В неділю ми з Леською більшу частину дня вештаємось по вулицях Харкова.
У передостанні вихідні грудня нас занесло на вулицю Чайковського. Зовсім коротенька вуличка - всього п'ятсот метрів, вона відходить від Пушкінської недалеко від однойменної станції метро. Я звернув увагу на цікаві зразки архітектури, які демонстрували ознаки стилю, який я вивчаю на вулицях Львова. І хоча погода була досить сіра, я вирішив зробити декілька кадрів, щоб мати ці зразки у своїй колекції для подальшого порівняльного аналізу.
Перший красивий дім - №4, спроектований Олексієм Бекетовим у 1916 році притулок для престарілих дворян.
Неокласистичний стиль: ризаліт з аркадою та колонами іонічного ордеру, напівциркульні вікна, трикутний фронтон:
Будинок №17, 1911 рік, Олександр Ржепішевський.
Працював у Харкові в 1910-1920 роках, спроектував близько 27 будинків, які розташовані на вулицях Дарвіна, Римарській, Бажанова. Модерн кінця XIX - початку XX сторіччя. Хрестоподібний дах, еркер на всю висоту будівлі, які можна спостерігати на всіх цих вулицях:
Більш крупним планом - лоджія з напівциркульною аркою.
Капітелі прикрашені гірляндами - характерна ознака сецесії:
Сходова клітина №12.
У цьому будинку три під'їзди, закладена клітина тільки першого. Ризаліт тягнеться через перший та другий поверхи, а на третьому-четвертому (на фото) перетворюється на спаровані пілястри, які закінчуються красивим карнізом. Простір між ними орнаментований. Не можу уявити, коли і чия збочена фантазія помістила на капітелі серп та молот:
Консолі, що підтримують балкон.
Рослинний орнамент, ще одна прикмета сецесійного стилю, який розвивався у цей час. У Львові й решітки балконів виготовлялись з використанням зображень квітів та листя, тут цей мотив також присутній, хоч не так виразно:
І наостанок пара представників родини Felidae, яких я знайшов у глибині дворів ближче до Лермонтовської: