Регіональний сепаратизм Фікрета Абдича

Apr 11, 2023 02:03


7 Квітня, 2023



У Боснії і Герцеговині упродовж 1992-1995 рр. існувало три сепаратистських республіки, які відмовлялися визнавати владу Сараєва. Це Республіка Сербська, яка тепер є одним з ентитетів БіГ; Республіка Герцег-Босна; та Республіка Західна Боснія. Остання була фактично особистим володінням бізнесмена Фікрета Абдича. Під його керівництвом на північному заході БіГ у 1993 р. бул створена автономна провінція Західна Боснія зі столицею у місті Велика Кладуша. Територію самопроголошеного утворення населяли здебільшого боснійські мусульмани. Сусідами ж Західної Боснії були боснійські серби, і от з ними вирішив співпрацювати Абдич, який до 1993 р. був прихильником сараєвського уряду.



Джерело: https://reprezent.ba/krajisnici-konacno-trebaju-znati-sve-o-autonomiji/

Власна республіка Абдича

У вересні 1993 р. гуманітарна і політична ситуація у північно-західній частині БіГ погіршилася. Ця територія була відрізана від іншої частини країни, тому влада у Сараєво не могла надавати базові послуги місцевому населенню чи захистити його. Фікрет Абдич, місцевий політик і бізнесмен, вирішив взяти справу у свої руки і оголосив про створення Автономної провінції Західна Боснія. Столицею стало місто Велика Кладуша. Себе він назвав президентом нової держави, сформувавши при цьому власний уряд і сили безпеки. Західна Боснія мала власний прапор, національний гімн і валюту, а уряд відповідав за надання таких послуг, як охорона здоров’я, освіта та розвиток інфраструктури. Абдич піклувався і про біженців і переселених осіб.

У Великій Кладуші Абдич був найбагатшою та найвпливовішою людиною, у нього вистачало коштів, ресурсів і зв’язків на те, щоб спробувати стати незалежним від Сараєва. Його державу визнав тільки уряд самопроголошеної Республіки Сербської. Разом з її армією військо Фікрета Абдича воювало проти Армії Республіки Боснія і Герцеговина. Рада Безпеки ООН засудила появу ще одного сепаратистського утворення у БіГ, яке загрожувало її територіальній цілісності.

Політична структура провінції була організована навколо президентства, яке складалося з представників кожного муніципалітету в самопроголошеній республіці Абдича. Крім президента, існували також уряд, парламент і судова система. Сепаратистське утворення складалося з кількох муніципалітетів, включаючи Велику Кладушу, Бихач і Цазін. Кожен із цих муніципалітетів мав власний уряд, який відповідав за надання послуг місцевому населенню.



Джерело: http://kokosar.com/BIH-APZB.html

Економіка Західної Боснії підтримувалася за допомогою підприємства Agrocomerc, яким з 1970-х рр. керував Фікрет Абдич. Своїми зв’язками він користувався і під час війни у БіГ, ставши на чолі власної республіки. Певну економічну допомогу надавали Сербія і Хорватія, які були зацікавлені у підриві влади в Сараєво. Компанія Agrocomerc отримала безмитну зону торгівлі в порту Рієка (Хорватія) та зону вільної торгівлі із територіями, які контролював Белград. Це дозволило постачати до Західної Боснії необхідні товари, їжу, продукти.

У 1994 р. Франьо Туджман припинив підтримувати Абдича, бо Загреб пішов на підписання Вашингтонської угоди, яка припинила війну між боснійськими хорватами та урядовою армією БіГ. У цей період ускладнилися відносини і з сербами, через що Західна Боснія опинилася у складному економічному і фінансовому становищі.

Фікрет Абдич у якості союзників обрав боснійських сербів та боснійських хорватів, за що президент БіГ Алія Ізетбегович оголосив його зрадником, оскільки він перейшов на бік ворогів законно обраної влади. Міжнародні організації та боснійський уряд критикували Абдича і за те, що його влада була нелегітимною і він скористався ситуацією, щоб дестабілізувати країну і весь регіон.

У липні 1995 р. Фікрет Абдич змінив назву своєї держави на Республіка Західна Боснія, яка проіснувала декілька тижнів. Самопроголошене утворення було ліквідоване у серпні 1995 р. під час операції “Буря”, яку проводили хорвати за підтримки Армії БіГ. Біля Великої Кладуші діяв П’ятий корпус Армії БіГ, чиї військові без проблем зайшли до Західної Боснії, захопили її столицю і відновили боснійську владу на цій території.

Фікрет Абдич втік до Хорватії, його держава та армія були ліквідовані. За сприяння Франьо Туджмана Абдич отримав хорватське громадянство і до арешту за воєнні злочини проти цивільного боснійського населення у 2000 р. проживав у Хорватії. Суд виніс вирок у 2002 р., приговоривши Абдича до 20 років ув’язнення. Покарання він відбував у Пулі, на свободу вийшов у 2012 р.



Фікрет Абдич

Збройні сили Західної Боснії

Абдич та його прихильники створили власне військо - Армію Автономної провінції Західна Боснія, аби захищати населення республіки від нападів урядових боснійських військ, армій боснійських сербів та боснійських хорватів. До складу війська входили місцеві жителі, які підтримували політику Абдича, деякі місцеві серби, які сподівалися налагодити комунікацію з Караджичем та Младичем. Армію Автономної провінції Західна Боснія, як і саме сепаратистське державне утворення, міжнародна спільнота не визнала. Зброю і обладнання надавав Абдич та його прихильники. Допомога з Сараєва не надходила. Частину зброї і боєприпасів надавали боснійські серби.

По суті, Фікрет Абдич створив собі власну армію, яка “засвітилася” у декількох битвах. Серед них - оборона Великої Кладуши та битва за Бихач у 1993 році, коли Армія Автономної провінції Західна Боснія захистила місто від атак боснійських та хорватських сил. За ці військові операції армію Абдича Генеральна прокуратура МТКЮ звинувачувала у скоєнні воєнних злочинів, включаючи вбивства мирних жителів-боснійців і примусове переміщення цивільного хорватського населення.

У Фікрета Абдича та його війська склалися складні відносини з боснійськими сербами. Вони вбачали у лідері Великої Кладуші потенційного союзника, з яким можна воювати проти боснійського уряду в Сараєво. Спільні операції Армія Автономної провінції Західна Боснія та Армія Республіки Сербської проводилися у 1994 р. в районі Бихача. Але така співпраця була спорадичною, системною вона так і не стала. Для уряду Республіки Сербської Абдич та його армія були лише інструментом для боротьби з владою у Сараєво. Радован Караджич хотів використати Західну Боснію для послаблення позицій БіГ перед світовою спільнотою. Прагматизм Караджича полягав у тому, щоб продемонструвати учасникам міжнародної Контактної групи наявність глибоких протиріч у Боснії і Герцеговині та бажання влади в окремих муніципалітетах мати широке самоврядування.

image Click to view



https://youtu.be/vVE-agVhXRk

Не вийшло співпраці у Фікрета Абдича з боснійськими хорватами. У перші місяці війни в БіГ влада Автономної провінції Західна Боснія намагалася встановити контакти з владою самопроголошеної хорватської республіки Герцег-Босна та її військом Хорватською радою оборони (HVO). У 1992 р. військо Абдича та армія Мате Бобана провели спільну операцію проти боснійської урядової армії в околицях Бихача. Окремо Абдич та Бобан домовилися про розподіл території у БіГ. У наступні роки відносини між двома сепаратистськими республіками погіршилися, влада Великої Кладуші звинуватила боснійських хорватів у воєнних злочинах проти боснійських цивільних. У 1993 р. спалахнув коротких конфлікт між Автономною провінцією Західна Боснія та Республікою Герцег-Босна.

image Click to view



https://youtu.be/Uwifw4Sg-LU

Армія Абдича існувала до серпня 1995 р., була розпущена, коли сараєвська влада повернула контроль над всією територією Боснії і Герцеговини відповідно до положень Дейтонської мирної угоди (1995). У 2013 р. військовослужбовці Армії Республіки Західна Боснія отримали статус ветеранів військових дій, що прирівняло їх до ветеранів Армії БіГ та Хорватської ради оборони.




Attention Required! | Cloudflare

mil.in.ua

красножелтая игра, ООН, история, США, 1993, разоблачая ложь, history, Сербия, Босния и Герцеговина

Previous post Next post
Up