Hirado.hu. Визит Ельцина в Будапешт: переводчик не извинился

Nov 11, 2017 22:25

     «Пожалуй, единственным напоминанием о четырех десятилетиях социалистического "братства" стал мемориал советским героям на столичной площади Свободы, когда была назначена дата визита в Будапешт президента России Б.Н. Ельцина. Вскоре после вывода "временно дислоцированных" в Венгрии советских войск, в ноябре 1992 года, Венгрию ожидал исторический политический визит.»



Hirado.hu | 2017. 11. 11. - 22:25
Jelcin-látogatás Budapesten: a tolmácsgép nem kért bocsánatot



Tököl, 1991. július 23. A szovjet csapatok kivonulása után a kormány tagjai és Antall József miniszterelnök (szemben b5, szürke öltönyben) a környezeti károkat szemlélték meg a tököli repülőtéren (MTI-fotó: Rózsahegyi Tibor)


Talán már csak a fővárosi Szabadság téri szovjet hősi emlékmű idézte a szocialista „testvériség” négy évtizedét, amikor eldőlt Borisz Jelcin orosz elnök budapesti látogatásának időpontja. Rövid idővel a hazánkban „ideiglenesen állomásozó” szovjet csapatok kivonulása után, 1992 novemberében történelmi jelentőségű politikai vizit előtt állt Magyarország.

Sok elszámolnivaló maradt

Borisz Jelcin orosz államfő 1992. november 11-ei látogatását nagy várakozás előzte meg. Történelmi fordulópontnak nevezték, és politikai megújulást, valamint számos érzékeny és kínos kérdés tisztázását várták az eseménytől, amelyen azért konfrontációra is lehetett számítani - például az egykor hazánkban állomásozott szovjet csapatok után maradt „régi terhek” kapcsán.

Oroszország ugyanis kártérítést igényelt a „hátrahagyott” katonai létesítményekért, hazánk viszont a szovjet csapatok által okozott környezeti károk helyreállítási költségeinek megtérítését követelte (példának okáért, a tököli repülőtéren egyes területek olyan mértékben szennyeződtek kerozinnal, hogy a talajt akár meg is lehetett gyújtani).

És ez még csak egy volt az oroszok egyéb adósságai mellett. A korabeli sajtóban megjelent „leltárok” szerint ugyanis az egykori Szovjetunió hozzávetőleg kétmilliárd dollárnyi kereskedelmi tartozást is felhalmozott (ezzel szemben mindössze egy 300 milliós magyar tartozás állt), amelyért cserébe mi harci repülőgépekre, pótalkatrészekre és légvédelmi rendszerekre tartottunk igényt.

Budapest ezenfelül számított a második világháborúban a Szovjetunió által „elkobozott” műalkotások visszaadására, illetve kérte az orosz levéltárakban őrzött, 1956-os forradalomra vonatkozó dokumentumok átadását is.



Táborfalva, 1990. december 13. A táborfalvai szovjet tüzérezred katonái integetnek a vonat ablakából a vasútállomáson, mikor az ütemtervnek megfelelően folytatódik a szovjet katonák kivonulása Magyarországról (MTI-fotó: Mónos Gábor)

A magyar fél fontos megállapodások aláírását is várta a Jelcin-látogatástól, ezek közé tartozott egy nyilatkozat is az etnikai kisebbségek jogainak szavatolásáról („Kárpátukrajnában mintegy 200 ezer magyar él” - fogalmazott a távirati iroda 1992-ben).

Jó diplomáciai kapcsolatra törekedtünk

Jelcin, az Orosz Föderáció elnöke látogatásával tulajdonképpen Göncz Árpád köztársasági elnök és Antall József miniszterelnök meghívásának tett eleget. A látogatás külön jelentőséget kapott annak fényében (is), hogy - mint arra diplomáciai körök felhívták a figyelmet - Magyarország már a Szovjetunió felbomlása előtt jó kapcsolatokat alakított ki az orosz társadalom demokratikus erőivel, és a magyar vezetők az elsők között biztosították támogatásukról a demokrácia védelmét magára vállaló Borisz Jelcint. Hazánk elsőként vette fel az önálló, demokratikus Oroszországgal a diplomáciai kapcsolatokat, és kötött alapszerződést Moszkvával 1991 decemberében Antall kormányfő látogatása alkalmával.

Borisz Jelcin november 10-én, kedden az esti órákban érkezett meg Budapestre. Szerda délelőtt ünnepélyes külsőségek között, katonai tiszteletadás mellett fogadták a Kossuth Lajos téren.



Budapest, 1992. november 11. Borisz Jelcin és Göncz Árpád az ünnepélyes fogadáson. Borisz Jelcint, az Orosz Köztársaság elnökét ünnepélyes külsőségek között fogadták a Kossuth téren (MTI-fotó: Kovács Attila)

Jelcin nem érkezett üres kézzel

Göncz Árpád az orosz államfővel folytatott szerdai megbeszélésén úgy fogalmazott: Magyarország közvetítő láncszem és nem ütközőzóna szeretne lenni Európa keleti és nyugati része között, ennek érdekében hazánk már eddig is sokat tett, és a jövőben is tenni kíván. A szerdán aláírásra kerülő megállapodások egyszerre jelentik a múlt lezárását és a kapcsolatok fejlődésének új alapjait - idézte a szóvivő a köztársasági elnököt.



Budapest, 1992. november 11. Borisz Jelcint üdvözli Göncz Árpád (MTI-fotó: Kovács Attila)

Jelentős rendőri erő vett részt Borisz Jelcin 1992-es budapesti látogatásának biztosításában. A legnagyobb készültség a Szabadság téren volt, ahol Jelcin megkoszorúzta a szovjet emlékművet. A koszorúzás idejére lényegében lezárták a Szabadság teret.

Jelcin a magyar köztársasági elnökkel folytatott beszélgetés során utalt arra, hogy már a megállapodások előkészítését is igen fontosnak tartotta, és Budapestre ’56-os dokumentumokat és műkincseket hozott magával. Az orosz államfő felvetette a Magyarországon elesett orosz és az Oroszországban meghalt magyar katonák és civilek sírjainak kérdését is.

Számontartotta a telefonhívásokat

Jelcin és Antall József tárgyalásain minden fontos kérdésben sikerült megállapodásra jutni. A szovjet csapatkivonással kapcsolatos elszámolás kérdésében az az egyezség született, hogy a két fél kölcsönösen lemond egymással szemben támasztott követeléseiről, ezzel együtt Magyarország vállalta, hogy ellenszolgáltatás nélkül, humanitárius segítségnyújtásként mintegy 10 millió dollár értékben gyógyszereket szállít az orosz hadsereg számára. „Budapest megvizsgálja annak lehetőségét is, hogy teherbíró képességének arányában miként segíthetné a Magyarországról kivont katonák oroszországi lakásépítését” - közvetítette az elhangzottakat László Balázs kormányszóvivő.

Szóba került az is, hogy Magyarország a ’91. augusztusi puccskísérlet idején az elsők között biztosította támogatásáról Borisz Jelcint. Az orosz államfő ezzel kapcsolatban külön köszönetet mondott Antall Józsefnek, hogy a nehéz órákban a legelsők között hívta fel telefonon.



Budapest, 1992. november 11. Antall József (j) magyar miniszterelnök és Borisz Jelcin (b) orosz elnök aláírják a szovjet fegyveres erők Magyarországról való kivonásáról szóló megállapodás okmányait az Országház kupolatermében (MTI-fotó: Kovács Attila)

„Tudja, miniszterelnök úr, én a világ vezetőit azóta négy csoportba sorolom. Az elsőbe tartoznak azok, akik augusztus 19-én hívtak fel, amikor a legnehezebb volt. Utána jönnek, akik 20-án telefonáltak. A harmadik kategóriában lévők 21-én jelentkeztek, amikor már minden eldőlt. A negyedik csoportba azok tartoznak, akik egyáltalán nem hívtak fel” - mondta Jelcin. (A magyar kormányfő az első csoportba tartozott.)

Eközben Kádár Béla, a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere orosz kollégájával, Aven külgazdasági miniszterrel folytatott megbeszélést; Sohin miniszterelnök-helyettes Kupa Mihály pénzügyminiszterrel tárgyalt; Jeszenszky Géza pedig kollégájával, Kozirev külügyminiszterrel ült tárgyalóasztalhoz.

Főhajtás a forradalom hősei előtt

A díszebédet megelőzően az Orosz Föderáció elnöke és kísérete tisztelgett a Szabadság téri szovjet katonai emlékműnél a második világháborúban elesett katonák emléke előtt, megkoszorúzta a Hősök terén a magyar hősök emlékművét, majd a Rákoskeresztúri új köztemetőbe hajtatott, hogy koszorút helyezzen el az 1956-os forradalom és szabadságharc vértanúinak emlékművénél.



Budapest, 1992. november 11. Borisz Jelcin, az Orosz Köztársaság elnöke hivatalos látogatása alkalmával Göncz Árpád köztársasági elnök és Nagy Erzsébet kíséretében megkoszorúzta a rákoskeresztúri temetőben az 1956-os vértanúk emlékművét (MTI-fotó: Soós Lajos)

A temetőben Borisz Jelcin és a kíséretében levő politikusok főhajtással tisztelegtek Nagy Imre és a vértanúk szimbolikus sírjánál.

A 301-es parcellánál zajló tiszteletadáson jelen volt Göncz Árpád köztársasági elnök, Nagy Erzsébet, a mártír-miniszterelnök lánya, valamint a Történelmi Igazságtétel Bizottságának több vezető képviselője.

Az orosz elnök a magyar emlékhely megkoszorúzása után a 215-ös parcellában virágcsokrot helyezett el a második világháborúban, magyar földön elesett szovjet katonák emlékművénél.



Budapest, 1992. november 11. Borisz Jelcin Nagy Erzsébettel, Nagy Imre egykori miniszterelnök lányával beszélget a temetőben, amikor a rákoskeresztúri temetőben megkoszorúzta az 1956-os forradalom és szabadságharc vértanúinak emlékművét (MTI-fotó: Soós Lajos)

Jelcin: A kommunizmus soha nem tér vissza

A magyar-orosz viszony felhőkkel volt terhes, ám a magyar nép soha nem az orosz néppel került szembe, hanem korábban a cári önkénnyel, majd a cári diktatúrával - ezekkel a szavakkal köszöntötte Szabad György házelnök Borisz Jelcin orosz államfőt az Országgyűlés plenáris ülésén, amelyben az elnöki vizit miatt félbeszakadt a következő évi költségvetésről folytatott vita.

Az orosz elnök mintegy félórás beszédét technikai probléma miatt tolmács útján nem követhették nyomon a képviselők, ezért a magyar fordítást Jelcin távozása után ismertették. A miniszterelnöki kabinetfőnök, Marinovich Endre az esetről úgy számolt be visszaemlékezésében: az orosz nyelvű teremhangot szinkrontolmácsolásban fordították, a képviselők pedig asztalaikra helyezett fordítógépeket használhattak.



Budapest, 1992. november 11. Borisz Jelcin megérkezik a Parlament üléstermébe. Borisz Jelcin, az Orosz Köztársaság elnöke, aki hivatalos látogatáson tartózkodott hazánkban, a Parlamentben találkozott Szabad Györggyel, az Országgyűlés elnökével és a parlamenti frakciók vezetőivel. Balra Göncz Árpád köztársasági elnök ül (MTI-fotó: Kovács Attila)

„Sajnos technikai problémák léptek fel, a fordítógépek nem működtek, mindez nem változtat viszont a tényen, hogy azon falak között, ahol több mint harminc évig csak ellenforradalomról és a Szovjetunió testvéri segítségnyújtásáról lehetett beszélni, Oroszország első embere dörgő hangon mondta: 1956 tragédiája a szovjet rendszer lemoshatatlan szégyenfoltja marad örökké!” - írta.

Jelcin beszédében rámutatott: az orosz nép a magyar néppel teljes egyetértésben és barátságban akar élni. Emlékeztetett arra, hogy 1956-ban Budapest utcáit szovjet tankok szabdalták, s ekkor az emberiség leckét kapott abból, hogy a totalitarizmus, a zsarnokság soha sem marad meg egy ország határain belül. Úgy fogalmazott: keserű az a tudat, hogy a Kreml vezetőinek parancsára orosz katonákat is belerángattak azokba a tragikus eseményekbe.

Az orosz államfő a magyar képviselők tapsát kiváltva jelentette ki: a kommunizmus örökre véget ért és soha nem is tér vissza.

„Ma fejet hajtunk 1956 minden áldozata előtt” - mondta az elnök, kifejezve azt a reményét is, hogy az orosz archívumok anyagainak átadása hozzájárul a teljes igazság felderítéséhez.



Budapest, 1992. november 11. A hivatalos látogatáson, Budapesten tartózkodó Borisz Jelcin, az Orosz Köztársaság elnöke beszédet mond az Országgyűlés plenáris ülésén (MTI-fotó: Mónos Gábor)

Stabilitást szolgáló tényezőnek nevezte a visegrádi hármak együttműködését, amellyel Oroszország párbeszédet kíván folytatni. Végül rámutatott: a kommunizmusba már nincs visszaút sem országában, sem Európában, sem a világon.

Az Orosz Föderáció elnöke ezen a napon este elutazott, népes kíséretével egy napot töltött a magyar fővárosban.

Protokollbravúr: Jelciné volt az I-es kapu, a hollandoké a XVII-es

Az orosz elnök már 1991-ben fel szerette volna keresni hazánkat, ám erre a látogatásra végül 1992. november 11-én került sor. Az orosz fél - amikor tárgyalási készségét jelezte, azaz elfogadta a magyar meghívást - a csúcstalálkozó egyetlen lehetséges időpontjaként 1992. november 10-11-ét jelölte meg egy féléves intervallumon belül.

Az ultimátumszerű időponttal az volt a probléma, hogy ez a dátum már hónapokkal korábban le volt kötve a magyar-holland hivatalos kormányfői találkozóra - emlékezik vissza Marinovich Endre, Antall József egykori kabinetfőnöke, az Antall József Emlékbizottság és Baráti Társaság elnöke a szervezet honlapján. A diplomáciai „összecsúszás” nagy feladat elé állította nemcsak a protokollszemélyzetet, de Antall József miniszterelnököt is.



Marinovich Endre, Antall József egykori kabinetfőnöke a néhai miniszterelnök halálának 20. évfordulója alkalmából rendezett emlékülésen az Országházban 2013. december 13-án (MTI-fotó: Máthé Zoltán)

Az írás szerint Jelcin budapesti látogatásának nyilvánosságra hozatalakor a holland nagykövet kissé megbántottan felvetette: nem örülnek a kettősségnek, úgy érzik, hogy a párhuzamosság elkerülhetetlenül háttérbe szorítja Hollandiát, úgyhogy inkább halasszák el Lubbers miniszterelnök magyarországra jövetelét.

„Antall azonban semmiképpen sem akarta, hogy a hollandok nehezteljenek, ezért utasítást adott arra, addig az állami protokoll által még sohasem teljesített feladatnak a megoldására, hogy a két kétoldalú csúcstalálkozónak úgy kell lezajlania, mintha nem ugyanabban az időben történnének. A kormányfői látogatások szokásos programját nem szabad megcsonkítani, főként úgy, hogy az látványosan a hollandok hátrányára történjék” - idézte fel az egykori kabinetfőnök.

Оригинал: hirado.hu
Скриншот



Hirado.hu | 11.11.2017 22:25
Визит Ельцина в Будапешт: переводчик не извинился



Тёкёль, 23 июля 1991 г. После вывода советских войск члены правительства и премьер-министр Юзеф Анталл (напротив b5, в сером костюме) осматривают экологический ущерб в аэропорту Тёкёля (фото MTI: Tibor Rózsahegyi)

Пожалуй, единственным напоминанием о четырех десятилетиях социалистического "братства" стал мемориал советским героям на столичной площади Свободы, когда была назначена дата визита в Будапешт президента России Б.Н. Ельцина. Вскоре после вывода "временно дислоцированных" в Венгрии советских войск, в ноябре 1992 года, Венгрию ожидал исторический политический визит.

Предстояло решить много вопросов

Визиту президента России Бориса Ельцина 11 ноября 1992 года предшествовало большое ожидание. Его называли историческим переломом, а от мероприятия ожидали политического обновления и прояснения многих острых и неловких вопросов, на котором можно было ожидать и конфронтации - например, в отношении "старого бремени", оставшегося от советских войск, когда-то дислоцировавшихся в нашей стране.

Россия требовала компенсации за "оставленные" военные объекты, а Венгрия - возмещения затрат на ликвидацию экологического ущерба, нанесенного советскими войсками (например, в аэропорту Тёкёль некоторые участки были загрязнены керосином до такой степени, что землю можно было даже поджечь).



Таборфальва, 13 декабря 1990 года. Солдаты советского артиллерийского полка в Таборфальве машут руками из окна поезда на вокзале, когда вывод советских солдат из Венгрии продолжается по графику (фото MTI: Габор Монош)

И это был лишь еще один среди прочих долгов россиян. Согласно "инвентаризации", опубликованной в прессе того времени, бывший Советский Союз накопил торговую задолженность в размере около двух миллиардов долларов по сравнению с венгерским долгом всего в 300 млн.), взамен которого мы требовали боевые самолеты, запасные части и системы ПВО.

Будапешт также ожидал возвращения произведений искусства, "конфискованных" Советским Союзом во время Второй мировой войны, и запросил передачу документов, относящихся к революции 1956 года, хранящихся в российских архивах.

Венгерская сторона также ожидала от Ельцина подписания важных соглашений, в том числе декларации, гарантирующей права этнических меньшинств ("В Закарпатье проживает около 200 тыс. венгров", - сообщала телеграфная служба в 1992 г.).

Мы стремимся к установлению хороших дипломатических отношений



Будапешт, 11 ноября 1992 г. Борис Ельцин и Арпад Гёнч на торжественном приеме. Президент Российской Федерации Борис Ельцин был принят в торжественной обстановке на площади Кошут (MTI-photo: Attila Kovács)

Президент Российской Федерации Ельцин своим визитом фактически принял приглашение президента республики Арпада Гёнца и премьер-министра Йожефа Анталла. Визит приобрел особое значение в свете того, что, как обратили внимание дипломатические круги, Венгрия установила хорошие отношения с демократическими силами российского общества еще до распада Советского Союза, и венгерские лидеры были одними из первых, кто выразил свою поддержку Борису Ельцину, который встал на защиту демократии. Наша страна первой установила дипломатические отношения с независимой, демократической Россией и заключила базовое соглашение с Москвой в декабре 1991 года во время визита премьер-министра Анталла.

Борис Ельцин прибыл в Будапешт вечером во вторник 10 ноября. В среду утром он был принят в торжественной обстановке и с воинскими почестями на площади Кошута Лайоша.

Ельцин прибыл не с пустыми руками



Будапешт, 11 ноября 1992 г. Борис Ельцин приветствует Арпада Гёнча (фото MTI: Аттила Ковач)

На встрече с главой российского государства в среду Арпад Гёнч заявил, что Венгрия хочет быть посредником, а не буферной зоной между восточной и западной частями Европы, и что Венгрия уже многое сделала для этого и намерена продолжать делать это в будущем. Соглашения, которые будут подписаны в среду, одновременно ознаменуют конец прошлого и заложат новые основы для развития отношений, процитировал пресс-секретарь президента.

Для обеспечения безопасности визита Бориса Ельцина в Будапешт в 1992 году были задействованы значительные силы полиции. Самый высокий уровень боевой готовности был на площади Свободы, где Ельцин поклонился советскому памятнику. На время церемонии возложения венков площадь Свободы была практически закрыта.

В ходе беседы с президентом Венгерской Республики Ельцин указал, что считает подготовку соглашений очень важной, и привез в Будапешт документы и художественные ценности 1956 года. Глава российского государства также поднял вопрос о могилах российских и венгерских солдат и мирных жителей, погибших в Венгрии.

Он вел учет телефонных звонков

В ходе переговоров между Ельциным и Жозефом Анталлом были достигнуты договоренности по всем важным вопросам. По вопросу урегулирования вывода советских войск стороны согласились отказаться от претензий друг к другу, а Венгрия согласилась безвозмездно поставить российской армии в качестве гуманитарной помощи медикаменты на сумму около 10 млн. долларов. "Будапешт также изучает возможность оказания помощи в строительстве жилья в России для военнослужащих, выводимых из Венгрии, пропорционально своим возможностям нести это бремя", - заявил официальный представитель правительства Балаш Ласло.



Будапешт, 11 ноября 1992 года. Премьер-министр Венгрии Йожеф Анталл (слева) и президент России Борис Ельцин (справа) подписывают документы соглашения о выводе советских вооруженных сил из Венгрии в купольном зале здания парламента (MTI-фото: Аттила Ковач)

Было также отмечено, что Венгрия была одной из первых стран, поддержавших Бориса Ельцина во время попытки государственного переворота в августе 91-го года. В этой связи Президент России поблагодарил Йозефа Анталла за то, что он одним из первых позвонил ему по телефону в те трудные часы.

"Вы знаете, премьер-министр, с тех пор я разделил мировых лидеров на четыре группы. Первая группа - это те, кто позвонил мне 19 августа, когда было наиболее сложно. Затем идут те, кто позвонил 20-го числа. Те, кто относится к третьей категории, позвонили 21-го, когда все уже было решено. В четвертой категории - те, кто вообще не звонил", - сказал Ельцин.

Тем временем министр международных экономических отношений Бела Кадар провел переговоры со своим российским коллегой, министром иностранных дел Авеном, вице-премьер Шохин - с министром финансов Михаилом Купой, а Геза Ешенский - со своим коллегой, министром иностранных дел Козыревым.

Дань памяти героям революции



Президент Российской Федерации Борис Ельцин в сопровождении президента Арпада Гёнча и Эржебет Надь во время официального визита в Будапешт 11 ноября 1992 года поклонился памятнику мученикам 1956 года на кладбище Ракошкерестур (MTI-photo: Lajos Soós)

Перед началом банкета Президент РФ и сопровождающие его лица почтили память воинов, погибших во Второй мировой войне, у советского воинского мемориала на площади Свободы, поклонились памятнику венгерским героям на площади Героев, а затем проследовали на новое общественное кладбище в Ракоскерештур, чтобы возложить венок к памятнику мученикам революции и борьбы за свободу 1956 года.

На кладбище Борис Ельцин и сопровождавшие его политики почтили память Имре Надь и мучеников у символической могилы.



Будапешт, 11 ноября 1992 г. Борис Ельцин беседует с Эржебет Надь, дочерью бывшего премьер-министра Имре Надь, на кладбище бывшего премьер-министра Венгрии во время церемонии возложения венков к памятнику мученикам революции и борьбы за свободу 1956 г. на кладбище Ракошкерестур (MTI-photo: Lajos Soós)

На церемонии возложения к участку 301 присутствовали президент Арпад Гёнч, дочь премьер-министра-мученика Эржебет Надь и ряд ведущих представителей Комиссии по исторической справедливости.

После церемонии возложения венков к венгерскому мемориалу Президент России возложил букет цветов к мемориалу советским воинам, погибшим на венгерской земле во время Второй мировой войны, на участке 215.

Ельцин: коммунизм никогда не вернется

Венгерско-российские отношения были затянуты облаками, но венгерский народ никогда не сталкивался с русским народом, а сталкивался с царским самодержавием, а затем с царской диктатурой - этими словами спикер Дьёрдь Сабад поприветствовал главу российского государства Бориса Ельцина на пленарном заседании Национального собрания, на котором президент обсуждение бюджета на следующий год было прервано из-за визита президента.



Будапешт, 11 ноября 1992 г. Борис Ельцин прибыл в зал заседаний парламента. Президент Российской Федерации Борис Ельцин, находящийся с официальным визитом в нашей стране, встретился в парламенте с председателем Национального собрания Дьёрдьем Сабадом и лидерами парламентских фракций. Президент Арпад Гёнч сидит слева (фото MTI: Attila Kovács)

Из-за технических проблем депутаты Европарламента не могли следить за получасовой речью через переводчика, поэтому венгерский перевод был представлен после ухода Ельцина. Руководитель аппарата премьер-министра Эндре Маринович напомнил, что русский голос в зале переводился с помощью синхронного перевода, а евродепутатам было разрешено пользоваться переводчиками, установленными на их столах.

"К сожалению, возникли технические проблемы, переводчики не работали, но это не меняет того факта, что в стенах, где более тридцати лет можно было говорить только о контрреволюции и братской помощи Советского Союза, Первый человек России громовым голосом сказал: трагедия 1956 года навсегда останется несмываемым пятном позора советского режима!" - написал он.



Президент Российской Федерации Борис Ельцин, находящийся с официальным визитом в Будапеште, выступает на пленарном заседании венгерского парламента (фото MTI: Gábor Mónos)

Ельцин отметил в своем выступлении, что российский народ хочет жить в полном согласии и дружбе с венгерским народом. Он напомнил, что в 1956 году улицы Будапешта были разорваны советскими танками, и это стало уроком для человечества, что тоталитаризм и тирания никогда не остаются в границах одной страны. Он отметил, что горько осознавать, что российские солдаты были втянуты в эти трагические события по указке кремлевского руководства.

Под аплодисменты венгерских депутатов российский лидер заявил, что коммунизм закончился навсегда и больше никогда не вернется.

"Сегодня мы склоняем головы перед всеми жертвами 1956 года", - сказал президент, выразив надежду, что передача материалов из российских архивов будет способствовать установлению полной истины.

Протокольный подвиг: у Ельцина были ворота I, у голландцев - ворота XVII



Эндре Маринович, бывший руководитель аппарата Юзефа Анталла, на памятной встрече по случаю 20-й годовщины со дня смерти премьер-министра в здании парламента 13 декабря 2013 г. (Фото MTI: Zoltán Máthé)

Российский президент хотел посетить Венгрию еще в 1991 г., но визит состоялся 11 ноября 1992 г. Российская сторона, заявив о готовности к переговорам, т.е. приняла венгерское приглашение, определила 10-11 ноября 1992 г. как единственно возможную дату проведения встречи на высшем уровне с интервалом в шесть месяцев.

Проблема с ультимативной датой заключалась в том, что несколькими месяцами ранее уже была назначена официальная венгеро-голландская встреча глав правительств, вспоминает на сайте организации Эндре Маринович, бывший руководитель аппарата Йожефа Анталла, председатель Мемориального комитета и Общества дружбы имени Йожефа Анталла. Дипломатический "коллапс" стал серьезным испытанием не только для протокольного персонала, но и для премьер-министра Юзефа Анталла.

Согласно статье, когда стало известно о визите Ельцина в Будапешт, голландский посол с некоторым сожалением заявил, что им не нравится двойственность, что они считают, что параллелизм неизбежно заслонит Нидерланды, и что им следует отложить визит премьер-министра Любберса в Венгрию.

"Однако Анталл не хотел, чтобы голландцы обижались, поэтому дал указание решить проблему, которая никогда ранее не решалась государственным протоколом, а именно: провести два двусторонних саммита так, как будто они проходят не в одно и то же время. Привычная программа визитов глав правительств не должна быть искажена, особенно в ущерб голландцам", - вспоминал бывший глава кабинета.

Автоматический перевод с венгерского

См. также:


- 28.02.2006 Россия и Венгрия объявляют 1956 год историей // voiks
- 01.03.2006 Венгры не в претензии, но Путин все равно чувствует "моральную ответственность" // voiks
- 02.03.2006 Путин заявил о "моральной ответственности России" // voiks
- 10.03.2006 Покаянное бесстыдство // voiks
- 07.10.2016 Путин как зеркало антисоветизма // voiks
- 16.09.2023 Венгерское восстание (1956) // Википедия Скриншот

- 12.01.2019 В Венгрии выбитых с Дона пособников нацистов назвали «героями» // ИА Красная Весна
     Почтить память венгерских пособников Гитлера призвало правительство Венгрии 12 января на официальной странице ведомства в сети Facebook. «Вспомним мужество наших дедов, героических венгерских солдат, которые сражались за Венгрию на Дону», - говорится в сообщении.




- 28.08.2023 Magyar Nemzet: Фальсификация истории в новом российском учебнике 1956 года // voiks
     «Новый российский учебник изображает венгерскую революцию 1956 года как фашистское восстание, организованное Западом, и называет вывод советских войск из Венгрии в 1990 году ошибкой, сообщает портал G7. По словам заместителя председателя комитета национальной памяти, это фальсификация истории, и директор литературного музея Петефи также высказал аналогичное осуждающее мнение.»


Ельцин Борис, Шохин Александр, Козырев Андрей, Будапешт, Венгрия

Previous post Next post
Up