про запашні лілії

Jul 19, 2013 16:52

“Самый сильный запах у трубчатых, слабее у ОТ, ЛО и ЛОО-гибридов, причём разной интенсивности. Азиатские и ЛА-гибриды не имеют аромата или почти неудовимый.”

З власного досвіду:)
Не мають запаху: руденькі “деркачі”, тигрова та її сорти, більшість азіаток (кажуть, є нові сорти, що мають легкий ненав’язливий аромат) і ЛА-гібриди. Їх можна саджати у будь-якій кількості, в різних куточках саду тощо. Завдяки цій особливості - а сортів азіаток і похідних від них є багато, можна підібрати підходящі за кольором і висотою - ці лілії підходять для людей, чутлививх до запахів.

Тепер трохи про пахнючі.

Із ароматними ліліями варто бути обережними - їхній запах може зашкодити, викликаючи головний біль, запаморочення, нудоту, блювоту, загострення хронічних хвороб, порушення сну тощо. Кажуть, якщо видалити маточку - квітка не буде пахнути. Це на провсяк випадок - щоб не зводити лілії, коли хтось із членів родини опинився в “групі ризику”.
Довго перебувати “в товаристві” пахучих лілій не варто вагітним, малим дітям (до 3-5 років), людям із серце-судинними захворюваннями, алергікам, асматикам, “мігреньщикам”, епілептикам, людям із гормональними розладами, безсонням, перевтомою, після отруєнь, операцій тощо.
Вважається, що не можна саджати лілії під вікнами й ночувати в кімнаті, де стоїть букет лілій. Це стосується й ряду інших запашних рослин - справжнього ясмину та ясмину садового, бузку, черемхи, конвалії тощо. (Крім того, є індивідуальна чутливість і вона може не співпадати навіть у кревних родичів: я і мама фанатіємо від матіоли, натомість мамина сестра не виносить цього запаху.)

Біла запашна лілія (вона ж лікарська) - зацвітає найпершою - палітра запаху залежить від ґрунту, погоди тощо, посилюється до вечора.
З нею слід бути обережною. У моєї мами - в ті часи, коли я ще була незаміжньою панною - вона росла навпроти ґанку, це десь 2,5 м. Добра “грядка” - не менше десятка. Але все одно запах був не інтенсивний і приємний - чорнозем, напівтінь, квітник більш-менш регулярно поливався + постійний протяг у цій частині подвір’я. Коли ми переїхали з Тарасом у Майдан, білі лікарські лілії були посаджені тут під вікнами - “спальні” і “робочої кімнати” - бідний пісок, повне сонце, затишок... Це був капець. В хаті не можливо було спати - хоч вікно не відчиняй. Врешті решт, я повиламувала квіткові стебла (і щиро аж до відрази зненавиділа лілії на багато років). Восени викопала ці лілії, половину роздарувала, лишивши тільки 5 шт - все ж таки, лікарська! І пересадила. Від лілій до будинку стало не менше 3 м. А відстань між самими ліліями - не менше півметра. + Трохи удобрила органікою ґрунт. Відтоді лілії нам більше не заважали - приємно собі в садку пахнуть. Нині знову маю “відро цибулі”: 5 шт лишаться в квітнику №1; кілька штук переїде в квітник біля дороги (до будинку 4-5 м). Кілька штук переселиться в городець прянощів - щоб мати пелюстки на лосьйон і варення. Решта - “віддам у добрі руки”.

ОТ-гібриди я посадила цьогоріч уперше. Випадково :) Досі я не мала справи з цим типом лілій - мама захопилася ліліями після мого одруження, сама ж я досі була до них байдужою. Класифікацію лілій вивчила тільки цьогоріч:)
Запах приємний, але дуже інтенсивний. На разі цвіте одна рослина - і на ній одна квітка. Запах розповсюджується в радіусі 2 м від неї. Тішуся, що пам’ятаючи про досвід із білою лілією, посадила її в 4м від будинку. Але я посадила разом 6!!! високорослих багатоквіткових лілій (це, так звані, “лілійні дерева”) - що буде через рік-два-три, коли молоді цибулинки наберуться сили й мої лілії постануть у всій красі? Якщо однієї квітки вистачає, щоб ароматизувати простір у 3-4 кв.м, то що станеться, коли на одному стеблі буде 10-20-30 квіток? (Про 100 я не думаю і не мрію - для цього в мене забідний ґрунт... і замало квітникарського везіння.) Подивимося, що буде наступного року, але боюся, що цей фрагмет квітника доведеться переробляти. Хоча в М.І.я бачила кілька різних ОТ-ів у квітнику, посаджених доволі кучно - і нормально: до стежки десь 2 м - запах відчувається, але не нав’язливо, а до подвір’я (4 м) долітають взагалі “ніжні пахощі”. Можливо, в моєму випадку рослина в одну квітку вкладає весь шал аромату, який належить всій рослині? Тобто далі ця ж міра аромату буде поділена на всі квітки.

Мої ЛО ще не цвіли. В будь-якому випадку, вони доволі далеко від будинку.

Трубчасті - або мені так пощастило, але трубчасті лілї, що мені трапилися цьогоріч, були не вельми ароматні. Я бачила дорослі розкішні “кущі” в Марії Іванівни - вдень запаху майже не чутно, лише надвечір. Інтенсивність невелика - від стежки до квітки десь 1,5 м, то запах видається легким і ненав’язливим. З моєю “Міс Лілі” й іншими ОТ-ами й не порівняти. Принесла одну молоду квітку від М.І. - то щоб відчути пахощі, треба влізти в неї носом. Коротше, або такий рік, або чутки про пахощі трубчастих лілій перебільшені.

літнєцвітіння, наступити на граблі, квітки та квітник, мій сад

Previous post Next post
Up