Володимир Саркісян Отже, для багатьох людей "зроби сам" стосовно антисептику не працює. Дійсно, 8 кг спирту нема звідки взяти. Так само, як і півлітра перекису водню. Більшість нормальних людей давно забула шкільний курс хімії і прийоми приготування розчинів. Отже, давайте ще раз розберемося детально і на пальцях.
В рецептурі ВООЗ сказано, що для приготування 10 літрів розчину потрібно 8333 мл 96% етилового спирту, 417 мл 3% перекису водню, 145 мл 98% гліцерину і води рівно стільки, скільки потрібно, щоби довести загальний об’єм розчину до 10 л.
Як готують розчин?
Беруть мірну ємність на 10 л, замічають на ній відмітку 8333 мл і наливають до цієї мітки спирт. Далі відмірюють мензуркою або мірним циліндром 417 мл перекису водню і вливають у ємність. Далі так само відмірюють 145 мл гліцерину, виливають його до ємності, мензурку сполоскують водою (бо гліцерин в’язкий і його багато залишається на стінках мензурки) і виливають до ємності. І, нарешті, дистильованою водою доливають суміш у ємності до мітки 10 л (10000 мл).
Чому все вимірюють, а воду ДОЛИВАЮТЬ ДО? Тому що етиловий спирт має цікаву властивість - він стискається в об’ємі при розведенні. Тобто, з літру спирту і літру води вийде менше 2 літрів розчину. Чому так відбувається я коли-небудь розповім окремо. Але це факт. На великих об’ємах це помітно. Про маленькі ми поговоримо нижче.
Отже, приготований таким чином розчин містить рівно 80% етилового спирту. Саме етиловий спирт є знезаражуючим засобом. Всі інші компоненти - допоміжні. Про них в кінці.
А що робити пересічному громадянину, у якого вдома ані мірних склянок, ані спиртового заводика? Йти в аптеку. Бо саме там і лише там ви можете придбати компоненти дезінфікуючого розчину належної концентрації і чистоти. Там купуємо і звичайну аптекарську піпетку.
Флакон етилового спирту 96% містить 100 мл етанолу. Отже розраховуватимемо саме на цей об’єм пропорційно. На 100 мл етилового спирту нам потрібно: 5 мл перекису водню і 1,7 мл гліцерину і 13,3 мл води.
Візьміть чисто вимиту пляшку від мінеральної води на 250 мл із якомога ширшою шийкою для зручності. Перелийте до неї весь спирт. 5 мл перекису водню - це об’єм чайної ложки рідини. Відмірюємо 1 чайну ложку перекису водню і вливаємо до пляшки. 1.7 мл гліцерину - це приблизно 34-35 крапель, які відміряємо піпеткою прямо в пляшку. І нарешті додаємо дві -три чайних ложки кип’яченої охолодженої води. В залежності від того, скільки води ви додасте, міцність кінцевого розчину коливатиметься від 78 до 82%. І той і інший працюватимуть однаково ефективно.
І, нарешті, навіщо гліцерин, перекис водню і настоювання розчину впродовж 72 годин.
Спирт доволі сильно знежирює і висушує шкіру, якщо вона ніжна і подразлива, це може призвести до появи тріщин або просто відчуття "стягування". Гліцерин запобігає цьому. Якщо ви регулярно користуватиметесь зволожуючим кремом для рук, гліцерин можна не додавати, заміняючи його у розчині відповідним об’ємом води.
Перекис водню має властивість руйнувати мікроорганізми, що утворюють спори - вкриваються щільною оболонкою при несприятливих умовах. Вони можуть бути присутніми на стінках пляшки, як би ви її не намивали. Саме для того, щоби перекис водню встиг впоратися із спорами, розчин залишають на 72 години. Втім, вірус SARS-CoV-2 не утворює спор. Отже, перекису можна не давати цього часу. Кінець-кінцем, ви ж не плануєте використати весь антисептик за день. Натомість, його знезаражуюча дія вам потрібна тут і зараз. То користуйтеся одразу після приготування. Власне коронавірус згине однаково ефективно від відстояного і свіжого розчинів.
Здається, все пояснив.
Не хворійте і будьте чемними один з одним. Пам’ятайте: ваша свобода закінчується біля кінчика носа вашого візаві.
https://www.facebook.com/vladimir.sarkisyan/posts/3000754659989125