Останніми днями підвищився інтерес правоохоронних органів до журналістів і ЗМІ. Юрист Інституту розвитку регіональної преси Олександр Бурмагін нагадує, безпідставно вимагати інформацію у журналістів правоохоронці не мають права. Нижче наводимо зразок відповіді у таких випадках і відповідний витяг з КПК.
ВАЖЛИВО ДЛЯ ЗМІ!!! Правоохоронні органи погано знають чинне законодавство. Для всіх ЗМІ, які можуть отримати вимоги від СБУ, прокуратури або інших органів щодо надання ВСІХ матеріалів - проект відповіді наступний:
Відповідно до п.1 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить в т.ч. інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста. Порядок доступу до таких документів регулюється статтями 163, 164 КПК України.
Враховуючи, що у Вашому листі немає посилань на наявність ухвали слідчого судді про надання нашою редакцією співробітникам прокуратури фотознімків подій, зафіксованих журналістами ___________________________ поруч ________________________________, а також редакційну політику __________ ми не можемо надати Вам запитувані знімки (відеоматеріали).
З повагою,
__________________________
Кримінальний процесуальний кодекс України
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88) ( Із змінами, внесеними згідно із Законами № 5076-VI від 05.07.2012 , ВВР, 2013, № 27, ст.282 № 406-VII від 04.07.2013 )
Стаття 162. Речі і документи, які містять охоронювану законом таємницю
1. До охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать:
1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації.
Стаття 163. Розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів
1. Після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті.
2. Якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
3. У повістці про судовий виклик, що слідчий суддя, суд надсилає особі, у володінні якої знаходяться речі і документи, зазначається про обов’язок збереження речей і документів у тому вигляді, який вони мають на момент отримання судового виклику.
4. Слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
5. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв’язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
6. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п’ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
7. Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Стаття 164. Ухвала про тимчасовий доступ до речей і документів
1. В ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено:
1) прізвище, ім’я та по батькові особи, якій надається право тимчасового доступу до речей і документів;
2) дата постановлення ухвали;
3) положення закону, на підставі якого постановлено ухвалу;
4) прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи або найменування юридичної особи, які мають надати тимчасовий доступ до речей і документів;
5) назва, опис, інші відомості, які дають можливість визначити речі і документи, до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ;
6) розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом;
7) строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;
положення закону, які передбачають наслідки невиконання ухвали слідчого судді, суду.
Взято с
http://irrp.org.ua/consultations/3185-yak-dyati-yakscho-pravoohoronc-vimagayut-materali-u-zm.html