Трохи про декоративні кущі, які є плодовими та лікарськими культурами.
Це для тих, кому "хочеться краси", але мало місця в обійсті.
Доповнюйте!
Вітекс священний і вітекс коноплелистий - пряна, фітоцидна та лікарська рослина, цвіте все літо фіолетовими (рідше білими) суцвіттями, схожими на бузок, але дрібншими. Габітус куща дорослого - біля 2 м в діаметрі. Не має хвороб, не вражається шкідниками. Зрідка молод рослини підмерзають. Посухостійкий.
Бузина чорна і канадська - плодова і лікарська рослина. Гарна під час цвітіння. Є ряд сортів з декоративним листям, що надає декоративності весь сезон. Є плодові високоурожайні сорти. Красивий габітус, не потребує обрізки. Але не надається для живої огорожі, через нещільність гілок та пізнє обростання листям. Недоліки: сильно вражається попелюхою; запах листя для ряду людей не приємний. + Бузина чорна часом підмерзає. Під час посухи скидає врожай.
Калина звичайна, їстівна, саржента, трьохлопастева - лікарська і плодова культура. Гарна в час цвітіння, осіннім забарвленням, особливо культивари з бордовим листям, і взимку з плодами. Багато сортів, що вдрізняютсья габітусом куща (від 1,5 до 4 м), кольором плодів (жовті, червоні, темно-червоні), розміром плодів, наявністю-відсунітю гіркоти. Недоліки: вражається попелюхою, листогризкою.
Смородина золотиста - плодова і лікарська культура. Цвіте в квітні жовто-золотавими (рідше білими) суцвіттями з тонким ванільним запахом. Красива осіннім забарвленням - різні відтінки помаранчевого і рожевого. Врожайність залежить від сорту і погоди. Недоліки - вражається тими самими шкідниками, що
Аронія - плодова і лікарська культура; красиве осіннє листя; в спеку потребує поливу, інакше скидає зав’язь.
Ірга - їстівні ягоди; біле цвітіння, красиве осіннє забарвлення; в спеку потребує поливу; висота і габітус - залежить від виду. Деякі види дають кореневу порость. Цінними є крупноплідні сорти канадської селекції. Голандські декоративні сорти відзначаються розкішним цвітом білого, рожевого і бузкового кольорів, але підмерзають і не зав’язують плодів.
Каріоптеріс - цінна фітоцидна рослина, дуже посухостійкий, але підмерзає.
Ксантоцерас - красиве цвтіння, плоди - їстівні “горішки”.
Клокичка (стафілея) - розкішне біле цвітіння, суцвіття - маринують, плоди - їстівні “горшки”, але дрібні.
Спірея - фітоцидні рослини; залежно від виду - весняно- чи літньоквітучі. Посухостійкі. Красиве осіннє забарвлення. Розмір і габітус залежать від сорту - від 15-20 см (“Маленька принцеса”) до 2 м. Карликові сорти надаються для прикрашання квітника й альпійської гірки, створення бордюрів, високі - для живо огорожі. Квіти - білі, рожеві, малинові, червонясті, бузкові (залежно від виду та сорту). Є декоративнолисті сорти. Потребує щорічного підстригання, інакше бідніє цвітіння, терміни обрізання залежать від виду. Запах слабкий - надається для садіння в подвір’ї та під вікнами. Рідко вражається шкідниками.
Форзиція - квіти використовують у народній медицині. Не хворіє, не вражається шкідниками. Цвіте в квітні.
Лохина канадська - плодова культура, потребує кислого ґрунту і поливу в посуху; красиве осіннє забарвлення - від рожевого до фіолетового, висота і габітус залнежать від сорту (від 60 см до 2 м); морозостійкість теж залежитьв ід сорту.
Тамариск - лікарська рослина; закріплювач ґрунту; не дає тіні; оригнальне листя нагадує хвою чи верес. Гілки надаються для лозоплетння.
Ясмин садовий (чубушник) - запашні квіти використовують для ароматизації чаю, замість справжнього яссмину, але крупноквіткові махрові сорти не пахнуть; поза цвтінням втрачає декоративність; запашні сорти не варто саджати біля вікна чи місця відпочинку, бо запах провокує головний біль. Вражається попелюхою.
Вишня повстяна - біле чи рожеве цвітіння у квтні, смачні плоди; схильна до грибкових захворювань - потребує регулярної обрізки та обробки; недовговічна.
Кизильник чорний - декоративна і лікарська рослина, гарний осінінім забарвленням.
Скумпія - декоративна і лікарська рослина; є сорти з різним забарвленням листя.
Хеномелес - декоративна, плодова, лікарська і фітоцидна рослина; не вражається шкідниками, але підмерзає і ламається снігом. Розкішне цвітіння - колір і розмір квітів залежить від сорту і виду (білі, різні відтінки червоного, рожевого, оранжеві, теракотово-коричневі), є махрові сорти, є ряд сортів, що не зав’язує плодів. Габітус куща заледить від виду (є прямі, округлі, плакучі), висота - від сорту (від 60 см до 2,5-3 м), але високорослі сорти в нас підмерзають. Колір і форма плоду залежать від сорту і виду. Цінується за аромат і високу місткість пектинів. В сирому стані не придатні в їжу - з них готують “сире варення” з цукром чи медом, джеми, сушать на чай. Середньо-високі сорти надаються для живоплотів, а карливові - для альпійської гірки.
Мушмула германська - крупні білі квіти, схожі на шипшинові, округла форма куща, щільне гілкування, не потребує обрізки - гарно надається для живоплотів; висота - біля 3 м; дички мають дрібні плоди, сортові - до 5 см в діаметрі; стають солодкими після проморожування чи вилежування; надаються до маринування, багаті не пектини.
Верес звичайний - декоративна і лікарська рослина; потребує кислого ґрунту.
Калікант - пряноароматична культура (деревина має аромат кориці, квіти - меду). Підмерзає. Насіння - отруйне.
Гаультерія лежача (gaultheria procumbens) - потребує кислих ґрунтів; лікарська рослина. Вічно-зелена. В Україні зимують лише півнісно-американські види, китайські та інші далекосхідні - ні.
Ліщина - горіхи; щільний високий жиропліт; є червонолисті сорти, а також варієгати з білими та жовтими плямами, дуболиста і крапиволиста форми, а також конторта (f. Contorta) з покрученими гілками. Висота куща залежить від сорту - від 1,5 до 4 м. (Увага: ведмежий горіх - це не кущ, а високе дерево!). Ліщина завжди потребує пари, саджати 1 кущ немає сенсу. Пригнічує рослини, що ростуть поруч.
П’ятилисточник - лікарська рослина; невибагливий кущ, цвіте майже все літо. Сорти з білими та жовтими квітами - посухостійкі та сонцелюбні. Морозостійка. Вибагливими є лише червоноквітучі сорти - півтінь, полив, підмерзають. Висота залежить від сорту - від 40 см до 2 м. Є сріблястолисті форми. Розмір і колір квітів залежать від сорту (білі, жовті, оранжеві, червоні, теракотові, рожеві, лососеві, плямисті, хамелеони). Є сорти, що самі формують подушкоподібну крону, а є такі, що потребують обрізки.
Декенея - декоративна ажурним листям і оригінальними плодами, умовно плодова. Підмерзає.
Гамамеліс - ранньоквітуча і лікарська рослина. Морозостійсть залежить від виду та сорту.
Колючі
(добрі для живоплоту)
Глід - кущ або дерево - залежно від виду; так само від виду залежить кількість, довжина і гострота колючок; всі глоди цвітуть розкішно, але є декоративні сорти, що не зав’язують плодів; є плодові крупноплідні сорти; цінна лікарська рослина. Запах квітів залежить від культивару й не всім подобається - не варто садити біля вікна будинку чи місця вдпочинку.
Терен - непролазний; смачні плоди; розкішне біле цвітіння; дички дать багато кореневої порості.
Барбарис звичайний, отавський, амурський тощо - непролазний живопліт; лікарська, плодова культура; є сорти з забарвленим листям, відрізняються висото куща; є плодові крупноплідні сорти, що не містять кісточок. Восени - всі барбариси гарні. Посухостійкий, невимогливий до ґрунту, зрунтозакріплювач для схилів. Схильні до грибкових захворювань. Увага: найдекоративніший барбарис Тунберга має не їстівні плоди.
Магонія падуболиста - лікарська, плодова і вічнозелена культура, цвіте в травні жовтими суцвіттями; колюче листя нагадує падуб. Часом скидає листя від морозу - і втрачає декоративність. Є декоративнолисті та плодові сорти. Висота куща залежить від сорту (від 40 см і до 1,5 м)... дичка може вирости будь-яка, найчастіше біля 60 см. Магонія повзуча дає кореневу порость, її ягоди сухуваті й дрібніші.
Аґрус - є виткі та високі колючі сорти, що створюють непролазну живу огорожу.
Шипшина - безколючкові сорти мають менш смачні плоди, ніж дички; деякі види дають багато кореневої порості. Деякі види мають красиву бордову деревину, що приваблива взимку (не гірше за дерени). Висота залежать від виду - від 70 см до 3 м. До садіння шипшини в обійсті слід підійти уважно.
Дика алича - слід шукати саме кущ у природі, бо з кісточки може вирости й дерево. Дає кореневу порость. Плоди дрібні, але дуже запашні.
Елеутерокок - лікарська рослина і пряність. В посуху потребує поливу. Тіньолюб.
Ожина садова канадська, малиновоожинові гібриди - крім смачних ягід, неймовірно красивий фіолетовий і бордовий колір гілок, в деяких сортів цікаве забарвлення листя; потребують опори й підв’язки, підмерзають, на зиму слід знімати з опори й укладати на землю, в безсніжні зими - укривати, регулярно обрізати, в спеку - поливати. (Для лікування застуди надається лише дика малина та ожина - садові крупноплідні сорти цю властивість втратили чи мають необхідні речовини у незначній кількості).
Чорноплідна малина (найпоширеніший канадський сорт Кумберленд, є ще Угольок рос. селекції) - це колючий дріт (!!!), висота від 2 до 4 м красиве синьо-бірюзово-голубе забарвлення гілок. Ягоди дрібнуваті, але абсолютно солодкі, не містять кислоти. Сніг часом ламає вщерть старі кущі.
Малина спокуслива або сунична (Rubus illecebrosus) - цвіте все літо білими квітами, дає багато кореневої порості, ґрунтозакрплювач, плоди мають суничний аромат, але прісний смак, кулінарна обробка посилює аромат. В китайській кухні вважається овочем і додається до салатів. Щільні й колючі кущі. Висота від 60 см до 2 м - залежно від умов зростання. Для отримання врожаю слід обрізати щорічно. Польською наз. Malinotruskawka, англ. Strawberry-raspberry.
Подібними до цього виду є ще малина Атертона (квінслендськая малина = Atherton raspberry, Rubus probus; Queensland raspberry, підмерзає) і малина трояндолиста (Rubus rosaefolius; Mauritius Raspberry; roseleaf bramble, West Indian raspberry, thimbleberry and ola'a), їх теж називають “суничними”.
Малина кленолиста або запашна Rubus odoratus - цвіте все літо рожевими квітами, схожими на шипшинові; висока - до 2-4 м; не дає плодів або ж вони дрібні й нечисленні; оригінальне листя, восени забарвлене в жовтий колір. Подібною до неї є малина прекрасна Rubus deliciosus з білими квітами до 5 см в діаметрі. Є безколючкові культивари.
Понцирус - зелені гілки, білі квіти, їстівні (хоча поступаються іншим цитрусовим) плоди. Красиве осіннє забарвлення - лимонно-жовте. Підмерзає. Декоративний сорт із покручиними гілками - Летючий Дракон - в нас не зимує.
Прінсепія - плодова, лікарська, декоративна, колюча, посухостійка, тіньовитривала. Підмерзають кінчики гілок. Самоформує крону, не потребує обрізки, охайна округла форма куща.
Піраканта - вічнозелена і лікарська рослина. Зимують лише дички-сіянці з оранжевими плодами, сортові рослини підмерзають. Колюча - неймовірна. Декоративна в час цвітіння і з ягодами.