Богданівка та розтоптаний Сатана

Oct 04, 2021 13:44





Розтоптаний Сатана



Один мій товариш якось назвав три кити на яких стоїть весь галицький «сільсько-містечковий» туризм - «Храм, замок, цвинтар». Власне так воно і є. Подекуди це ще доповнюється дивом уцілілими палацами, але їх цілком можна віднести до поняття «замок».



Цвинтар в с. Богданівка

Цвинтарі у цій тріаді зазвичай виступають у якості другорядного додатку. Хтось скаже «Личаків», але нагадаємо - мова про глибоко провінційні села і містечка, а не про славетний Львів. Зазвичай цікавими некрополями можуть похвалитися більш-менш великі міста на кшталт Золочева, Теребовлі чи Збаражу. Але є й дуже цікаві сільські цвинтарі, що не залишать байдужими навіть найвибагливіших мандрівників глибинкою.  Ба! Деякі настільки цікаві, що є не додатком до замку-храму, а самодостатнім об’єктом, заради якого варто пхатися світ за очі. Зокрема такий некрополь маємо в селі Богданівка, що біля Підволочиська на Тернопільщині. «Наводку» на цей цвинтар дав  краєзнавець з Волочиська Андрій Майхер.



"козацький хрест", можливо навіть XVIII ст.



Цвинтар невеличкий і нетакий вже щоб давній. Найдавніші кам’яні хрести-надгробки (такі чомусь прийнято називати «козацькими») належать до середини ХІХ століття. Хоча деякі, можливо, належать навіть до XVIII-го. «Фігури» - взагалі відносно «молоді» та датуються від кінця ХІХ до першої половини ХХ ст. Власне вони й покликали в дорогу.



Св. Костянтин Великий та цариця Олена



Свята Ганна?



Божа Мати





Св. Олена

Сакральні фігури в ролі надгробків для Тернопільщини річ досить звична. Але, зазвичай, усі ті скульптури стилістично одноманітні. Скульптури з Богданівки відрізняться, як оригінальною стилістикою, так і сюжетами. Особливо хотілося подивитися на скульптурні композиції «Св. Архангел Михаїл попирає ногами Сатану».



Архангел Михаїл попирає ногою Сатану. Обличчя Ворога Людського знищене чи то вивітрюванням, чи то якимсь дуже ревносними вірянином



Цвинтар знаходиться біля храму Святого Миколая, зведеного 1846 року, як греко-католицький храм. На жаль, сучасною конфесійною приналежністю храму автор, не поцікавився - за замовчуванням вважалося що тут господарі греко-католики, хто ж ще може бути у цій частині Тернопільщини…



Ще один Архангел Михаїл. Схоже роботи того ж майстра, що й попередній





Барельєф із цим же сюжетом

Насправді, виявилося, що не все так просто. «Вікіпедія» повідомляє, що «до 1946 року церква належала греко-католицькій громаді. Після виходу УГКЦ з підпілля, з 1990 року в селі точилася запекла міжконфесійна боротьба між віруючими УГКЦ і УАПЦ (тепер віруючі цієї православної конфесії належать до ПЦУ) за використання храму. Лише у 2004 році греко-католицькій громаді православні віряни дозволили відправляти богослужіння у храмі (до того богослужіння проводили у пристосованих приміщеннях). З того часу в храмі проходять почергові відправи двох громад».



Народний наїв виглядає дуже мило



Свята Текля та лев (праворуч то таки грізний лев а не котик)



Іван Хреститель та Ісус



Ще одна Св Ганна



Скорботний Ісус





Св. Катерина

Цікавою особливістю цвинтаря в Богданівці є його поліетнічність та поліконфесійність. Серед поховань українців греко-католиків бачимо й могили поляків римо-католиків.





Св. Франциск

Найближчими днями автор планує цілу низку мандрів. Тим більше починається знаменита золота осінь - жаданий час для будь-якого фотомандрівника.  Звіти, звісно, одразу ж з’являться у «Витрішках».

Допомогти проекту «Віртуальні Витрішки» - витрати на поїздки, вдячність автору за роботу (не всі звіти такі короткі як цей, є й більші у рази над якими треба працювати не один день) можна переказавши кілька десятків гривень на картку ПБ 5168 7554 6511 0969.

За посиланнями нижче дивіться ще цілу низку фотомандрів

FB продовжує «радувати». Спочатку був "новий дизайн" у якому зник сервіс "нотатки" (довелося перейти на давно забутий акаунт в ЖЖ) , де можна було робити ілюстровані лонгріди. Але вже написані нотатки таки залишилися. Саме у цьому сервісі свого часу робилися повноформатні випуски "Витрішок"

Тепер змінилися лінки прямого доступу до старих нотаток-лонгрідів. Правда для перегляду в смартфонах вони залишилися. А для перегляду на ноутах чи компах - дзузьки.

Шойно ледь вiдновив десь 70% доступу до архіву лонгрідів-"Витрішок". Якщо хто не бачив - дивіться

https://www.facebook.com/notes/384074733003463/ Нове Поріччя та мега-льохи

https://www.facebook.com/notes/421178042237324/ Золото Усикової гори та «вірменська криниця»

https://www.facebook.com/notes/635875670422823/ Краса Товтр

https://www.facebook.com/notes/641817066516008/ Містика Товтр

https://www.facebook.com/notes/408675746980259/ Товтрина Гостра та неопалима купина

https://www.facebook.com/notes/759063124642446/ Личківці, «масонський костел» та «щелепа»

https://www.facebook.com/notes/814305019325722/ Сороцьке та неоготичний костел

https://www.facebook.com/notes/790975751744796/ Річечка Шмаївка та унікальні сині півники

https://www.facebook.com/notes/719737251951547/ Купин, водоспад та веселка

https://www.facebook.com/notes/870405473496665/ Летичів та гранітні пороги Бугу

Далі все робилося вже ЖЖ

Храми, Україна, Сатана, Мандри, подорожі, Цвинтарі, скульптура, Некрополістика, Підволочиськ, туризм, Витрішки, Богданівка, Тернопільщина

Previous post Next post
Up