Originally posted by
tana_sribna at
Волинське віче: мої враження. Ч.4. Лекція Олени Никорак. Та питання про костюмПовертаюсь до фестивалю "Волинське віче". Лекція Олени Никорак. Говорили про мінімалізм волинського ткання. Наочний матеріал -- фото 10х15, які частково вдалось перефотографувати, щоб мати хоч якийсь фактичний матеріал (фото паспортизовані зі звороту). Перепрошую за якість, бо дуже швидко, в темній залі і... дивіться самі
Крайки, запаски та ін.фото відзняти не вдалося. На мій погляд, це була найслабша лекція, і дуже скупо поданий матеріал. Так, я Галя балувана ! Але тим цінніші ці фото, напевно. В будь-якому випадку, дякую організаторам і лектору за чудову нагоду бачити, чути, цікавитись...
Важливо!
Пані Никорак пропонує використовувати поняття "костюм" до виробів промислового виробництва, купованих. А під "народним вбранням" розуміє ансамбль народного одягу; сучасне відтворення, але народне використання декору (на місцях, де декор розміщений в традиційному одязі).
З цього приводу і питання мала щастя поспілкуватись з пані Косміною, яка категорично не погоджується з точкою зору пані Никорак. Адже під вбранням розуміється окремо сорочка і спідниця, наприклад, а народний костюм -- це комплекс, багато складових (сорочка, керсетка, чоботи, головний убір, прикраси тощо). А поняття стрій, однострій історично відноситься взагалі до військової форми.
Головне, пані Оксана обіцяла передати скани статті і посилання на фахову літературу з цього питання. Впевнена, в багатьох із нас є питання, що саме ми розуміємо від поняттями "народний костюм", "народне вбрання", "стрій", "народний одяг". Будемо розбиратись, згода?!
І першою серед рекомендованої літератури є Стамеров К. К. Нариси з історії костюмів. - Київ: Мистецтво, 1978. - 243 с.
Скачати для ознайомлення можна
тут або
тут в форматі .djvu