"You know what’s the number one dumbest question I get asked when I’m out at some great university lecturing? I’m always asked ‘Where do you get your ideas?’ For about forty years I’ve been yanking their chain when I answer ‘Schenectady.’ They stare at me, and I say, ‘Yeah, Schenectady, in New York. There’s this idea service, see, and every week I send ’em twenty-five bucks, and every week they send me a freshly picked six-pack of ideas." Harlan Ellison
То що, все-таки, мав на увазі пан Еллісон? Та, мабуть, те, що ідеї (а особливо - блискучі ідеї) не виникають нізвідки за безцінь. Це творчий процес, що вимагає зусиль, затрат енергії. "Звідки у мене ідеї? Я працюю над їх створенням!"
[Я, особисто, не вірю в те, що вигадати ідею - це миттєва справа. ] Людина кричить "Еврика!" тоді, коли в її голові (чи в душі, чи у свідомості, чи в серці, чи в-кого-де :) ) ідея нарешті оформилася у достатньо стійку сутність, яку можна виразити, описати. І, можливо, втілити. Проте цьому моменту, на мою думку, передує тривалий процес визрівання ідеї. Іноді його можна чітко прослідкувати - виявив задачу чи проблему >> розпочав роботу над її вирішенням >> знайшов розв'язок. А іноді (припускаю, що навіть частіше, ніж перший варіант) цей процес не такий уже й очевидний. Наприклад, активні пошуки відповіді на питання (читай - надання ідеї певних рис, конкретної форми) перериваються з деяких причин і людина свідомо не повертається до тематики цього питання. Та ось, "випадково" людина помічає в природі деякі процеси, що дуже подібні (а може й аналогічні) до тих, над якими вона досі безуспішно працювала (і про які, здавалося б, навіть забула). В один момент вона розуміє, що вдповідь лежала на поверхні весь цей час, але ж який шлях їй довелося пройти, щоб знайти цю відповідь!
Мабуть, слово "виникнення" не зовсім коректно застосовувати до поняття "ідея". Гадаю, правильніше - "визрівання", "розвиток", "формування", адже ці слова несуть в собі підтекст тривалості, а не миттєвості.