Після нового року нас чекає чергове зниження податків(податок на прибуток, ПДВ), але МВФ під умовою дачі нового траншу, просто вимагає, що цього не потрібно робити, більше того, навіть від наявних пільг потрібно відмовитися. Владі ці гроші необхідні, для того щоб під час кризи не обвалити курс гривні, і перечекати несприятливий час.
На минулому тижні президент Віктор Янукович схвалив низку непопулярних рішень, зокрема - підвищення тарифів на газ, ліквідацію пільг для населення та бізнесу, ослаблення курсу гривні до долара. Всі ці рішення він схвалив, як обов’язкова умова дачі траншу від МВФ.
Я розумію, що гроші, особливо валюта, для економіки України просто необхідна, але хіба можна йти на повідку в МВФ, і виконувати всі його умови, навіть незважаючи на те, що це може нашкодити добробуту населення?
Ефективність від роботи з МВФ буде вимірюватися не в кількості отриманих коштів, навіть не в якості їх використання, а в тому, що фонд нам створить «економічну репутацію», від якої залежить подальша наша співпраця з іншими країнами і міжнародними організаціями. Оскільки, жодна країна, жоден інвестор, не згодиться піти в країну, де до неї ще не був МВФ.
Але співпраця з МВФ не завжди є ефективною однаково, для всіх країн, МВФ дуже часто лізе в політику, соціальну сферу, часто просить зняти пільги і використовувати не популярні методи ведення політики. За останні 40 років, транші отримали близько 90 країн, у третини з них ВВП знизився за роки співпраці майже на 15%, а це дуже багато, для прикладу, у нас ВВП не зростає на протязі останніх 2-3 років, і ми бачимо, як економіку лихоманить, тепер, уявіть, щоб було, якби у нас ВВП був від’ємний.
У нас є ще свіжий в пам’яті приклад Греції, яка вже втратила статус розвиненої країни, а все після чого? Після того, як вона почала виконувати умови МВФ, для того, щоб вийти з кризи. І в результаті, цього потрапила, у ще більшу кризу. Чи не чекає такий сценарій розвитку Україну?
Ясно, що співпраця з МФВ зовсім не гарантує стабільність у країні, а навпаки може призвести до різкої напруженості в суспільстві, і все залежить, тільки від влади, чи захоче вона приймати, відповідні умови гри чи ні.