уточнення

Nov 13, 2009 19:06

!!!

О, мушу внести уточнення:
цей румунський фільм, який я побачила позавчора
http://viktina.livejournal.com/24566.html, називається: "Квітковий міст"/ "Podul de flori"/ The Flower Bridge - як метафора квіткового насіння, що його посилає мама-заробітчанка дітям додому зі сонячної Італії. Aвтор стрічки - Thomas Ciulei. І ще уточнюю, що всі події відбуваються не в Румунії, але в Молдoві. Стрічка отримала цілу низку призів на міжнародних фестивалях.
А ось і уривочок стрічки:
http://www.ceskatelevize.cz/specialy/jedensvet2009/trailery/t-14033
http://www.youtube.com/watch?v=eVbq4WcBXFo

Květinový most

Podul de flori
Thomas Ciulei / Romania / 2008 / 87 min.

Statek v Moldavsku bez vodovodu a vlastní mechanizace obývají otec, syn a dvě dcery. Práci na poli, na zahradě a péči o zvířata musejí obstarat sami, stejně jako domácí práce. Děti navíc pravidelně docházejí přes kopce do školy. Jejich matka pracuje ve vzdálené Itálii, kde pro rodinu vydělává peníze. Spojnicí mezi matkou a zbytkem rodiny je pošta, kudy chodí dopisy od dětí a zpět se vrací balíčky s dárky, nejčastěji se semeny květin, která vytvářejí komunikační platformu pro děti a jejich matku. Poetický film o každodenním životě skromných lidí s velmi nízkým životním standardem, kteří prožívají pocity štěstí a smutku bez přílišných výkyvů, ukazuje svět v ryzí podobě smíření člověka a přírody. Těžká práce a nemnoho zábavy možná přináší skličující pocit prázdnoty do dětského světa, kam ale na druhou stranu nedostatek peněz nepřináší videohry či jiné módní výstřelky. Blízkost jednotlivých členů rodiny je zde silnější než jinde, což pomáhá částečně nahradit absenci matky. Film tak ukazuje mimo jiné i to, že otec může být kvalitním pečovatelem, láskyplným a starostlivým. Dokument získal řadu cen na světových festivalech.
http://www.jedensvet.cz/ow/2009/index2.php?id=24&idf=14033

І ще трішки інформації:
Фільм «Квітковий міст » розповідає історію Костіки Аргіра, який живе в селі Ацуй, що в Молдові. Своїх трьох дітей він виховує сам, бо три з половиною роки тому його дружина подалася на роботу до Італії, й відтоді він її не бачив. Така ж доля спіткала майже половину працездатного населення країни. У цій документальній стрічці використані художні елементи, завдяки чому історії героїв розкриваються якнайповніше.
http://human-rights.unian.net/ukr/detail/190304

мистецтво, кіно, думки вголос

Previous post Next post
Up