О, так це ж «Файне місто!» - саме ці слова наспівують мені, коли я згадую про Тернопіль. «Брати Гадюкіни» зробили добру рекламу обласному центру за 130 км на схід від Львова.
1.
До 1944 року місто звалося Тарнополь - на честь його засновника магната Яна Тарновського. Одначе совєти перейменували його на менш буржуазний Тернопіль (мовляв, тут були «тернові поля»).
2.
У сьогоднішньому Тернополі проживає трохи більше 215 тисяч мешканців. Цікаво, що область - єдина в Україні, яка одночасно лежить у трьох історичних регіонах: Галичині (західна частина), Поділлі (східна) та Волині (північна).
Та й у самому місті проходить кордон по річці Серет на Галичину та Поділля. Напевно через це колишній готель «Москва» отримав сьогоднішню назву «Галичина».
3.
Зараз Тернопіль - найбільш україномовний обласний центр держави. Мовою Шевченка тут говорять більше 95%.
Нажаль за війни місто було майже вщент розбите - лишилося кілька історичних будівель. Домінантою є Домініканський собор. Історично належав католикам, а після виходу з підпілля - греко-католикам. Кажуть, що під будівлею є підземні ходи до місцевого замку. Колись то була ціла мережа андеграундів на випадок війни.
4.
Поруч із собором знаходяться дві колоритні вулички: гетьмана Сагайдачного та …
5.
…Валова
6.
Кілька гарних будинків збереглися на головній вулиці міста - Руській. За часів СРСР вона звалася Леніна. Після 91-го року її частину у центрі отримала теперішню назву, а ділянку за мостом символічно назвали проспектом Степана Бандери.
Додам, що до другої світової українці на Заході звали себе «руське населення», «русини» (але не треба плутати з мешканцями Московії).
7-8.
На будинках можна помітити гарні деталі
9.
Паралельно Руській йде коротенька вуличка Кульчицької
10.
Руська або у народі - зелена церква на центральній вулиці
11.
Колоритно (вулиця Опільського)
12.
Ще однією цікавинкою міста є замок. Звичайно, замком у класичному розумінню цього слова його назвати важко. У наші дні тут знаходиться спортивна школа.
13.
Головною родзинкою, за опитування туристів, є Тернопільський став - штучне водоймище по якому плаває 2 катери (вартість прогулянки - 10 гривень), плавають чайки а іншому березі облаштований Дальній пляж.
14-15.
Острів закоханих - тут парочки, після променаду по Набережній, споглядають за заходом сонця.
16.
Став створює таку собі курортно-спортивну атмосферу у місті
17-18.
На початку Набережної знаходиться історична «Надставна церква».
19.
З радянської архітектури виділю будівлю ОДА
20.
Драматичний театр
21-22.
У центрі протягом 50-60 років будували багатоповерхівки з вапняку. Через ці білі будинки та став місто нагадувало Севастополь.
23.
Спальні районі забудовані типовими висотками.
24.
Проте, назви житлових районів цікаві: Аляска, Канада чи-то БАМ.
А ось цей будинок у народі через колір зветься «Шоколадка»
25.
У місті будують багато житла - крани помітні у кожному районі Тернополя. Кажуть, що це все на гроші заробітчан. Десь читав, що половина всіх грошей, які крутяться в області, приходять з-за кордону.
Будують як багатоповерхівки…
26.
…так і котеджі на кількох власників
27.
Тут шалена мода на балкони з квітами. Прикрашають його не тільки новобудови, але і старі будинки
28-29.
У Тернополі є купа парків (Відродження, Гідропарк, Загребелля та парк Слави) і він дуже чистий. У парку Слави ще кілька років тому розфарбували військову техніку
30.
За совєтів у місті збудували кілька промислових гігантів - текстильна фабрика, фарфоровий завод, «Ватра» - завод освітлювальної техніки, заводи техніки «Сатурн» та «Оріон» також комбайновий завод. Останній став місцевою Прип’яттю. Дуже гарна атракція для шанувальників подібного роду туризму.
Тернопіль - студентська столиця країни, адже третина народу навчається у медичному, технічному, економічному, педагогічному та інших університетах.
Місто дуже компактне - пройти пішки з одного кінця в інший можна за півтори години. Якщо будете тут, то радже користуватися тролейбусами. Їздять вони часто, місцезнаходження кожного можна визначити через
спеціальний сайт Фото:
alltransua.com Є навіть дитячий тролейбус - із одкровеннями від школярів
31.
А ось тутешні маршрутки - просто жах: їздять вкрай повільно, впускають людей через передні двері (займає більше часу), простоюють по кілька хвилин на зупинках та курсують часом в об’їзд. Якось на маршрутці їхав 18 хвилин, коли пішки можна було б пройти ту відстань за півгодини.
Таксі - найдешевше в Україні. До 5-ти кілометрів тариф усього лише 15 гривень. Напевно, це викликано тим, що у регіоні найменша офіційна зарплатня в Україні - 2400 гривень.
На місто у 215 тисяч одразу дві футбольні команди - «Нива» та «Тернопіль». Зараз обидва клуби у Першій лізі і ділять один стадіон на двох. Спортивна арена, до речі, входить до ТОП-10 найбільш зручних в Україні.
32.
Біда міста - розбиті дворові дороги, гаряча вода за графіком та відсутність нормальних супермаркетів. Одначе в області купа сіл, які забезпечують місто свіжими овочами, фруктами та молочкою.
Серед пам’ятників найбільш елегантним мені здався пам’ятників Соломії Крушельницькій.
33.
Микулинецький цвинтар - скромна міні-копія львівського Личакова.
34.
Відвідування Тернополя варто закінчити походом по культових закладах міста: ресторані «Старий Млин», «Файне місто», «Коза», «Тернопільська кнайпа», «Бункермуз», «Мамонт», «Фламінго»…
Ціни в них дуже демократичні!
35-38.
Є своєрідні «пивні трешові тури» до пивзаводу «Опілля», де можна купити пляшечку свіжого та розпити на парапеті перед заводом.
39-40.
Останнім часом у Тернополі організовують різноманітні фестивалі: гастрономічний «Галицька дефіляда» та музичний «Файне місто».
Місто стає більш привабливим для туристів
41.
Тож пакуйте речі та…
42.
Інші обласні центри України:
Дух старої Європи у Чернівцях: аристократичний університет, будинки-кораблі та яскраві фасади ЖитоМир: замкова гора, радянський центр та краєвиди Тетерева Знайомтесь: Миколаїв - південне місто корабелів Зелене місто Херсон: затишні бульвари, вуличні кав’ярні та острів на Дніпрі Не сумуй! ТОП-10 цікавих місць для туристів у Сумах
Старожитній Чернігів у картинках: українське бароко, аутентичні хатинки та Красна площа
Січневі Черкаси на вікенд: полярний Дніпро, солоне кафе та вечірнє місто з висотки Травнева подорож. Зупинка №3 у затишному Кіровограді. Більше сотні фото міста Яке воно Рівне - місто чарівне? Вінниця - найкраще українське місто для життя