Це слово вперше я почула у Буковинському краєзнавчому музеї (м.Чернівці) і змусила сувору тьотю-наглядачку пояснити мені його значення:)
Так от, ширінка (або ширинька - по-різному всі говорять) - це квадратна весільна хусточка (сторона приблизно 50см), яку готує дівчина для свого коханого. Термін цей суто буковинський, і на інших регіонах не зустрічався (принаймні мною:)).
Ця хустинка символізує кохання дівчини і її натяк на погодження у шлюбі. Дівчата з гірських регіонів дарували хлопцям бісерні силянки (смужки, ткані бісером), які можна було почепити на головний убір.
Звичайно, малюнок мав бути унікальним, а не скопійованим у когось іншого.
На весіллі наречений таку ширінку заправляє собі за пояс.
Також я знайшла інформацію, що буковинська дівчина дарувала ширінки і всім почесним гостям на весіллі (тобто по суті вони виконували функцію вінницьких нафрамниць). Але точно про це стверджувати не можу. (інформація взята звідси:
http://www.chasipodii.net/article/6808/). В цій же статті можна почитати ще пару цікавих фактів про них.
Також пропоную вашій увазі етапи її виготовлення (принаймні так, як робила я)
1. Обираємо тканину і нитки. Я вишивала на домотканому полотні, але це не обов’язково. Можна просто взяти сучасний льон. Нитки бажано шерстяні, якщо немає - просто з природних матеріалів.
2. Малюємо малюнок. Варто зауважити, що за основу можна брати узори вже існуючих ширінок, але обов’язково додавати щось своє. Малюнок може бути геометричним (це більш давні мотиви), або квітковим (більш нові, але мені, наприклад, вони подобаються більше).
3. Обробка країв. Це можна зробити і після вишивання, але краще до, щоб не саталася тканина.
Я оброблювала краї рубцюванням: загорнути край 2 рази (бажано, щоб загорнутий край вийшов до 5мм) і примітати. Потім декоруємо край кольоровими нитками.
Звичайні стібки в один бік одним кольором, в інший - іншим.
4. Перенесення малюнку на тканину.
Існують багато способів перенесення, тому ви можете обрати той, який вам зручно найбільше. Я переносила за допомогою скла, лампи і сріблястої ручки, яка змивається водою :)
5. Процес вишивання.
Не знаю, що я можу про нього розповісти)
Хіба що, стосовно швів: стебельця квітів я робила стебловим швом, все інше - гладдю.
Варто не забувати, що в ширінці узори протилежних кутів однакові, а по одній стороні - відрізняються кольором. Тобто у вас є дві пари однакових узорів з різним кольоровим поєднанням (це ж саме стосується балабончиків на краях).
Звичайно, варто пам’ятати основні правила роботи з вишивкою: не зберігати голку безпосередньо в самому полотні - для цього має бути подушечка, всю роботу варто зачинати в понеділок чи четвер - так звані «жіночі дні», перед початком роботи помити руки та очистити думки від негативу, не робити вузлики, не міняти голку в процесі вишивання.
6. Коли вишивка вже готова, лишаються лише балабончики на краях. Кількість їх необмежена:)
Я робила по 7 штук на кожному куті, але вони у мене китицями. Якщо ви хочете конкретно балабончики, то заготовки мають бути дуже товстенькими і нитки в них коротшими.
Ну це, в принципі, і все, що я хотіла сказати)Якщо знадобиться якась детальніша інформація - звертайтесь:)