методів впровадження їх у практику.
16. Так як МРП вимагають співпраці чоловіка і жінки, повинні бути розроблені спеціальні програми з інформаційними матеріалами для чоловіків, особливо для тих, які не беруть участь в інструкторських зустрічах.
17. Необхідна практична інформація про способи включення МРП в сферу турботи про здоров'я матері і дитини, а також створення консультаційних пунктів планування сім'ї.
18. Необхідно інформувати і навчати працівників охорони здоров'я в області новітніх методів розпізнавання плідності.
19. Кожна країна Європейського Регіону, в якій МРП не поширені, повинна створити багатопрофільний комітет з метою сприяння поширенню МРП.
ДОСЛІДЖЕННЯ
20. Необхідно проводити медико-біологічні дослідження нових і простих методів, які дають можливість визначення моменту овуляції.
21. Існує необхідність досліджень ефективності МРП в особливих періодах життя жінки.
22. Рекомендовані дослідження з метою порівняння ефективності застосування МРП серед пар, які практикують стриманість в період плідності, і пар, що використовують бар'єрні протизаплідні засоби в цей період.
23. Рекомендується проводити соціологічні дослідження серед людей, що застосовують МРП, в аспекті досягнення поставлених ними цілей, а також факторів, що впливають на вибір і використання методів розпізнавання плідності.
24. Потрібні соціологічні дослідження, що стосуються впливу використовуваних МРП на взаємини між подружжям, особливо в порівнянні з застосуванням інших методів планування.
25. Слід проводити також дослідження взаємозв'язку якості навчання з ефективністю застосування МРП.
26. Потрібні порівняльні дослідження ефективності МРП, що вивчаються програмно як єдиний метод, і в програмах, що включають в себе інші методи планування сім'ї.
27. Потрібні дослідження впливу знань про свою плідності на життя молодих людей; ці дослідження повинні бути покладені в основу програм сексуального виховання.
“FERTILITY AWARENESS METHODS”
World Health Organization Regional Office For Europe,
Kopenhagen, 1987, с. 38-40