Стамбул став справжнім відкриттям минулого року. Можливо, його атмосфера і архітектура сильно контрастували зі стриманими та дещо схожими містами Європи.
У турецькому мегаполісі пам’яток «до вибору, до кольору», але найбільш аутентичним виявився палац Топкапи. Дослівний переклад - «гарматні ворота».
Тому давайте побуваємо (хоч і віртуально, бо зараз інакшого вибору немає) у цій східній казці.
Фішка палацового комплексу у інтер’єрах. Ззовні важко повірити, що за цими непримітними стінами зовсім справжній шик та естетика.
1.
Навколо Топкапи - мури, а територія суцільний парк, але досвідченого мандрівника цим вже не здивуєш.
2.
Палац розташовується у самому центрі Стамбулі у районі Султанахметов Султанахмет - від Блакитної мечеті сюди не більше 10 хвилин пішки. Вхід у травні 2019 коштував 60 лір (за тодішнім курсом 10$). Але протягом останнього року влада Туреччини вирішила довести вартість квитків у музеї країни до рівня європейських і місяць, тому (до епідемії) вона складала цілих 100 лір (15$).
3.
На щастя, ми мали журналістські ID і тому пройшли безкоштовно і зараз просто зобов’язані зробити пост.
4.
Після завоювання османами Константинополя тодішній султан Мехмед Завойовник наказав на руїнах палацу візантійських правителів звести у 1475 році новий - Topkapı Sarayı («сарай» у турецькій означає «палац», так само як «barak» у чеській - нормальний житловий будинок). Про Мехмеда ми дізналися, переглянувши цікавий нетфліксівський серіал
Rise of Empires: Ottoman 5.
Перші 50 років Топкапи був лише робочою резиденцію османських султанів. Вже пізніше, за влади іншого керманича імперії, наложниця Гюрем Султан (мала багато імен, але у нас відома як Роксолана), а потім і дружина султана Сулеймана I домоглася перенести гарем (про нього згодом, поки «блукаємо» самим палацом) у Топкапи.
6.
Топкапи протягом майже 400 років був головним палацом султанів Османської імперії, яка займала території сучасних - Туреччини, Сирії, Єгипту, Вірменії, Криму і півдня України, Румунії та Молдови (Волощину і Молдовське князівство в її складі), Греції, Болгарії, балканських країн, частину Угорщини.
7.
У 1854 султан Абдул-Меджід I переїхав у нову резиденцію - Палац Долмабахче. Він вже мав європейський вид і у ньому відсутній східний колорит Топкапи з його арабським письмом та візерунками. До того ж, там заборонено знімати.
8-9.
Після проголошення тепер вже у Туреччині у 1923 році республіки більшість султанських палаців перетворилися на музеї.
Найбільше припав до душі розпис. Це зала диван-і-хумайун (Вищої ради).
10.
50 відтінків синього: блакитний, бірюзовий, ультрамарин, колір морської хвилі… Знайдіть більше!
11-14.
У Португалії є азулежу, а тут це мистецтво не має власної назви (або я не знайшов).
15-17.
Ну дуже автентично!
18-20.
А який вид на Босфор!
21.
Короткий гайд по Стамбулу: що варто відвідати, скільки коштує житло, їжа та лайфхаки