Click to view
Сьогодні у Верховній Раді Кличко заявив, що балотуватиметься на президентських виборах. На даний момент, за опитуваннями саме Кличко виходить до другого туру проти Януковича, і там з величезним відривом перемагає чинного Президента.
Втім, у Януковича буде можливість не допустити цього, завдяки тому, що закон вимагає, аби кандидат в Президенти проживав в Україні
мінімум останні десять років до дня виборів.
Але от питання: а чи вигідно це Януковичу? І відповідь тут не така однозначна.
У разі усунення Кличка від виборів, за будь-яких варіантів абсолютна більша частина його виборців голосуватиме за Яценюка, меншість - за Тягнибока, і Порошенка, якщо той балотуватиметься, і вже геть малий відсоток "перепаде" Януковичу. Окрім того, в такому випадку уже однозначно буде зрозуміло, що саме Яценюк є головним опозиційним кандидатом, що іще більше його посилить. У результаті Яценюк у першому турі матиме 40% і більше відсотків, а Янукович - 25-30%, в залежності від того, скільки "біло-блакитного" виборця лишиться за Симоненком чи іншим комуністом. Навіть суто психологічно такий розрив у 10-15% у першому турі буде деморалізувати владного виборця перед другим туром. А біло-блакитні" ж , як пам'ятатєте, "посипались"-таки в "третьому" турі виборів-2004, саме тому, що відчули - вибори програні. Зараз можуть "посипатися" набагато сильніше.
Власне, шанси на перше місце в першому турі виборів (і психологічні переваги від цього) у Януковича будуть лише в тому випадку, якщо на виборах будуть і Кличко, і Яценюк, і Тягнибок, а бажано й інші можливі відносно сильні "помаранчеві" кандидати.
Йдемо далі. Існує думка, що в ПР думають про "вивід" Тягнибока в другий тур, і що, буцімто, це забезпечить потім Януковичу легку перемогу над лідером "Свободи" в другому турі. Цілком допускаю, що раніше ПР і справді серйозно розглядала Тягнибока і "Свободу" як найкращих, опонентів для себе. Але, по-перше, зберігається висока вірогідність того, що Тягнибок все одно виграє в Януковича у разі виходу в другий тур (хай і з меншими відсотками, ніж Кличко чи Яценюк), а по-друге, сама "Свобода" і Тягнибок, які раніше не надто відставали від Кличка з Яценюком, в останній час явно втратили рейтинг, і "трійка" основних кандидатів фактично стала "двійкою". При чому, рейтинг Тягнибока нижчий за рейтинг "Свободи", і причина очевидна: багато виборців, які симпатизують націоналістам, розуміють, що у Тягнибока істотно менші шанси на перемогу. Особливо це доречно сказати щодо базової для Тягнибока і "Свободи" Галичини: Наприклад,
34% мешканців Тернополя проголосували б за "Свободу" в міськраду, але лише 17% - за Тягнибока на Президента. Є й історичні паралелі: ті ж таки 34% за "Свободу" на дотермінових виборах до тернопільської облради у 2009-ому, і 4,9% за Тягнибока на Президента по цій же області менше ніж рік опісля того.
Звісно, що до виборів ще є час, і все може змінитися. Якщо, наприклад, в УДАРі з'являться "тушки", якщо регіоналам вдасться поставити Кличка в незручну позицію, коли тому довелося б давати прямі відповіді на питання ідеологічного характеру з необхідністю вибору, якщо б ПР знову радикально підняла ідеологічні питання в суспільстві, наприклад під вибори реанімувала б ідею з референдумом по другій державній мові, то у Тягнибока може й були б якісь шанси вийти в другий тур, мінімально випередивши Кличка і Яценюка. Але таке можливо (хоч і всеодно вкрай малоймовірно) лише в тому разі, якщо в бюлетені буде і Кличко, і Яценюк. Якщо ж когось із них там не буде - шанси у Тягнибока точно нульові. Ну а зняти і Кличка, і Яценюка це вже було б "перебором" навіть для "донецьких", це був би надто серйозний удар по сприйняттю цих виборів як легітимних як всередині країни так і ззовні. Хоча і такого варіанту не варто відкидати. Але тоді сам похід Тягнибока на вибори буде дивним, це скоріше виглядатиме як порушення опозиційної єдності.
Тож якщо в ПР справді думають, що вихід/вивід Тягнибока до другого туру - це оптимальний варіант для перемоги Януковича, то Кличка вони не зніматимуть, але намагатимуться (ближче до виборів) всіляко його "опустити" і поставити в незручну позицію.
Також зустрічав думку,
озвучену, наприклад, в "Українському тижні", про сценарій повторення виборів-99: Янукович проти Симоненка. Тут і справді перемога Янукоича була б беззаперечною, але я ніяк собі цього не уявляю. По-перше, з Симоненком і КПУ є та ж історія, що і зі "Свободою"/Тягнибоком: рейтинг партії вищий за рейтинг лідера. По-друге, рейтинг комуністів і Симоненка низький, і не підвищується навіть попри фактичну здачу "регіонами" електоральної ніші "за Росію". Та і взагалі, "комуністи зараз вже не ті..." :-)
Крім того, що виведення Симоненка в другий тур само по собі виглядає іще безнадійніше, ніж вихід/вивід Тягнибока, так "регіони" ще й дуже ризикують отримати ситуацію, за якої роздроблення і без того потроху зникаючого "біло-блакитного" електорату (якого уже зараз менше 40%) призведе врешті-решт до виходу в другий тур двох центро-західних кандидатів.
І знову ж таки, якщо в ПР все-таки збираються реалізувати варіант з Симоненком, то їм ніяк не можна знімати Кличка з виборів.
Але я чомусь схильний вважати, що всі ці красиві, ба навіть елегантні схеми - це не те, що обере Янукович. Я розглядаю як найвірогідніші сценарії:
Перший. Янукович таки дає добро на зняття Кличка з виборів. Це подається як дотримання букви закону колишнім зеком.Європа погоджується, під словесні гарантії того, що в усьому іншому вибори будуть чесні, тобто, переможе Яценюк. Відбувається перший, слабосфальсифікований (приблизно на рівні виборів-2012) тур виборів, а другий фальсифікується тотально, йдуть спроби протестів, а потім - тотальна зачистка країни: з розгоном Парламенту, арештами головних опозиціонерів, тощо. Щось кшталту того, що реалізував Лукашенко в Білорусі в 1996. Зрозуміло, що після цього Янукович - ізолят до кінця життя, але ж він лишиться при владі, що для нього головне. Крім того, Янукович не Кучма, і він може й дати добро на силові розгони опозиції по виборах, якщо знадобиться.
Другий. Йде велика домовляння між "демократичними силами" і Януковичами. "Демократичні сили" отримують невелику частину влади, в обмін на гарантії залишення і не-оспорення решти влади за Януковичем. Технічно-зовнішньо це може бути, наприклад, згода з обранням Президента в Парламенті. Втім, і цей варіант мені видається не зовсім в стилі януковичів. Вони зневажають "помаранчевих", і погидують йти з ними на бодай невеликий компроміс - не ідеологічний, а саме в питанні контролю над розподілом ресурсів, на ідеологічні торги, в разі затребуваності такої ідеї, "регіони" якраз підуть запросто. Та й просто ділитися - це не стилі "регіонів". Окрім того "демократичні сили" надто різні і мають безліч центрів впливу, і домовитися з більшістю з них одночасно - проблематично само по собі.
Третій. Непризначення/зрив/саботаж організації виборів. Плюс для Януковича і ПР, у порівнянні з першим варіантом - не таке різке і критичне загострення ситуації з ЄС як у разі реалізації першого сценарію. Та й опозиції буде важче змобілізувати прихильників для відповіді.
Poll Участь Кличка на иборах Президента: Ваша думка?