Головний фасад замку
Підгірці, здавалося би, повністю підпадають під формат «Витрішок». Хто скаже що це село не є «глибинкою», - най першим кине в мене каменюкою. З іншого боку - назвати цю точку маловідомою та нерозкрученою теж не вихолить. Кількість туристів тут ще не дотягує до юрби на львівському Ринку, але з майданчиком перед Вірменським бастіоном Кам’янця-Подільського, від якого відкривається найліпша панорама на Стару Фортецю, вже порівнювати можна.
Враховуючи вищезгадану обставину ми відмовилися від детальної розповіді. Це коли йдеться про щось маловідоме - без подробиць ніяк. Тим більше, що досить часто ми є першопроходьцями і про деякі цікавинки скільки не ґвалтуй нещасного пошуковика, - нічого не знайдеш. Є випадки, коли навіть «Google» бессилий. Натомість про Підгірці і без нас написано більше ніж достатньо.
Втім, для лінивих, коротко дамо найголовніше.
- Комплекс Підгорецького замку складається із власне замку з палацом, парку, що його оточує, костелу Воздвиження Чесного Хреста і заїжджого двору.
- Замок споруджено протягом 1635-1640 рр. на місці давнішого укріплення.
- Замок і палац, який виконував ролю «відпочинкової резиденції коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського гербу «Побуг» (той герб прикрашає кожну зручну поверхню замку, тих гербів там, мабуть, більше сотні), постали за проектом відомих архітекторів Гійома де Боплана (він проектував власне замоу) та Андре дель Акви (цей спроектував палац). Від початку палац був двоповерховим. Сучасного вигляду він набув після реконструкції кінця ХVІІ ст. Приводом до капітального ремонту стали руйнування, отримані під час війни з козаками Хмельницького (його захоплювали тричі - 1648, 1651, 1655 рр).
- Замок зведено у формі квадрата зі сторонами близько в 100 м. та з п’ятикутними бастіонами на рогах.
- «Заїжджий двір» постав у ХVІІІ ст. У першу чергу він призначався для проживання слуг гостей Конєцпольських (ну не в замку ж посполитих селити). Зупинялися тут й прості мандрівники, що прямували повз Підгірці до/із Львова.
- На осі головної алеї парку за 300 м. від замку стоїть споруджений у 1788 році костел Воздвиження Чесного Хреста. Він постав за проектом Романуса коштом тодішнього дідича Підгірців Вацлава Жевуського. Портик храму увінчують фігури 8-ми святих роботи Фессингера і Лебласа (одна скульптура нині втрачена) - що є патронами представників 8-ми членів родини Жевуських. Храму ми присвятимо окремий випуск.
- У роки Першої світової в замку зупинялися цісар Франц Йосип та кайзер Німеччини Вільгельм ІІ.
- У часи міжвоєнної Польщі в замку діяв музей доступний для широкого загалу.
- 1940 року тут знимкували сцени з пропагандистського совіцького фільму «Богдан Хмельницький» режисера Ігоря Савченка. (Подивитися епізод)
- Після Другої світової в замку діяв протитуберкульозний санаторій. 1956 тут сталася величезна пожежа що тривала впродовж 3-х днів. Вогонь практично повністю знищив розкішні інтер’єри палацу. Наслідки пожежі ліквідували лише 1960 р. По тому санаторій відновив свою роботу.
- У 1997 році пам‘ятку підпорядковано Львівській національній галереї мистецтв.
Брама замку
Браму прикращають парні герби "Побуг" Конєцпольського та його другої дружини Кристини Любомирської "Шранява"
Цікавий елемент декору - ліпнина у вигляді псевдовікон. Фотошопом витерто пізніші залізні стяжки, якими укріпили арки.
Герби повсюди
Вид від брами на костел
Малюное Наполеона Орди (прибизно біля 1880 року). Зверніть увагу на башточку на передньому плані ліворуч.
Ця ж башточка (вид зі двору) у наш час.
Подібна башточка з протилежного боку.
Інтерєри замку. Картина невідомого художника XVII ст.
На пілдощі видно викладену плиткою дату 1960 р - рік завершення ремонту після пожежі
Замок після пожежі
Декор каміну
Декор дверей
Фрагмент передзамкового фонтану та краєчок заїзду позаду. Автор відклав його фіксацію на потім, і забув (((
Як і личить кожному старому замку Підгорецький має власну примару (куди ж без неї)
Примара старого замку
Розповідають, що граф Вацлав Жевуський (той самий який звів костел), взяв у дружини молодшу за себе на 40 років красуню Марiю. Рідні, мовляв, погодилися на цей шлюб заради грошей, а дівчину ніхто й не питав. Тікаючи від старого та нелюбого чоловіка в парк Марія ховалася від людей та гірко плакала.
Старий граф ревнував красуню ледь не до кожного стовпа та навіть слуг, яких у ті часи аристократи вважали лише предметом інтер’єру. Одного дня графиня не повернулась з прогулянки парком і з ого часу її ніхто й не бачив. За легендою засліплений ревнощами перестарілий граф вбив дружину а тіло замурував десь в замкових льохах. Є й більш жорстокий варіант переказу, де молодицю взагалі замурували живцем. Відтоді примара графині й блукає замковими коридорами, та гірко скаржиться на долю й благає про християнський обряд поховання.
У другій частині читайте про костел Воздвиження Чесного Хреста.
Радянський корівник гармонійно доповнюж красу старого замку
Нагадування
Подякувати автору за роботу та допомогти проекту «Віртуальні Витрішки» (витрати на поїздки тощо) можна переказавши кілька десятків гривень на картку ПБ 5168 7554 6511 0969. Тим більше що на новорічно-різдвяні канікули заплановано ряд мандрів.
̶д̶в̶а̶д̶ц̶а̶т̶ь̶ ̶с̶т̶а̶р̶у̶ш̶е̶к̶ ̶-̶ ̶р̶у̶б̶л̶ь̶ ̶(̶с̶)̶ Двайдцять донаторів, та по 20 гривень, це ж будєт сумасшедшая сума дєнєґ!
Одночасно будемо дуже вдячні за репости в соціальних мережах, та письмовий відгук під цим постом.
Якщо вас цікавить тема віртуальних мандрів, долучайтеся до сторінки
«Віртуальні витрішки» та групи
«Віртуальні витрішки-group» Не забудьте повитріщатися на інші випуски!!! (дивіться нижче!!!)
Проект «Віртуальні витрішки» був започаткований в «Фейсбуці», же на той час ще був дуже зручний сервіс «Нотатки» у якому можна було публікувати лонгріди з фотографіями. Але з новим дизайном «нотатки» зникли. Довелося переповзати в ЖЖ на давно забутий акаунт.
Подивитися випуски «витрішок» в форматі ФБ можна по лінках:
·
Нове Поріччя та мега-льохи ·
Золото Усикової гори та «вірменська криниця» ·
Краса Товтр ·
Містика Товтр ·
Товтрина Гостра та неопалима купина ·
Містичний обряд на старому єврейському цвинтарі ·
Закручений Смотрич ·
Сидорів - село з величним замком, унікальним мавзолеєм та “гербовим” костелом ·
Личківці, «масонський костел» та «щелепа» ·
Сороцьке та неоготичний костел ·
Річечка Шмаївка та унікальні сині півники ·
Купин, водоспад та веселка ·
Гранітні пороги Південного Бугу ·
Капличка-іграшка, розстріляний Ісус та пелюсткові хрести Насправді випусків було більше, але лінки на них втрачено (((
Всі інші випуски дивіться в
цьому журналі.