Feb 08, 2015 00:48
Українське суспільство ж нагадує свіжозамішане тісто, яке слабо перемішане і не досягло єдиної однорідної конситенції. Тут є все: є класичні етнічні націоналісти, є російські ірредентисти, "радянські люди" різного ступеню "радянськості", націонал-демократи, ліберали... Але головне в українському суспільстві - це його переважна, домінуюча креольність.
Фактично, Росія сама того не бажаючи, спричинила утворення єдиної політичної української нації змішаного, креольського типу.
Характерні риси цієї єдиної нації, разом з позиціями, наближеними до класичного націоналізму та типового російсько-радянського ідеологічного підгрунтя я наводжу таблицею. Звісно, на практиці конкретна людина не обов'язково відповідає якомусь одному типу, є проміжні та змішані форми, але загальна різниця, думаю, очевидна.
Український націоналізм
Українські креоли
Російсько-радянська позиція
Бачення України і українців
Україна - така ж країна і держава, як і Польща, Чехія, Німеччина. Аналогічно - і з народом. Неспівпадіння за окремими позиціями реальності з ідеалом пояснюєтья окупацією, а шлях подолання - "відродженням", по своїй суті запізнілим процесом доби романтизму.
Загалом схильність до постмодерністського розуміння процесів. Заперечування, або ж відсутність класичного націоналізму, часом - і його висміювання. Загалом, креольство схильне максимально включати як націоналістів так і носіїв російсько-радянсщини, за витятком найбільш крайніх форм обох течій.
Україна - колонія/залежна держава/сфера впливу Росії. Українці - іще одна версія "русских/советских людей"
Питання української мови
Питання є одним із базових в ідеології
Не є істотним. Може бути як елементом моди, так і цькування-висміювання.
Максимум ставлення як до елементу фольклору, переважно ж на практиці нищення.
Ставлення до соборності/територіальної цілісності
Переважно підтримується, в основі - ідея кровної спорідненості, класичний етнічний націоналізм . Мовно-культурний націоналізм часом допускає інші варіанти, за умови їх законної реалізації, як "менше зло".
Підтримується повністю з міркувань поширення західної цивілізації, а також з відчуття несправдливості агресії Росії.
Поняття відсутнє/не є цінністю/розглядається в значенні "територіальної цілісності "великої Росії" чи СРСР
Історичні питання
Власна ідеологема. Див. також перше питання таблиці.
Зацікавленість в першу чергу на постмодерній історії.
Російсько-радянська ідеологема
Ставлення до Росії
Росія - абсолютне зло, головний ворог
Власна теорія, основна суть якої - мінімалізація розриву з Росією, окрім питання безпосереднього одномоментного виживання. Ідеї про "обманутих пропагандою росіян", абсолютна демонізація Путіна та порекладання на нього всієї повноти відповідальності за війну та ін.
Росія/СРСР - добро
Ставлення до ЄС
Різноманітне, з переважанням позитивного, як "меншого зла" і усвідомлення необхідності задля боротьби проти Росії.
Асолютно позитивне, з елементами ідеалізації і самоцілі.
Негативне, ставлення як до загрози існуванню.
Політично націоналісти фактично втратили шанси на подальшу еволюцію України шляхом "відродження" з поразкою курсу Ющенка у 2010. В той же час, з поразкою Януковича в 2014 на таку саму еволюцію, але вже за російсько-радянським лекалом втратили і російсько-радянські патріоти. Українське креольство змогло увібрати "поміркованих" з обох напрямків, і стало фактично недосяжним для обох основних ідеологічних опонентів/конкурентів, принаймні на найближчий час.