У Тернополі вирішили не відставати від президента і теж зробили собі відпочинок на островах.
На вихідних 11-13 травня три маленькі острівця у гідропарку «Топільче» (добре, що не на території недобудованої бібліотеки, як хтось хотіс) прийняли фестиваль крафтового пива Фон Вакано.
1-2.
Мало хто знає, але австрієць дворянського роду
Альфред Фон Вакано народився у містечку Козова на теперішній Тернопільщині є засновником Жигулівського пивзаводу у Самарі. Того самого, найбільш відомого за СРСР. Взагалі то пиво звалося «Віденьске», але, чи то через буржуазну назву чи то за місцем варки його перейменували у «Жигулівське».
«Сервіс по-європейськи» або «Як на мене у Празі офіціант вилив пиво»Це вже був другий Фон Вакано крафт фест. Цього разу вхід коштував 30 гривень (на всі три дні). Класним рішенням була відмова від пластикових келихів. Гості могли прийти зі своїм скляним бокалом, орендувати за 10 гривень в організаторів чи придбати за 60 гривень сувенірний зі зображенням відомого уродженця Тернопільського області. Що я і зробив!
2.
На вході встановили мийку, але вона не сильно користувалася попитом. Все ж таким нашим людям ще треба вчитися культурі споживання пива.
3.
Я побував на другому дні. Порівняно з минулим (дебютним) фестивалем учасників було менше. Не було First Dnipro brewery, франківського «Ягера», а київська Крапка Кома особисто не приїхала, а надіслала свого представника.
«Волинський бровар» найкраще, як на мене, підготувався. Відчувалася корпоративна культура (фірмовий одяг, наявність власних келихів та пивні підставки). Їх власник весь час метушився (у позитивному значенні), а команда була найбільш дружньою.
Пиво у Чехії: культура споживання, скільки коштує та що означають цифри у назвіВони привезли весь асортимент пляшкового пива та три види розливного. До речі, у них воно було найдешевше - 25 гривень за 0,33.
4.
Пивні параметри, це не тільки вміст алкоголю, але й густина (Plato) та гіркота (IBU).
5.
Складові пива: ячмінь, хміль та солод.
6.
Екскурсія на броварню та трохи про бельгійське пивоЗ потужної трійці «Ципа», Varvar та «Правда» приїхала лише остання. Я їх свідомо ігнорував, адже випити такого пива можна тепер ледве не у кожному закладі. Хоча, звісно, можна було про дегустувати, це було безкоштовно.
7.
Слід віддати їм належне - постійно шукають щось нове. Чого лише варта така космічна пляшка.
8.
Натомість, спробував львівського «Бургомістра». На розлив вони пропонували три види: Лагер (освіжаюче гіркий), Голден Ель та темний Milk stout. Вартість пива - 30 гривень за 0,33.
9.
Взяв своєму чеському другу підставку під пиво. Він їх колекціонує.
10.
Бургомістерський золотий Ель.
11.
Прийшов на фест сам (хто капає картоплю, хто працює), але Тернопіль це як якийсь спальник Києва - 200 тисяч і кожен десятий твій знайомий.
12.
Обираємо найкраще українське пивоЯкщо на одному острові було пива, то на сусідньому - їжа. Бараболя (це так по тернопільські картопля).
13.
М’ясце.
14.
Споживання розбавляли розвагами. Як ото пивна йога (вперше бачив у «Орлі і решці», у якійсь країні вони то робили).
15.
Хто швидше вип’є пиво для чоловіків чи сидр для жінок.
16-17.
Власне, окрім місцевих були помічені гості з Англії та Туреччини. Хто втомився від гучних компаній міг йти на іншій, третій, дикий острів аби там насолодитися природою.
18.
P.S Мета таких заходів культурне споживання, дегустація та смакування різних видів хмільного напою на природі в компанії друзів, а не напитися до нестями.
При якій ціні ви б здавали порожні пивні пляшки?