ОРДЛО, варіанти майбутнього

Feb 01, 2019 16:34

Тут фейсбук нагадав мені про один допис, зроблений два роки тому. Щоб знову не втратити, копіюю його сюди.
    Тема особливого статусу ОРДЛО останнім часом стала предметом активних спекуляцій як з боку прихильників «руського мира» та і з боку «зрадофілів». І для тих і для других особливий статус - це можливість ОРДЛО диктувати Україні з ким дружити і до яких організацій вступати. Та чи так це? Поглянемо на європейські приклади.
Фарерські острови. Їх історія нагадує донбаську ситуацію з поправкою на цивілізацію. Восени 1946 року в результаті плебісциту острови заявили про свій вихід зі складу Данії. Але уряд країни не погодився. Перевибори і незначна перевага за прихильниками єдності. Далі перемовини і обмежений суверенітет. Внутрішнє самоуправління але БЕЗ ПРАВА ЗАЙМАТИСЬ ЗОВНІШНЬОЮ ПОЛІТИКОЮ. Офіційні мови - фарерська і данська. В фолькетінгу (парламенті) Данії представники островів мають 2 голоси зі 179, тож ні про яку можливість для них блокувати зовнішньополітичні ініціативи центру не може бути й мови. Центр зобов’язаний забезпечувати фінансування лише суто державних та адміністративних потреб, наприклад поліції чи судової системи. Острови оголошено без’ядерною зоною. При цьому на них розташовані військово-морська база Данії та радіолокаційний комплекс НАТО. Фарери НЕ Є ЧЛЕНОМ ЄС, оскільки такий вибір їх жителів. Відповідне положення міститься безпосередньо в договорі про приєднання Даніі до ЄС. Фарери не є самостійним об’єктом міжнародного права, і міжнародні договори від їх імені підписують разом місцева влада і данці. До речі. Автономним районом Данії є також і Гренландія. Відносно ЄС її статус ще цікавіший. На відміну від фарерців вони мають статус громадян Європейського союзу і, як такі, власну квоту в Європарламенті. Не входять Фарерські острови і в шенгенську зону, тож для поїздки туди крім шенгенської візи від уряду Данії потрібна спеціальна відмітка «Дійсно для Фарер». А от в СОТ фанерці входять на загальних правах як і решта данців.
Фінська автономія Аландські острови. Етнічно шведська територія з шведською мовою як єдиною державною. Проте вивчення фінської мови в школі є обов’язковим. На островах існує власне громадянство, але лише як доповнення до громадянства фінського. Мати в власності нерухомість і займатись підприємницькою діяльністю на Аландах можуть лише місцеві громадяни . У решти є лише просте право на проживання на островах. Місцевий парламент здійснює правове регулювання в сферах освіти , культури, охорони здоров’я, пошти і т.п. Президент Фінляндії може накласти вето на рішення місцевої влади якщо вона ВИЙШЛА ЗА МЕЖІ ВЛАСНОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ або коли ПРИЙНЯТИЙ ЗАКОН ЗАГРОЖУЄ ВНУТРІШНІЙ ЧИ ЗОВНІШНІЙ БЕЗПЕЦІ ФІНЛЯНДІЇ. Зовнішня політика, цивільне та кримінальне право , судоустрій , митниця та державна податкова система регулюються центральними органами. Аланди - демілітаризована зона, більш того - місцеві жителі навіть не призиваються до війська. Після кримських подій Фінляндія гарантувала остров’янам захист в разі появи «зелений чоловічків».
Німецький Бюзінген ам Хохрейн та італійський Кампіоне д'ІталІя, будучи анклавами на території Швейцарії, входять до митної території останньої. Не входить до митної території ЄС північний острів Німеччини Гельголанд. Італійська Лівонья є безмитною зоною. На республіку монахів Афон не поширюються закони Євросоюзу щодо доступу жінок. Особливі правила стосуються заморських територій країн - членів ЄС.
Тобто сам по собі особливий статус тих чи інших земель не є перешкодою для вступу країни до тої чи іншої європейської спільноти і спокійно може бути врахований під час підписання відповідних вступних документів. То ж що, насправді, ми повинні передбачити в законі про особливий статус ОРДЛО? На мій погляд це:
-Застосування в ОРДЛО українського законодавства
-Неприпустимість будь-яких обмежень для українських політичних партій,громадських, культурних та релігійних організацій, органів ЗМІ
-Не припустимість існування будь-яких структур, виступаючих за відділення від України збройним шляхом
-Не припустимість будь-яких відносин з закордонними організаціями, що виступають проти територіальної цілості України
-Відсутність права блокування вступу України до будь-якої міжнародної організації ( навзамін автономія самостійно вирішує питання щодо своє участі)
-Заборона на будь-яку співпрацю з країною, що здійснює чи підтримує агресію проти України
-Фінансування з центрального бюджету лише загальнодержавних потреб, решта - на рішення самого центру.
В цілому це могла би бути автономія на кшталт фарерської, звичайно, з урахуванням певних особливостей.
Криму, в разі його повернення, більш би був в нагоді алданський приклад. Це стосується як повної демілітаризації так і заборони на володіння нерухомістю не кримчанам. ( Але заборона на ведення тур бізнесу для громадян Криму , звісно, була б не розумною). Останнє, впевнений, перетворило б в прихильників України абсолютну більшість з тих, хто кричав «Росія, Росія!»

Україна, НАТО, Евросоюз, ОРДЛО

Previous post Next post
Up