Jul 12, 2013 11:10
В лікувальних цілях використовують здебільшого два види.
Як імуномодулятори. + Для лікування кашлю (в тому числі бронхіту) + виведення важких металів + покращення лактації в годуючих матерів (так само і в ветеринарії) + покращення травлення + після харчового отруєння тощо.
Їх же - і в кулінарії (чаї, настоянки, фруктові салати). І в косметології.
Кажуть, що в настої лофанту добре купати немовлят для профілактики і лікування висипів, почервонінь і запалень.
Lophanthus anisatus = Agastache foeniculum = Agastachys urticifolia = Agastache anethiodora (лофант ганусовий = анісовий, фенхелевий, крапиволистий) - "мексиканська м’ята".
Російською: гребнецветник анисовый = многоколосник анисовий; англійською: anise hyssop.
Вже півтора десятки років активно поширюється в Україні, як цінна медоносна культура (гектар лофанту дає такий же взяток, як і гектар липового лісу). Крім того, лофант анісовий виводить радіонукліди та важкі метали - тому його популяризують в Україні та Білорусі, розробляють з ним ліки.
Також він оздоровлює ґрунт, подібно до фацелії. Підвищує імунітет рослин-сусідів, особливо з родини пасльонових.
Є гарною фітоцидною рослиною.
Українські сорти:
Память Капелева (Нікітський ботсад; біла квітка)
Початок (Закарпаття)
Синій велетень (Київ. ботсад ім. Гришка)
Лелека (Київ. ботсад ім. Гришка; біла квітка)
Російські сорти:
Франт, Синие вершины, Астраханский 100, Астраханский 101, Знахарь.
Agastache rugosa = Lophantus tibeticus (лофант тібетський = агастахіс зморшкуватий) - корейська м’ята; huò xiāng (藿香); Korean Mint, Blue Licorice, Purple Giant Hyssop, Huo xiang, Indian Mint, Patchouli Herb, Wrinkled Giant Hyssop.
Я знайшла лише закордонні сорти: 'Blue Spike' (пурпурово-сині квіти), серія 'Honeybee' (з білими і голубими квітами - цінується за комgактність і охайність куща, велике суцвіття біля 15 см). Ще є "Альба" і "Алебастр" з білими квітами - яка між ними різниця, я не побачила. В народі його можуть продавати під назвою "корейська м’ята" - це калька з англійської. А ще лофант ругоза дуже переопилюється із своїми братами-сусідами. Найбільш цілющі властивості має в себе на батьківщині - в інших регіонах втрачає мега-цілющу силу і наближається за складом до лофанту анісового.
Додають у чай, лікери, до випічки з яблуками.
В Кореї з ним готують річкову рибу.
садівничі конспекти,
городець прянощів