Поклони́мся и цѣлу́емъ, вѣ́рніи, ра́достно Честны́й Кре́стъ!

Apr 05, 2016 11:57


            Уны́ніе отве́ржемъ, бра́тіе, преполови́вше святы́я дни́ честна́го поста́, и на про́чія ра́достно спѣ́емъ. Того́ бо ра́ди усмотри́вше святíи отцы́, въ преполове́ніе свята́го честна́го и Вели́каго поста́, Кре́стъ Госпо́день предложи́ша на поклоне́ніе. Ему́же припаде́мъ и поклони́мся вси́, гнѣ́ва, и за́висти, и клеветы́, и осужде́нія, и вся́кія зло́бы удали́вшеся и, очи́стивше душа́ и тѣлеса́ покая́німъ и ми́лостынею, и та́ко да поклони́мся и цѣлу́емъ, вѣ́рніи, ра́достно Честны́й Кре́стъ, сла́вяще на не́мъ пригвожде́ннаго пло́тію Христа́ Бо́га, и ча́юще не по мно́зѣ вхо́да во Іеросали́мъ во́лею на стра́сть Го́спода на́шего Іису́са Христа́, погребе́нія и Воскресе́нія.
             И не стужа́емъ си́ о по́стномъ по́двизѣ, подо́бящеся свято́му Госпо́дню смире́нію и любви́. Са́мъ бо Христо́съ смири́ся на́съ ра́ди и бы́сть человѣ́къ, и вся́ добродѣ́тели на́мъ Собо́ю прообразова́. Четы́редесять днíй пости́ся, на́мъ по́стъ прообразова́: поно́съ же, и уко́ръ, и распя́тіе, и сме́рть воспрія́тъ, и вся́ Творе́цъ претерпѣ́ на́шего ра́ди спасе́нія. Тѣ́мъ же и мы́, возлю́бленніи, потщи́мся подо́бни Ему́ обрѣсти́ся, посто́мъ, и моли́твами, и ми́лостынею, и смире́ніемъ, и любо́вію...
Въ сре́ду 4-я недѣ́ли поста́, поуче́ніе свята́го Іоа́нна Златоу́стаго на поклоне́ніе Честна́го и Животворя́щаго Креста́.

image Click to view

дореволюцiонные тексты, молимся вместе, златоустъ, русская музыка, тріодь постная

Previous post Next post
Up